18 Mayıs 2021 - Hoş geldiniz

BURSA TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ’NİN YENİDEN DÜZENLENMESİ İÇİN BAŞLATILAN PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

Ana Sayfa » YURTTAN » BURSA TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ’NİN YENİDEN DÜZENLENMESİ İÇİN BAŞLATILAN PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

Eklenme : 02.02.2021 - 18:04

BURSA TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ’NİN YENİDEN DÜZENLENMESİ İÇİN BAŞLATILAN PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

 

Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların oluşumuyla gelişimini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenleniyor. Bölgenin etrafını çevreleyen binalardan arındırılarak tarihi yeniden gün yüzüne çıkaracak proje kapsamında Kızılay, İşkur, Merkez Bankası ve Pirinç Han’ın hemen arkasındaki Bursalı Esiri Mehmet Efendi olarak bilinen 40’ıncı Osmanlı şeyhülislamına ait türbenin etrafını saran 15 dükkanın yıkımı tamamlanmıştı. Bir taraftan kamulaştırmalar devam ederken, diğer taraftan yıkımların ardından bölgeye uygulanacak projenin belirlenmesi amacıyla düzenlenen yarışma da tamamlandı.

PROJEYE TÜRKİYE’NİN ÇEŞİTLİ KENTLERİNDEN KATILIM OLDU

Gazete Duvar’da yer alan habere göre proje için açılan yarışmaya Amasya, İstanbul, Kahramanmaraş, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Kocaeli ve Van’dan 35 proje katılmıştı. Başkanlığını Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu’nun yaptığı ve Mimar Mithat Kırayoğlu, Y. Mimar Ahmet Yılmaz, Y. Mimar Bünyamin Derman, Mimar Ömer Selçuk Baz, Peyzaj Mimarı / Y. Kentsel Tasarımcı Sunay Erdem ve Şehir ve Bölge Plancısı Alp Kaya gibi alanında uzman isimlerden oluşan jürinin değerlendirme süreci tamamlandı.
Jüri heyeti, Tophane yamaçları ile tarihi hanlar bölgesini bir bütün olarak ele alan ve bölgeyi tamamen yayalaştıracak Mimar Ece Avcı’nın ekip başı olduğu 10 numaralı projeyi birinci seçti. Yarışmada Mimar Osman Can Bagatır’ın ekip başı olduğu 22 numaralı proje ikinci ve Yüksek Mimar Fatih Yavuz’un ekip başı olduğu 35 numaralı proje de üçüncü oldu. Yarışmada ayrıca 3 proje de mansiyona değer görüldü.

YIL SONUNDA PROJENİN TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ülke genelinde bir yarışma açtıklarını ifade ederek, “Sadece bir alanı yıkıp, bir yerleri açmak değil, gerçekten bir alanı gerçek manada gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Payitaht Bursa’da tarih ve yeşil gün yüzüne çıkıyor derken gerçekten işin tüm boyutlarını, ekonomik boyutlarında oradaki esnafı da ulaşımı da yaya sirkülasyonunu da ve diğer tüm unsurları da düşünerek hareket ediyoruz. Yarışma sürecimiz tamamlandı. İnşallah bölgedeki kamulaştırma ve yıkım çalışmalarımız da devam edecek. İnşallah bu yılsonunda bölgedeki değişimi hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları