BU İSTANBUL ANALİZİ KAÇMAZ-ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BİR BAŞARI HİKAYESİNİN SONU

Ana Sayfa » GÜNCEL » BU İSTANBUL ANALİZİ KAÇMAZ-ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BİR BAŞARI HİKAYESİNİN SONU

13.12.2018 - 11:36

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
BU İSTANBUL ANALİZİ KAÇMAZ-ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BİR BAŞARI HİKAYESİNİN SONU
BİR BAŞARI HİKAYESİNİN SONU
20 Aralık 1955 Erzincan doğumlu. İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Mezunu. Erdoğan’ın İstanbul belediye başkanı seçilmesiyle 1994-2000 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi (İDO)’da (özelleştirilen ve deniz taşımacılığından çekilme kararı alan İDO) Genel Müdürlük görevi yapmış.
58. Hükümet (Abdullah Gül hükümeti), 59. 60 ve 61 Erdoğan Hükümetlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı. 2014 İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı. 24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümetinde Ulaştırma Bakanı.
22 Mayıs 2016 tarihinde 2. Olağanüstü Büyük kongrede AKP Genel Başkanı. 24 Mayıs 2016 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini kurarak Başbakan. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrar İzmir’den seçilerek AKP milletvekili, 12 Temmuz 2018 tarihinde TBMM’de yapılan oylama ile Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ilk TBMM Başkanı seçildi.
Şimdi, bir insanoğlunun yükselebileceği en yüksek makamlardan, başlangıç noktasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına; Türkiye Cumhuriyeti’nin protokoldeki 3’ncü TBMM Başkanlık koltuğundan, İçişleri Bakanından, Validen talimat/emir alacağı makama inmek…
Emir veren konumundan, emir alma konumuna…
Olur mu, oldurmaya çalışılıyor.
Başka detaylar olmakla birlikte, protokol durumunun da düzenlenmeye çalışıldığı cumhurbaşkanının çıkaracağı bir KHK ile cumhurbaşkanı yardımcısı yapılarak protokol sorunun çözüleceği. Veya bütün protokol gerektiren toplantılara başkan yardımcısının gönderilerek çözüleceği konuşulanlar arasında.
Kim için, bu kadar önemli görevlerden sonra İstanbul’a aday olmasına büyük olasılıkla karar verilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım için. Başarının sonuna gelinmiş. Heyecan duyulacak, hedeflenecek görevler, makamlar kalmamış. 20 saatlik çalışmayla bile sorunları zor çözülecek bir dünya kenti İstanbul’a başkan olması düşünülen kişi bu kadar başarıdan sonra o heyecanı duyabilir, kalmayan bir başarı hikayesi yazabilir veya o heyecanı duymasına ve ulaşacağı hedeflere ulaştıracak başarı hikayesine ihtiyaç duyar/duyabilir mi?
Yolun başına geri dönmek, yeniden başlamak…
 
BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZILABİLİR Mİ?
22 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettirilen Kadir Topbaş’ın yerine 28 Eylül 2017 tarihinde yapılacak seçimde CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu gösterildi.
Ara dönemde CHP İstanbul Büyükşehir adayı gösterilen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için adı geçen/öne çıkan en önemli isim. Adaylığını resmi olarak ilan eden Gürsel Tekin ve Akif Hamzaçebi ile birlikte adaylık için adı geçenler içinde öne çıkan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki ismin Ekrem İmamoğlu olduğu neredeyse kesin gibi. Ekrem İmamoğlu’da mevcut CHP’li 13 belediye başkanları ve 39 ilçe başkanları ile kahvaltılı toplantılar yaparak çalışmalara başladığı basında geniş biçimde yer almış durumda.
Eğer iddia edildiği gibi CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu olursa, güçlü aynı zamanda yorgun rakibi karşısında bir başarı hikayesi yazabilir mi. Güçlü rakibi, gücünün yanında uzun görev süresi nedeniyle bir ‘metal yorgunluğu’ heyecan eksikliği ‘mental yorgunluk’ yaşayacak rakibi karşısında gençlik enerjisini, başarı açlığını, avantaja dönüştürebilir.
Ekrem İmamoğlu 1970 Trabzon doğumlu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun, İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetim Bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi almış. Amatör futbol oynamış. Aile şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış.
2009 yılında CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı; ilçe başkanlığından tanıdığımız, genç vizyonu olan, 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçilerek (AKP’den alarak) başarılı işlere imza atmış bir belediye başkanı.
AKP’nin yorgun, yazacak başka bir başarı hikayesi kalmamış, hedeflerini bitirmiş bir aday karşısında CHP adaylığı için ismi geçenlerin her biri yeni bir başarı hikayesi yazabilir.
24 yıldır İstanbul kentini yönetip; binaların yüksekliğinden, derelerin taşmasından, artarak devam eden sorunlarını çözerek yaşanabilir kent yapamayıp, İstanbul’a biz ihanet ettik diyenlerin İstanbul’a verebileceği ihanet etmekten başka bir şey kalmış mıdır?
İstanbul benim sevdam deyip, sevdasına ihanet edenlerin yönettiği kentten mutluluk değil acı, ıstırap, mutsuzluk çıkar.
İstanbul gibi bir dünya kenti, mega kenti yönetecek başkanın başarıya aç, gelecek hedefleri olanlardan olmalıdır. Yorgun kent, yorgun adaylarla sorunlarını çözemez.
Millet ittifakının anlaşılan iller arasında olan İstanbul’da yeni bir başarı hikayesi, yerelden bir iktidar umudu yaratılabilir

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :