27 Kasım 2021 - Hoş geldiniz

BOĞAZİÇİ’NDE YİNE ŞİDDET, YİNE GÖZALTI; YAKA PAÇA VE TERS KELEPÇELİ..

Ana Sayfa » EĞİTİM » BOĞAZİÇİ’NDE YİNE ŞİDDET, YİNE GÖZALTI; YAKA PAÇA VE TERS KELEPÇELİ..

Eklenme : 07.10.2021 - 16:42

BOĞAZİÇİ’NDE YİNE ŞİDDET, YİNE GÖZALTI; YAKA PAÇA VE TERS KELEPÇELİ..

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü önünde, dün tutuklanan 2 kişi için basın açıklaması yapmak isteyenlere açıklama başlamadan polis müdahale etti. Çıkan arbedenin ardından en az 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Polisin, gözaltına aldığı yurttaşlara araç içerisinde sert müdahale ettiği ve ters kelepçe yaptığı görüldü.

POLİS BARİKAT KURDU

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre öğrenciler üniversite içinde toplandı. Polis ise güney kampüsün önünde barikat kurdu ve öğrencilerin dışarı çıkmalarına izin verilmedi. Öğrenciler, “Polis defol üniversiteler bizim” ve “Naci İnci rektörümüz değildir” sloganlarını attı. Polis ise “Yaptığınız eylem kanunsuzdur” anonsu geçti.

Polis, basın açıklamasına katılmak isteyen 8 Anarşist Gençlik üyesinin önünü keserek yaka paça gözaltına aldı. Üniversite içerisinden Güney kapısına yürümek isteyen Boğaziçililere ise yine engel olundu.

Tutuklanan arkadaşlarının fotoğraflarını taşıyan öğrenciler “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Polis defol üniversiteler bizimdir”,  “Arkadaşlarımızı serbest bırakın”, “AKP elini üniversiteden çek” sloganları attı. Burada da 6 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınanların ters kelepçe ile polis aracında bekletildiği görüldü.

GAZETECİLER DARP EDİLDİ

Eylem boyunca gazetecilerin görüntü alması polis tarafından kalkanlarla engellendi.

Açıklamalarını okumak isteyen öğrenciler basın mensuplarına izin verilmesini talep ederek ‘Basın buraya’ sloganları attı. Ancak polis abluka altına aldığı gazetecileri eylemcilerin yakınına yaklaştırmadı. Bazı gazetecilerin ise polis tarafından darp edildiği görüldü.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ekim’de Saray’dan yaptığı konuşmasında “Terörist” diyerek Boğaziçili öğrencileri yine hedef göstermişti.

Boğaziçi Direnişi’nin 276’ncı, yeni eğitim öğretim döneminin ise ilk gününde Boğaziçili öğrenciler geceyi nezarethanede geçirmişti. 3 öğrenci tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken 2’si hakkında tutuklama kararı verilmişti. Bir öğrenci ise adli kontrol şartıyla serbet bırakılmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları