BUNU SÖYLEYEN BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ATEŞ KARA: BULAŞTIRICILIĞIMIZ 1’İN ALTINA İNDİ. YKS SINAVINDA BULAŞ RİSKİNİN ÇOK AZ OLDUĞUNU HATTA OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » BUNU SÖYLEYEN BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ATEŞ KARA: BULAŞTIRICILIĞIMIZ 1’İN ALTINA İNDİ. YKS SINAVINDA BULAŞ RİSKİNİN ÇOK AZ OLDUĞUNU HATTA OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ.

23.06.2020 - 7:49

BUNU SÖYLEYEN BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ATEŞ KARA: BULAŞTIRICILIĞIMIZ 1’İN ALTINA İNDİ. YKS SINAVINDA BULAŞ RİSKİNİN ÇOK AZ OLDUĞUNU HATTA OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ.

 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan ilginç açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Daha önce  de hava sıcaklıklarının yükselmesiyle, corona virüsü (Covid-19) bulaşında azalma olduğunun yapılan araştırmalarla kanıtlandığını söyleyen Kara’nın bu tesbiti, özellikle Bursa ve Ankara’daki vaka sayılarında görülen belirgin artışla hiç örtüşmemişti.

Şimdi yeni bir açıklama daha geldi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, YKS sınavı ile ilgili panik yaratan açıklamaları CNN Türk’te değerlendirdi. Kara açıklamasında, “Bizim çocuklarımızın arasında kaybın olma ihtimali yok” dedi.

CNN Türk’te konuşan Prof. Dr. Kara, “Rakam hesabı yapılabilir tabi ama çocuklar geleceklerini belirleyeceği bir sınava giriyor. Bizim önceliğimiz onların huzurla sınava girmelerini sağlamak olmalı. Elimizden geldiği kadarıyla Bilim Kurulu’nun da önerileriyle çocukların en rahat ve en güvenilir şekilde sınava girmeleri sağlanmaya çalışıyor. Ben böyle rakam kayıp konuşulmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum. Çocuklardan tek isteğim sınava konsantre olsunlar, rahat olsunlar. Birkaç gerçek nokta var onların da altını çizelim. Bizim açıkladığımız bilimsel gerçekler var. Sayın Bakan’ın açıklamaları var. Türkiye’de yapılan testlere göre PSR’ın pozitif çıktığı sayı binde bire tekabül ediyor. Bulaştırıcılığımız 1’in altına inmiş vaziyette. Böyle bir ortamda bulaş riskinin çok az olduğunu hatta olmadığını söyleyebiliriz. Sınava girenlerin yaşını düşündüğümüzde böyle bir kaybın olmasını beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :