BUNLARDA ALMANYA’NIN DİLİPAK’LARI..KORONA TEDBİRLERİNE KARŞI GÖSTERİ DÜZENLEDİLER

Ana Sayfa » GÜNCEL » BUNLARDA ALMANYA’NIN DİLİPAK’LARI..KORONA TEDBİRLERİNE KARŞI GÖSTERİ DÜZENLEDİLER

02.08.2020 - 8:41

BUNLARDA ALMANYA’NIN DİLİPAK’LARI..KORONA TEDBİRLERİNE KARŞI GÖSTERİ DÜZENLEDİLER

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de, hükümetin aldığı Corona tedbirlerini eleştiren ve başını aşırı sağcı gruplar ile komplo teorilerine inananların çektiği gruplar yeniden gösteri yaptı.

Berlin polisinin verdiği bilgiye göre, yaklaşık 17 bin kişinin katıldığı gösteri, Berlin güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen maske takmayan, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymayan göstericilerin tavrında düzelme görülmemesi üzerine eylem erken sonlandırıldı. Gösteriyi organize eden kişi hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, göstericilerden bazılarında Nazi rejiminin sembolü gamalı haç dövmeleri görülürken, bazılarının da üzerinde Yahudi düşmanı söylemlerin olduğu tişörtler giydiği ve Yahudi Soykırımı’nı hafife alan ifadelerin olduğu dövizler taşıdığı görüldü.

Bazı katılımcıların ellerindeki afişlerde ayrıca, insanların Coronaviruse karşı bağışıklığını kanıtlayacak bir kimlik uygulamasının ve aşı vurdurmanın da zorunlu olacağı yönünde iddialar yer aldı.

KARŞIT GÖSTERİCİLER DE EYLEM YAPTI

Karşıt göstericilerin de eylem düzenlemesi nedeniyle polisin olası bir çatışmayı engellemek üzere önlemleri artırdığı dikkat çekti. Hükümetin Corona tedbirlerini doğru bulmayan ve pandemiyle bağlantılı çok sayıda komplo teorisi yayan sağcı gruplara karşı “Nineler sağcılara karşı” adlı girişimin eyleminde ise “Naziler dışarı” sloganları atıldığı dikkat çekti.

Almanya’da, federal hükümetin sıkı tedbirler aldığı Mart ayı sonundan bu yana Berlin ve Stuttgart başta olmak üzere, pek çok kentte Coronavirus tedbirlerine karşı gösteriler yapılıyor.

KOMPLO TEORİLERİNE İNANIYORLAR

Uzmanlar, katılımcıların sosyal ve siyasal yapısı kentten kente değişiklik gösterse de, protestolara aşırı sağcıların, demokrasi karşıtlarının, muhafazakarların, aşı karşıtlarının, sağ popülistlerin, ezoteriklerin, Yahudi karşıtlarının, antikapitalistlerin ve koronavirüs tedbirlerine karşı çıkan sade vatandaşların katıldığını söylüyor. Sosyal medyada organize olan bu grupların en göze çarpan ortak özelliği ise komplo teorilerine inanıyor olmaları.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :