BÖYLE BAŞKANLAR DA VAR. 218 MİLYON DOLAR DEĞERİNDEKİ UÇAĞINI SATIŞA ÇIKARAN MEKSİKA DEVLET BAŞKANI OBRADOR ”ÜLKEDE BU KADAR YOKSUL VARKEN O UÇAĞA BİNMEYE UTANIRIM.” DEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » BÖYLE BAŞKANLAR DA VAR. 218 MİLYON DOLAR DEĞERİNDEKİ UÇAĞINI SATIŞA ÇIKARAN MEKSİKA DEVLET BAŞKANI OBRADOR ”ÜLKEDE BU KADAR YOKSUL VARKEN O UÇAĞA BİNMEYE UTANIRIM.” DEDİ.

21.09.2018 - 22:35

BÖYLE BAŞKANLAR DA VAR. 218 MİLYON DOLAR DEĞERİNDEKİ UÇAĞINI SATIŞA ÇIKARAN MEKSİKA DEVLET BAŞKANI OBRADOR ”ÜLKEDE BU KADAR YOKSUL VARKEN O UÇAĞA BİNMEYE UTANIRIM.” DEDİ.

Meksika’da devlet başkanı seçilen Andres Manuel Lopez Obrador, bir tarifeli uçakta üç saat beklemesine rağmen yine de başkanlık uçağını satmakta kararlı olduğunu söyledi. Lopez başkanlık sarayını da kültür merkezine çevirecek.

3 Temmuz’daki seçimlerde ‘kamuda tasarruf ve başkanlık uçağını satma’ vaadiyle başkan seçilen ve aralıkta yemin ederek göreve başlamak için gün sayan Obrador’un Huatalco’dan başkent Mexico City’ye gitmek üzere bindiği uçak aşırı yağışlar nedeniyle havalanamadı. Obrador diğer yolcularla birlikte uçakta üç saat bekledi.

Reuters’in haberine göre yıllar sonra başkanlık görevine gelen ilk solcu lider Obrador’a uçakta beklerken gazeteciler ‘başkanlık uçağına binmeme’ vaadini sordu. Obrador “Ülkede bu kadar yoksul varken o uçağa binmeye utanırım” söylemini yineledi.

2012’de eski cumhurbaşkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen lüks Boeing 787 Dreamliner uçağı iki yıl önce teslim edilmişti. Uçağın 218.7 milyon dolara alındığı açıklamıştı.

Obrador, cumhurbaşkanlığı sarayını kültür merkezine dönüştürerek mütevazı bir eve taşınacağını ve başkanlık maaşını da düşüreceğini açıklamıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :