28 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

BM’YE GÖRE DÜNYA NÜFUSU 8 MİLYARA ULAŞTI

Ana Sayfa » DÜNYA » BM’YE GÖRE DÜNYA NÜFUSU 8 MİLYARA ULAŞTI

Eklenme : 15.11.2022 - 10:28

BM’YE GÖRE DÜNYA NÜFUSU 8 MİLYARA ULAŞTI

BM’ye göre dünya nüfusu bugün 8 milyara ulaştı

Nüfus

Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun bugün sekiz milyara ulaştığını açıkladı. Uzmanlara göre bu rakam 2037’ye kadar 9 milyara çıkacak.

BM, iklim değişikliği nedeniyle kaynak kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgeleri daha fazla zorluğun beklediği uyarısında bulundu.

Uzmanlar, kaynak sıkıntısının özellikle nüfuslarında büyük artış beklenen Afrika ülkelerinde büyük bir sorun olarak ortaya çıkacağını söylüyor.

Bu ülkeler aynı zamanda iklim krizine karşı en savunmasız ülkeler ve çoğu krizden olabildiğince az etkilenmek için dış finansmana ihtiyaç duyuyor.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’ne göre, halen yaklaşık 738 milyon insanın yeterli gıda kaynağına ulaşamadan yaşadığı Sahra Altı Afrika’da nüfus, yüzyılın ortasına kadar % 95 oranında artacak.

nüfus
Nijerya

Küresel nüfusa sadece son 11 yılda 1 milyar insan eklendi.

BM’nin nüfus bölümü direktörü John Wilmoth, 8 milyar insana ulaşmak “insan başarısının bir işareti, ancak aynı zamanda geleceğimiz için de büyük bir risk” dedi.

Artış, 2011’den bu yana nüfusuna 700 milyon insan ekleyen ve çoğunlukla Asya’da bulunan orta gelirli ülkelerden kaynaklanıyor.

Hindistan nüfusuna yaklaşık 180 milyon kişi ekledi ve gelecek yıl Çin’i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi olacak.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’da doğumlar giderek azalıyor.

Çin de Tek Çocuk Politikası programını sonlandırdı ve geçen yıl ailelere ikinci hatta üçüncü çocuk sahibi olmaları çağrısı yaptı, tıbbi olmayan kürtajlara erişimi sınırladı.

Küresel nüfus her zamankinden daha yüksek seviyelere ulaşsa bile, demograflar, büyüme oranının istikrarlı bir şekilde yılda %1’den aza düştüğünü belirtiyorlar.

BM nüfus projeksiyonlarına göre, dünya nüfusu 2080’lerde yaklaşık 10,4 milyar insanla zirveye ulaşacak ve 2100’e kadar bu seviyelerde kalacak.

kaynak: BBC Türkçe

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları