BU RAKAMLARI NOT ET TÜRKİYE: SIĞINMACI SAYISI 4 MİLYONDAN FAZLA, BUGÜNE KADAR HARCANAN PARA 32 MİLYAR DOLAR, OKULA GİDEN SURİYELİ ÖĞRENCİ SAYISI 600 BİN

Ana Sayfa » GÜNCEL » BU RAKAMLARI NOT ET TÜRKİYE: SIĞINMACI SAYISI 4 MİLYONDAN FAZLA, BUGÜNE KADAR HARCANAN PARA 32 MİLYAR DOLAR, OKULA GİDEN SURİYELİ ÖĞRENCİ SAYISI 600 BİN

25.09.2018 - 19:19

BU RAKAMLARI NOT ET TÜRKİYE: SIĞINMACI SAYISI 4 MİLYONDAN FAZLA, BUGÜNE KADAR HARCANAN PARA 32 MİLYAR DOLAR, OKULA GİDEN SURİYELİ ÖĞRENCİ SAYISI 600 BİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma her açıdan büyük önem taşıyor.

Ama bu konuşma metninin, Türkiye’de yoksulluk batağına sürüklenmiş, ekonomik krizin bütün yükünü çeken yoksul kitleler açısından önemi daha farklı boyutlarda görünüyor. Erdoğan BM’de dünyaya seslenirken öyle rakamlar verdi ki ülkedeki dar gelirli yurttaşların ”Bizim günahımız ne?” sorusunu sormalarının tam zamanı galiba. Erdoğan Suriye’de iç savaş patladıktan sonra buraya akın eden göçmen sayısını 4 milyon olarak açıkladı. Suriyeli göçmenlerin okula giden çocuk sayısı 600 binden fazla. Tüm bu tablonun bedeli ise 32 milyar dolar.

Peki niye bu insanlar topraklarını terk ederek Türkiye’ye sığındılar?

Az gelişmişliğin pençesinde debelenen bir ülkede sığınmacılar için harcanan 32 milyar doların faturası kimler ödüyor?

Bu soruların yanıtlarını başka bir habere bırakarak şimdi Erdoğan’ın genel kurulda neler söylediğine bakalım.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Geçmişte Ruanda’da, Somali’de hala Filistin’de yapılan katliamlar BMGK izlerken gerçekleşmiştir. Tüm dünya sırtını dönse de Filistin’in yanında yer almaya devam edeceğiz.

Maalesef dünyanın pek çok yerinde toplu katliamlara kadar hiçbirimizin görmek istemediği sahneler her gün yeniden karşımıza çıkıyor.

Böyle önemli bir yapının adı sürekli başarısızlıklarla anılan bir kurum haline gelmesine bizim gönlümüz rıza göstermiyor. Her fırsatta güvenlik konseyi başta olmak üzere BM’nin yapısında ve işleyişinde kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini söylüyoruz. Onun için de dünya 5’ten büyüktür derken de insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz. Zira dünya, artık dünya ikinci dünya savaşının sonrasının şartlarında değil. Burada 194 ülkeden temsilciler var. niçin 194 ülkenin tamamı da BM Güvenlik Konseyi’nde temsil eder durumuna gelmesin? Sadece 5 üye, diğerleri maalesef geçici onların da orada hiçbir inisiyatifi yok. BM reformunun sadece ülkeyle sınırlı tutulması gerçek sorunların çözümüne katkı sağlamayacağı gibi kimseyi de mutlu etmeyecektir. Dünyanın geleceği için çok önemli gördüğüm bu kurumun, güvenlik kalkınma gibi konularda etkinliğinin artmasına ihtiyaç vardır.

Türkiye olarak dünyaya baktığımızda BM vasıtasıyla yapılabilecek çok önemli işler olduğunu görüyoruz. Dünyanın kurtuluşunu sağlayacak olan adalettir. Medeniyetimizde adalet dairesi diye ifade ettiğimiz toplum, hukuk, devlet yönetimi, ekonomi ve adalet arasındaki ilişkisinin en doğru şekilde kurulup işletilmesini esas alan bir çember vardır. Hepsi de birbiriyle ilişkili olan bu dairenin zincirleri dünyamızda pek çok yerde paramparça olmuştur.

MÜLTECİ MESAJI

Türkiye daha adil bir dünya için elinden gelen çabayı gösteriyor. Sınırlarımız içinde 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyondan fazla sığınmacıyı dünyada başka örneği olmayan hizmetler sunarak misafir ediyoruz. Bugüne kadar harcadığımız tutar 32 milyar doları bulmuştur. Emniyet altına aldığımız Cerablus El Bab Afrin bölgeleriyle İdlib çatışmasızlık bölgesindeki milyonlarca kişiye her türlü insani yardımı yapıyoruz. Ülkemizde okula giden Suriyeli öğrenci sayısı 600 binin üzerindedir.

Kamplarda kalan sığınmacıların ise ihtiyacın tamamını karşılıyoruz. Buna karşılık dışarıdan aldığımız destek, 600 milyon dolar. AB’den şu an fiilen verilen tutar itibariyle, bu bizim milli bütçemize girmiyor. O da 1,7 milyar avro düzeyindedir. AB’nin, 3 milyar avro + 3 milyar avro tutarındaki destek vaadi proje şartına bağlandığı için yeteri kadar etkin şekilde kullanılmamaktadır. Avrupa başta olmak üzere dünyanın mülteci akınına önüne geçen Türkiye’ye daha fazla ve esnek şartlarda destek verilmesini bekliyoruz.

Bu yıl itibariyle Türkiye insani yardımlarda ilk sırada yer almaktadır. Ekonomik büyüklük olarak dünyada 17’inci sırada yer alıyor olmamıza rağmen, kalkınma ve insani yardımlarda ilk sıralarda bulunmamız bu konuya verdiğimiz önemin ifadesidir.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :