BUNU BİZ DEĞİL, DÜNYA SÖYLÜYOR: MAO, STALİN VE ROOSEVELT’İ GERİDE BIRAKAN ATATÜRK DÜNYA LİDERİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BUNU BİZ DEĞİL, DÜNYA SÖYLÜYOR: MAO, STALİN VE ROOSEVELT’İ GERİDE BIRAKAN ATATÜRK DÜNYA LİDERİ

09.08.2018 - 19:30

BUNU BİZ DEĞİL, DÜNYA SÖYLÜYOR: MAO, STALİN VE ROOSEVELT’İ GERİDE BIRAKAN ATATÜRK DÜNYA LİDERİ

Yurtseverlik.com yazarlarından Sönmez Çetinkaya’nın araştırması çok tartışılacak.

Çetinkaya ABD’nin Kentucky Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Psikiyatr Ludwig Arnold’un ” King of the Mountain: The Nature of Political Leadership/ Dağın Kralı: Politik Liderliğin Doğası” adlı yapıtından yola çıkarak ulaştığı bilgi adeta altın değerinde.

Sönmez Çetinkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Kendi alanında çok sayıda makale, kitap vb çalışmasının ardından; Prof.Arnold ” Büyük Olmanın Bedeli” adlı bir kitap yazıyor. Bu kitabında, bilimciler, sanatçılar, sporcular, iş adamları vb çok sayıda alandan seçtiği olağanüstü başarıya ulaşmış 1000’in üzerinde kişinin biyografilerini çalışarak, bir Psikiyatr gözüyle, Başarı/ Akıl Sağlığı arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışıyor. Ancak bu çalışmasına devlet adamlarını dahil edemiyor. Çünkü diğerlerinin nesnel başarı ölçüleri olarak etkinliklerini ( performances) ölçebildiği halde, devlet adamları için  literatürde daha önce kullanılmış hiçbir ölçü bulamıyor.

Ancak, projesinden vazgeçmiyor ve kendisini tam 18 yıl uğraştıracak bir çalışmaya girişiyor, sonunda dünyada bir ilk olan sonuçlarını, ” King of the Mountain: The Nature of Political Leadership/ Dağın Kralı: Politik Liderliğin Doğası” adlı,  2002 yılında Kentucky Üniversitesi  Yayınlarından çıkan kitabında ortaya koyuyor.

 

Bu kitabı yazarken, 199 ülkeden 1941 lider kişi seçiyor, veri yeterliliği açısından yaptığı ön eleme sonucunda kişi sayısını 377’ye indiriyor. Çalışma yılları boyunca 1200’ün üzerinde biyografiyi inceliyor. Ancak aldığı önemli notları hangi nesnel ölçüye göre değerlendirmesi gerektiğini uzun süre belirleyemiyor.Uzun bir süre düşünüyor, sonunda kendi ifadesiyle, ünlü Arşimet’in bildiğimiz edasıyla, ” Evreka! yani ” Buldum! “diyor.

 

Bulduğu ölçü yöntemini şöyle belirliyor: Tarihin derinliklerinden bu yana ölümsüzleşmiş ( immortal ) 20.yy öncesi dünya liderleri üzerinde çalışıyor ve aralarında Sezar, Büyük İskender, Bismarck, A.Lincoln ve G.Washington gibi isimlerin de bulunduğu 26’sının yaşamını inceleyip, bunların sahip olduğu 11 ortak özellik belirliyor ve bu özelliklerin ana yapısını oluşturduğu, PGS ” Political Greatness Scale/ Siyasi Liderlik Büyüklük Ölçeği” olarak adlandırdığı bir değerlendirme sistemini oluşturuyor. Sistemde, kullanılan parametrelerin tümü açısından, toplam puanı 37 olarak saptıyor. Sonuçta ilk üç şöyle sıralanıyor.

 

  1. Atatürk 31 puan
  2. Mao  ve F.D. Roosevelt 30’ar puan
  3. Stalin 29 puan

 

Bu bilgileri, internette pdf kopyası olan kitaptan ve C-Span adlı, ABD’de bizim Meclis Tv’ye benzeyen ancak tarafsız ve bağımsız yayın yapan kanalında, kanalın yöneticisi Brian Lamb’ın, Prof, Arnold ile yaptığı söyleşiden derledim.

 

Söyleşinin sonunda; en çok hangi liderin yaşam öyküsü sizi etkiledi, şeklinde kendisine sorulan soruya Prof. Arnold’un verdiği; “ABD’den T.Roosevelt, dünyadan ise Atatürk” yanıtını duyunca, hem çok duygulandım, hem de çok sevindim.

 

Her fırsatta olduğu gibi, ATAMIZI saygı, sevgi ve minnetle anıyorum. Ruhu ışıklar içinde olsun.”

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :