BU KİN, BU DÜŞMANLIK AKIL DIŞI. CUMHURİYET’E CEZA YAĞDI..

Ana Sayfa » GÜNCEL » BU KİN, BU DÜŞMANLIK AKIL DIŞI. CUMHURİYET’E CEZA YAĞDI..

26.04.2018 - 7:59

BU KİN, BU DÜŞMANLIK AKIL DIŞI. CUMHURİYET’E CEZA YAĞDI..

Cumhuriyet Gazetesi davanın İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 8. duruşmasının 2. oturumunda karar açıklandı.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, örgüte yardım suçlamasıyla Akın Atalay’ın 7 yıl 13 ay 15 gün, gazetemizin imtiyaz sahibi Orhan Erinç’in 6 yıl 3 ay, avukatımız Bülent Utku’nun 4 yıl 6 ay, Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu’nun 7 yıl 6 ay, yazarımız Kadri Gürsel’in 2 yıl 6 ay, okur temsilcimiz Güray Öz’ün 3 yıl 9 ay, yöneticimiz Önder Çelik’in 3 yıl 9 ay, çizerimiz Musa Kart’ın 3 yıl 9 ay, yazarımız Hakan Kara’nın 3 yıl 9 ay, avukatımız Mustafa Kemal Güngör’ün 3 yıl 9 ay, yazarımız Aydın Engin’in 7 yıl 6 ay, yazarımız Hikmet Çetinkaya’nın 6 yıl 3 ay, muhabirimiz Ahmet Şık’ın 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Muhasebe çalışanımız Emre İper’in tweet’leri ile örgüt propagandası yaptığını belirten heyet 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Heyet, 541 gündür tutuklu bulunan Akın Atalay’ın da tahliyesine karar verdi. Mahkum edilen tüm yazar ve yöneticilerimizin yurt dışına çıkışlarının da yasaklanmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti, yazar ve yöneticilerimizden Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyelerinin güveni kötüye kullanma suçundan beraatına karar verdi. Heyet, muhasebe Kitap eki yönetmeni Turhan Günay, muhasebe müdürümüz Günseli Özaltay ve eski çalışanımız Bülent Yener’in de güveni kötüye kullanma örgüte yardım suçlarından beraatına hükmetti. Öte yandan eski Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar ve İlhan Tanır hakkındaki dava dosyasının da ayrılmasına karar verildi.

Akın Atalay’a tahliye

Heyet, 541 gündür tutuklu bulunan Akın Atalay’ın da tahliyesine karar verdi. Mahkûm edilen tüm yazar ve yöneticilerimizin yurtdışına çıkışlarının da yasaklanmasına karar verildi. Mahkeme heyeti, yazar ve yöneticilerimizden Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyelerinin güveni kötüye kullanma suçundan beraatına karar verdi. Heyet, Kitap eki yönetmeni Turhan Günay, muhasebe müdürümüz Günseli Özaltay ve eski çalışanımız Bülent Yener’in de güveni kötüye kullanma örgüte yardım suçlarından beraatına hükmetti. Öte yandan eski Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar ve İlhan Tanır hakkındaki dava dosyasının da ayrılmasına karar verildi.Mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, kararın Kadri Gürsel yönünden oyçokluğu, diğer Cumhuriyet gazetesi mensupları yönünden ise oybirliği ile alındığını duyurdu. Gürsel yönünden muhalif kalan üye hâkim Halit İçdemir, “Şüpheden sanık yararlanır” ilkesi gereğince karara katılmadığını söyledi.

Kaynak Cumhuriyet Gazetesi

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :