BÜLENT TEZCAN’DAN SİYASET BİLİMİNİ SARSACAK AÇIKLAMA:”HER SEÇİM SONRASI MEMNUN OLMAYANLAR, İSTİFA İSTEYENLER OLABİLİR. ANCAK GENEL BAŞKANLAR KALIR, ALT KADROLA DEĞİŞİR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » BÜLENT TEZCAN’DAN SİYASET BİLİMİNİ SARSACAK AÇIKLAMA:”HER SEÇİM SONRASI MEMNUN OLMAYANLAR, İSTİFA İSTEYENLER OLABİLİR. ANCAK GENEL BAŞKANLAR KALIR, ALT KADROLA DEĞİŞİR.”

01.07.2018 - 10:22

BÜLENT TEZCAN’DAN SİYASET BİLİMİNİ SARSACAK AÇIKLAMA:”HER SEÇİM SONRASI MEMNUN OLMAYANLAR, İSTİFA İSTEYENLER OLABİLİR. ANCAK GENEL BAŞKANLAR KALIR, ALT KADROLA DEĞİŞİR.”

Türkiye’nin 24 Haziran sonrası kritik bir döneme girdiğini, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, özellikle demokrasiyi ayakta tutan kavramların, kurumların neredeyse tümünün bir kişinin iki dudağı arasında sıkışıp kaldığını,kalacağını siyasete kafa yoran herkes görüp, anlarken, hiçbir şey olmamış gibi yola devam etmeye çabalayanların yaklaşımları umutsuzluğu arttırıyor.

Özellikle CHP açısından erimeyle sonuçlanan, psikolojik sınır olan yüzde 25’in altına düşerek yüzde 21’lere gerileyen oy oranındaki bu dibe vurma tablosu, kuşkusuz büyük kaygıları da beraberinde getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Bülent Tezcan’ın seçimin hemen ardında sonuçları doğru analiz etmek yerine ”Her seçim yeni bir seçimi beraberinde getirir.” sözleri şaşkınlıkla karşılanmıştı. Tezcan yaptığı son açıklamayla bu şaşkınlığı daha da arttırdı.

Habertürk TV’de ‘Gerçek Fikri Ne?’ programına konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmek istediği, ancak çalışma ekibinin bunu engellediği yolundaki söylentilerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“GENEL BAŞKAN KALIR, ALT KADROLAR DEĞİŞİR”

“Ne istifa etmek istediğini söyledi, ne de istifasını isteyen kimse oldu. Her seçim sonrası memnun olmayanlar, kurultay ya da istifa isteyenler olabilir. Ancak genel başkanlar kalır, alt kadrolar değişir. Siyasette doğru olan tutum budur. Aşağıda birçok şeyi biz yaptık.”

İktidarın bütün yanlış politikalarına rağmen, 16 yılın üstüne sandıktan hiç de küçümsenemeyecek bir oy oranıyla birinci parti olarak çıkması ve Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna yeniden oturması ülkeyi sonu belirsiz bir noktaya doğru yöneltirken, CHP’nin Kılıçdaroğlu’ndan sonra en etkin isimlerinden birisi Bülent Tezcan’ın, sonuçlar ne olursa olsun genel başkan kalır yaklaşımı neyle açıklanabilir?

Tezcan’ın ”Aşağıda bir çok şeyi biz yaptık.” sözleri ise daha vahim. Kılıçdaroğlu’nun çevresindeki bu yapılanmanın 9 defa hüsranla sonuçlanan seçim yenilgilerinin hazırlayıcısı oldukları apaçık bir gerçek. 24 Haziran’da ortaya çıkan tablonun da büyük ölçüde sorumlusu Tezcan’ın ”Biz yaptık.” dediği o kadrolar.

Şimdi soru şu:

Tezcan açık biçimde bunu biz yaptık diyorsa ve yapılan Erdoğan’ı yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtarak AKP’yi ucu belirsiz bir süre için iktidara taşımaksa, CHP’nin yönetim kadroları büyük başarısızlığın hesabını vermeyecekler mi?

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :