BREZİLYA’NIN YENİ BAŞKANI, ÜLKEYİ 21 YIL İNİM İNİM İNLETEN ABD DESTEKLİ ASKERİ DİKTATÖRLÜĞÜ SAVUNDU: ”EYY HALKIM DİKTATÖRLÜK NEDİR BİLMİYORSUN.” BU SÖZLER SİZE AŞİNA GELDİ Mİ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » BREZİLYA’NIN YENİ BAŞKANI, ÜLKEYİ 21 YIL İNİM İNİM İNLETEN ABD DESTEKLİ ASKERİ DİKTATÖRLÜĞÜ SAVUNDU: ”EYY HALKIM DİKTATÖRLÜK NEDİR BİLMİYORSUN.” BU SÖZLER SİZE AŞİNA GELDİ Mİ?

20.11.2018 - 20:49

BREZİLYA’NIN YENİ BAŞKANI, ÜLKEYİ 21 YIL İNİM İNİM İNLETEN ABD DESTEKLİ ASKERİ DİKTATÖRLÜĞÜ SAVUNDU: ”EYY HALKIM DİKTATÖRLÜK NEDİR BİLMİYORSUN.” BU SÖZLER SİZE AŞİNA GELDİ Mİ?

Brezilya Devlet Başkanı seçilen ve ocakta göreve başlayacak olan Jair Bolsonaro, ülkeyi 1964-85 arası yönetmiş askeri diktatörlüğe hayranlığını bir kez daha dile getirdi. Ordu kökenli aşırı sağcı siyasetçi “Brezilya halkı diktatörlük nedir hala bilmiyor” dedi.

Demir yumruklu aşırı sağcı liderleri iktidara getiren küresel eğilimin son örneği olarak değerlendirilen Jair Bolsonaro, Brezilya’nın askeri diktatörlükle yönetildiği döneme yönelik ‘altın çağ’ muamelesini ilerletti.

‘Brezilya’nın Trump’ı’ lakaplı, eski yüzbaşı Bolsonaro, seçilmiş başkan sıfatıyla Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

BREZİLYA’NIN TRUMP’INA GÖRE KOMÜNİZM DEMEK DİKTATÖRLÜK DEMEK

Göçmen karşıtı, muhafazakar politikalarıyla tanınan Orban ile görüşmesine ilişkin basına bilgi veren Bolsonaro, “Macaristan geçmişte komünizmden çok çekmiş bir ülke, dolayısıyla halkı diktatörlük nedir biliyor” diyerek ekledi:

“Brezilya halkı daha hala diktatörlük nedir bilmiyor, o insanların elinde acı çekmek nedir bilmiyor.”

ÇOK YAYGIN SİSTEMATİK İŞKENCE DÖNEMİ

Bu sözler özellikle o dönemin kurbanlarında şok etkisi yarattı.

ABD destekli Brezilya askeri diktatörlüğü, Latin Amerika’daki benzerleri kadar çok insan öldürmedi, ama çok yaygın işkence uyguladı. 2011’de kurulan Ulusal Hakikat Komisyonuna göre en az 400 muhalif öldürüldü, ama gerçek sayı 1000’e yakın olabilir. 50.000’den fazla kişi gözaltına alınıp işkenceden geçirildi ve 10.000’den fazlası sürgüne gönderildi. Ve tabii tüm medya sansürlendi.

ASKERLERE AF YASASI SAYESİNDE

Geçmişte askeri diktatörlükle mücadele etmiş solcu silahlı bir örgütün üyesi olmuş ve hapis yatıp çıktıktan sonra 10 yılını sürgünde geçirmiş gazeteci Cid Benjamin, Brezilya’da askeri diktatörlük dönemiyle ilgili bir af yasasının yürürlükte olduğu, o yüzden dönemin insan hakları ihlallerinden kimsenin yargılanmadığı, bu sayede eski yüzbaşının askeri rejimin zalimliğini önemsiz gibi gösterebildiği değerlendirmesini yaptı.

Arjantin’in askeri cunta döneminde işlenmiş suçlara hesap sorduğuna dikkat çeken Benjamin, “Arjantin’de diktatörlüğü savunan biri asla devlet başkanı seçilemez” dedi.

Bolsonaro ise hükümetine şimdiden ordudan üç isim kattı.

Bu arada Brezilya’da geçtiğimiz günlerde yapılan seçimleri kazanan aşırı sağcı Jair Bolsonaro, Donald Trump hayranlığıyla da bilinen Araújo’yu Dışişleri Bakanlığı’na atadı.

Araújo’nun kişisel blogunda yazdığı yazılar ise ülkede gündem yarattı.

Araújo, blogunda amacını, “Brezilya’ya ve dünyaya kendilerini küreselleşme ideolojisinden kurtarmaları için yardım etmek olarak” tanımladı.

İklim bilimini yalnızca bir ‘dogma’ olarak gördüğünü belirten Araújo, iklim değişikliğinin ‘kültürel Marksistler’ tarafından Çin’in önünü açmak için uydurulmuş bir komplo olduğunu vurguladı.

51 yaşındaki Araújo, merkez sol İşçi Partisi’nin üremeyi, klimaları, kırmızı eti kriminalize ettiğini ve evrendeki her bebeği karbon emisyonlarını artıran bir risk olarak gösterdiğini öne sürdü.

Brezilya, 1992 yılında uluslararası toplumun sera gazı emisyonlarını düşürmeyi tartışmak için bir araya geldiği ilk ülkeydi. Brezilyalı diplomatlar, 2015’te yapılan Paris İklim Anlaşması’nda zengin ve fakir ülkeler arasında köprü olmak konusunda önemli bir rol oynamışlardı.

Aşırı sağcı Bolsonaro, geçtiğimiz ay yapılan seçimlerde 57.7 milyon oy alarak devlet başkanlığına seçilmişti.

Trump yönetimine yakınlığıyla bilinen Bolsonaro hükümetinin ülke tarihindeki en sağcı hükümetlerden biri olması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump da iklim değişikliği ve küresel ısınmanın bir aldatmaca olduğunu iddia etmiş ve göreve geldikten sonra ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çektiğini açıklamıştı. Kaynak Sputnik

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :