BU HABERE ZAYTUNG BİLE YETİŞEMEDİ: TRUMP İSTİFA ETTİ, KIRIM’A KAÇTI

Ana Sayfa » GÜNCEL » BU HABERE ZAYTUNG BİLE YETİŞEMEDİ: TRUMP İSTİFA ETTİ, KIRIM’A KAÇTI

17.01.2019 - 14:11

BU HABERE ZAYTUNG BİLE YETİŞEMEDİ: TRUMP İSTİFA ETTİ, KIRIM’A KAÇTI

Dünyanın en değerli şirketi Amazon’un yanısıra Washington Post gazetesinin de patronu olan Jeff Bezos ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki medya savaşına tuz biber eken bir gelişme yaşandı. Başkent Washington DC’de Trump’ı istifa etmiş çekip giderken gösteren sahte Washington Post nüshaları dağıtıldı.

Sputnik’in haberine göre yalan haberde ‘eşi benzeri görülmemiş’ bir doruk yakalayan Washington Post nüshasında, ’emsalsiz’ anlamına gelen ‘unprecedented’ sözünü çağrıştırır şekilde 8 sütuna manşet büyük harflerle ‘unpresidented’ yani ‘başkansız’ yazıyor.

Aslında onun bile mucidi Trump. Kendisi Kasım 2016 başkanlık seçimlerinin ardından Çin’i kınamak için attığı bir tweette ’emsalsiz’ (unprecedented) bir eylem yazacağına her zamanki dil sürçmesiyle ‘başkansız’ (unpresidented) bir eylem diye tarihe not düşmüştü.

‘TRUMP GİDER, DÜNYA BAYRAM YAPAR’

‘Başkansız’ manşetinin altındaki mesaj ise şüpheye yer bırakmayacak kadar açık:

“Trump’ın aceleyle Beyaz Saray’ı terk etmesiyle kriz sona erdi.”

“Trump dönemi sona ererken dünya çapında kutlamalar patlak verdi.”

“Karanlık dönemin sonlanmasıyla küresel çapta rahat bir nefes alındı.”

‘KADINLARIN BAŞINI ÇEKTİĞİ PROTESTOLAR EŞLİĞİNDE’

Ancak hızını alamayan yalan habercilik, ABD’yi rehin alan Rusofobiye teslim olup ‘kadınların başını çektiği yoğun protestocular karşısında Trump’ın helikopterle Kırım’a kaçtığını’ da kaydediyor.

‘1 MAYIS DEVRİMİ’ İMASI

‘The Yes Men’ adındaki kar amacı gütmeyen bir gruba bağlı aktivistlerin Beyaz Saray yakınlarında elden değıttığı sahte Washington Post’ta 1 Mayıs 2019 tarihi dikkat çekiyor.

‘BUNLAR POST ÜRÜNÜ DEĞİL’ UYARISI

Nüshaları alıp sahteciliği fark eden okurların alarma geçmesiyle ‘başkansız gazeteler’ ABD’de gündemin başına oturdu.

Washington Post hemen uyarı tweeti attı:

“DC merkezde The Washington Post’un sahte nüshaları dağıtılmaktadır. The Post’u taklit etmeye çalışan bir websitesi de saptadık. Bunlar Post ürünleri değildir. Olayı araştırıyoruz.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :