BRUNSON OLAYININ, DÖVİZDEKİ KUR ARTIŞI VE EKONOMİK DALGALANMAYLA BİR BAĞLANTI VAR MI? ERDOĞAN ”YOK” DEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » BRUNSON OLAYININ, DÖVİZDEKİ KUR ARTIŞI VE EKONOMİK DALGALANMAYLA BİR BAĞLANTI VAR MI? ERDOĞAN ”YOK” DEDİ.

26.09.2018 - 10:39

BRUNSON OLAYININ, DÖVİZDEKİ KUR ARTIŞI VE EKONOMİK DALGALANMAYLA BİR BAĞLANTI VAR MI? ERDOĞAN ”YOK” DEDİ.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘ABD’nin Pastör Andrew Brunson’un serbest bırakılması için Türkiye’ye ekonomik operasyon yaptığı’ iddiasını dile getiren iktidar yanlısı medya yorumcularını tekzip edercesine “Brunson olayının bizim ekonomimizle yakından uzaktan alakası yoktur” dedi.

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Brunson, 9 Aralık 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Brunson hakkında ‘FETÖ ve PKK’ya üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ten 15, ‘casusluk’tan da 20 yıl olmak üzere 35 yıl hapis cezası istenmiş, pastör 25 Temmuz’da sağlık sorunları gerekçesiyle ev hapsine alınmıştı.

İktidar yanlısı medyada bugüne kadar Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye ‘operasyon yapıldığı’ yönünde yorumlar yapılıyordu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı için ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Reuters’in  sorularını yanıtlarken Washington ve Ankara arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olan pastör davasına ilişkin soruları yanıtladı.

“Brunson olayının bizim ekonomimizle yakından uzaktan alakası yoktur” diyen Erdoğan, yaşanan ekonomik sıkıntının abartıldığını da belirtti. Erdoğan “Türkiye kendi imkanlarıyla bunu aşacaktır. Bunun emareleri görülüyor” dedi.

Brunson’ın yargılanmasına dair de yorumlarda bulunan Erdoğan, yargının sağlık sorunları nedeniyle eve çıkmasına izin verdiğini belirtti. “12 Ekim’de mahkemesi var. Mahkemede yargı ne karar verir bunu bilemem” diyen Erdoğan, sözlerine “Brunson şu an yargılanmaktadır. Yargılanan bir kişiye bıraktım, git demeye ne ben, ne başkaları yetkilidir. Bu yetki hakimlerindir. 12 Ekim’de (duruşma tarihi) mahkeme ne karar veriri bilemem. 12 Ekim gelsin göreceğiz” diye devam etti.

WSJ: Brunson için uçak bekletiliyordu

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, önceki gün yaptığı haberde Brunson’ın 12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılabileceğini yazmıştı. Haberde ayrıca, “Temmuz ayında ABD’li yetkililer Brunson’ın serbest bırakılmasıyla ilgili Türkiye ile anlaştıklarına o denli inanıyorlardı ki, onu Türkiye’den Almanya’ya götürecek uçak hazır bekliyordu” ifadesi kullanılmıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :