BUNLAR EŞKİYA. DEDAŞ GENEL MÜDÜRÜ 6 İLDE 90 BİN ABONENİN SAYAÇLARINI ZOR KULLANARAK OKUTMADIKLARINI SÖYLEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » BUNLAR EŞKİYA. DEDAŞ GENEL MÜDÜRÜ 6 İLDE 90 BİN ABONENİN SAYAÇLARINI ZOR KULLANARAK OKUTMADIKLARINI SÖYLEDİ.

07.10.2018 - 18:18

BUNLAR EŞKİYA. DEDAŞ GENEL MÜDÜRÜ 6 İLDE 90 BİN ABONENİN SAYAÇLARINI ZOR KULLANARAK OKUTMADIKLARINI SÖYLEDİ.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel, Şırnak kırsalı başta olmak üzere sorumluluk bölgelerindeki altı ilde 1 milyon 800 bin abonelerinin bulunduğunu ancak bu abonelerden yaklaşık 90 binini güvenlik ve gösterilen direnç nedeniyle okumakta büyük sıkıntı çektiklerini açıkladı.

Yüzde 63 kaçak-kayıp oranı

Diyarbakır, Şanılurfa, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman’a elektrik dağıtımı yapan DEDAŞ’ın genel müdürü Murat Karagüzel, sadece Diyarbakır’a 520 bin aboneye bin 350 personel ve 340 araçla hizmet verdiklerini, personel sayısını beş yıl öncesine göre iki buçuk kat artırdıklarını ve abone sayısında da yüzde 20’lik bir artış sağladıklarını söyledi.

Resmi kayıtlara göre yüzde 70-75 olan kaçak kayıp oranını yüzde 63’e düşürdüklerini ve yıl sonunda bunu yüzde 50’ye indirmeyi hedeflediklerini söyleyen Karagüzel şunları ifade etti: “Altı ilde 1 milyon 800 bin abonemiz var. Bunlardan 90 binine tahakkuk çıkaramıyoruz, engelleniyoruz. Yani 90 bin sayacı okuyamıyoruz. Okunması için güvenlik güçlerinden yardım talep ediyoruz. Kaçak ekipleri ve güvenlik güçleriyle gidip kontrol altına almaya çalışıyoruz. Bütün önlemlere rağmen yılda bir veya iki kez okumaya çalışıyoruz. Bu sayaçlara elimiz değsin, gözümüz görsün, biz bunun peşindeyiz.”

DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, Dicle Elektrik olarak hizmet bölgesinde karşılaştıkları sorunlardan da söz ederken, zaman zaman sayaçların okunamaması, görevlilerin engellenmesi, araç gereçlerin tahrip edilmesi gibi durumlarla karşılaştıklarını ifade etti.

Karagüzel, “Şırnak başta olmak üzere bazı bölgelerde uzun süredir güvenlik sorunu ve dirençle karşılaşıyoruz. Ekipler okuma yapmak için kırsaldaki yerleşim birimlerine giremeyebiliyorlar. Bu sayaçları okuma ve tahakkuk çıkarma konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktayız” diye konuştu.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :