BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MİLLET BAHÇESİ İLE UĞRAŞADURSUN, ALTYAPI EKSİKLİĞİ CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR. SELDE 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MİLLET BAHÇESİ İLE UĞRAŞADURSUN, ALTYAPI EKSİKLİĞİ CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR. SELDE 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.

22.06.2020 - 7:38

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MİLLET BAHÇESİ İLE UĞRAŞADURSUN, ALTYAPI EKSİKLİĞİ CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR. SELDE 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.

 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Bursa’nın Kestel ilçesinde aşırı sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Aşırı yağış nedeniyle su dolan evde kalan bedensel engelli olduğu öğrenilen bir kişinin öldüğünün belirlenmesinin ardından, 5 yaşındaki bir kız çocuğunun cesedine ulaşıldı.

2 KİŞİNİN DAHA CESEDİNE ULAŞILDI

Sabah saatlerinde ise, kayıp olarak aranan 4 kişiden 2’sinin cansız bedenine ulaşıldı. Böylece sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükselirken ekiplerin kayıp olan 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

130 haneli Dudaklı köyü akşam saatlerinde felaketi yaşadı. Sağanak yağış sele dönüştü. Çınarcık olarak bilinen dağ yöresinden gelen kaya parçalarıyla gelen sel suları köyde hayatı durma noktasına getirdi. Köyün üst kısmındaki bir evde kalan 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba sel sularından dışarı çıkamayarak yaşamını yitirdi. Yakınları gözyaşlarına boğulurken, sel sularıyla sürüklenen babası Recep Akbaba ise köy meydanında kurtarıldı.

Köydeki onlarca otomobil, traktör, kamyonet ve römork da sel sularından nasibini aldı. Azgın sular yukarıdan aşağıya çok sayıda aracı sürüklerken, araçlar kullanılamaz hale geldi.

Olay yerine AFAD, Jandarma. Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye Daire Başkanlığı ve AKUT ekipleri gelerek müdahale etti.

İş makineleri de köye sevk edildi. Sel suları çok sayıda evin duvarını da yıktı. Büyük kaya parçaları ise çok sayıda evin içine doldu. Elektrikli aletlerin tamamı ise kullanılamaz hale geldi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat da inceleme yapmak üzere köye gelirken, köyde temizlik çalışmasının başlatıldığı öğrenildi.

Ankara yolunda da trafikte sel suları sebebiyle aksamalar yaşandı. Ayrıca Uludağ’dan gelen azgın sel suları Gölbaşı’nda köprüleri yıktı.

Öte yandan şeftali, armut, ayva, kiraz ağaçlarının dikili olduğu, marul, çilek, maydonoz ve çeşitli sebzelerin ekili olduğu binlerce dönüm de sular altında kaldı.

‘EVLERİ YIKTI GEÇTİ’

51 yaşındaki köy sakini İsmail Sağdıç, “Ömrü hayatımda ilk kez böyle bir felaket gördüm. Evleri yıktı geçti. Malesef bir kaybımız var. Bütün ekili alanlar sular altında. Cumhurbaşkanlığı’ndan Tarım Bakanlığı’ndan yardım bekliyoruz” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :