29 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

BOLSONARO’NUN ÇÖKERTTİĞİ BREZİLYA’YI SOLCU LULA AYAĞA KALDIRIYOR

Ana Sayfa » DÜNYA » BOLSONARO’NUN ÇÖKERTTİĞİ BREZİLYA’YI SOLCU LULA AYAĞA KALDIRIYOR

Eklenme : 03.01.2023 - 8:19

BOLSONARO’NUN ÇÖKERTTİĞİ BREZİLYA’YI SOLCU LULA AYAĞA KALDIRIYOR

Güney Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’da, ekim 2022’de aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro’yu yenerek ülkenin yeni lideri olarak seçilen solcu Luiz Inacio Lula da Silva (Lula), dün yemin ederek görevine başladı. 2003-2010 yılları arasında da iktidarda olan 77 yaşındaki eski sendika lideri, halkın akın ettiği yemin törenindeki ilk konuşmasında, “enkaza dönen bir ülke devraldığını” söyleyerek ülkedeki kutuplaşmayı sona erdireceğini söyledi.

Lula’nın oyların yüzde 50.83’ünü aldığı seçimlerin ardından yenilgiyi uzun süre kabul etmeyen Bolsonaro ise görev devir teslim töreninden hemen önce ABD’ye uçtu. Brezilya’da üçüncü dönemine başlayan Lula, Bolsonaro ülkede olmadığı için yetkiyi bir çöp toplayıcısı olan Eni Souza’dan aldı. Başkanlık kuşağını ise bir öğretmen, engelli bir birey, bir çocuk ve önde gelen bir yerli lider de dahil olmak üzere Brezilya halkını temsil etmek için seçilen sekiz kişi verdi.

Başkent Brasilia’da düzenlenen törende, Bolsonaro’ya meydan okuyan Lula, hükümetinin ekonomik gerileme ve artan yoksullukla mücadele edeceğini, ayrıca sağlık, eğitim ve bilimdeki finansman kesintilerini geri almak için çalışacağını belirterek, “Bu korkunç kalıntılar üzerine, Brezilya halkıyla birlikte ülkeyi yeniden inşa edeceğime söz veriyorum” dedi. Yeni lider ayrıca Bolsonaro döneminde yıkımın arttığı Amazon yağmur ormanları ile birlikte yoksul Brezilyalılar, ırk ve cinsiyet eşitliği ve “sıfır ormansızlaştırma” için savaşacağını ifade etti. Aşırı sağcı eski başkanın, silah sahibi olanların sayısında artışa yol açan silah politikalarını iptal ettiğini de sözlerine ekledi.

Cumhuriyet’ten Derya Doğan’ın haberine göre Lula hükümetinde, iş ve gelir yaratma programlarının oluşturulmasını, ekonominin yeniden büyümesini ve işsizlik oranının düşmesini bekleyen halk, Lula’nın bu üçüncü yönetiminin diğer iki hükümetinin “iyileştirilmiş bir versiyonu” olacağını umuyor.

Lula, daha önce görev yaptığı yıllarda ülkedeki hammadde kaynaklarından yararlanarak, sosyal refah programlarını hayata geçirmiş ve milyonlarca kişinin yoksulluktan kurtulmasını sağlamıştı. Ancak hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle yargılanan siyasetçi, 2018 yılında suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılmış, yaklaşık iki yıl cezaevinde kalmıştı. 2021 yılında ise Brezilya Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada hakkındaki tüm suçlamalardan beraat etmişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları