29 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

ÇAĞRI-İSLAMİYETİN DOĞUŞU FİLMİYLE AKILLARA KAZINAN, YUNAN SİNEMASININ SEMBOLÜ IRENE PAPA YAŞAMA VEDA ETTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÇAĞRI-İSLAMİYETİN DOĞUŞU FİLMİYLE AKILLARA KAZINAN, YUNAN SİNEMASININ SEMBOLÜ IRENE PAPA YAŞAMA VEDA ETTİ

Eklenme : 14.09.2022 - 20:51

ÇAĞRI-İSLAMİYETİN DOĞUŞU FİLMİYLE AKILLARA KAZINAN, YUNAN SİNEMASININ SEMBOLÜ IRENE PAPA YAŞAMA VEDA ETTİ
Irene Papas Hayatını Kaybetti

Irene Papas yaşamını yitirdi. Yunan sinemasının efsaneleri arasında gösterilen 96 yaşındaki aktris hayata veda etti. Oyuncu, The Message (Çağrı – İslamiyetin Doğuşu) yapımıyla da tanınıyordu.

Irene Papas, özellikle Yunan tragedyalarında oynadığı kadın kahramanlarla dünya çapında bir üne kavuşsa da, Türkiye’de en çok Çağrı (The Message) filmiyle akıllara kazınmıştı. Yunanistan Kültür Bakanlığı sözcüsü tarafından doğrulanan aktrisin ölüm nedeni belirtilmese de, 2018’den bu yana beş yıldır Alzheimer hastalığıyla yaşadığı biliniyordu.

Bugüne dek 70’ten fazla filmde rol alan Papas, 3 Eylül 1926’da Yunanistan’ın Chiliomodi kentinde, Korint yakınlarındaki bir köyde doğdu ve Atina’da büyüdü. İki öğretmenin dört kızından biriydi ve 12 yaşında drama okuluna girdi. 18 yaşına geldiğinde hem Electra hem de Lady Macbeth’i oynamıştı. Ancak 1948’deki ilk profesyonel sahne rolü, bir müzikalde partiye katılan sosyete kızıydı.

Irene Papas Öldü Çağrı

Irene Papas, Amerikalı sinemaseverler tarafından 1960’lardaki son derece ciddi ve ateşli güçlü rolleriyle tanınıyordu. Kısmen Rodos adasında çekilen ve 1961’de vizyona giren The Guns of Navarone’da, Müttefik sabotajcılardan oluşan bir ekibin (aralarında Gregory Peck, David Niven ve Anthony Quinn’in de bulunduğu) yapmayacağı şeyi yapmaya cesaret eden bir 2. Dünya Savaşı direniş savaşçısını canlandırdı.

Irene Papas Birçok Yunan Filminde Rol Aldı

1964’te vizyona giren Zorba the Greek filminde yine Anthony Quinn ile oynadı ve sevgili seçimi yüzünden köylüler tarafından taşlanan Rum dul bir kadını canlandırdı. Costa-Gavras’ın Yunanistan’ın Selanik kentinde geçen Oscar ödüllü siyasi gerilim filmi Z’de (Ölümsüz), filmin anlamını son bir kederli deniz bakışıyla uyandıran Yves Montand’ın dul eşini canlandırdı.

Irene Papas ve Anthony Quinn
Irene Papas ve Anthony Quinn

Papas aynı on yılda genellikle Zorba’yı da yöneten hemşehrisi Michael Cacoyannis’in yönettiği klasik oyunların Yunan film versiyonlarında adını duyurdu. Sophokles’in erkek kardeşinin onurlu bir cenaze töreni hakkı için savaştıktan sonra çok para ödeyen bir kadınla ilgili hikâyesi olan Antigone’da (1961) ve erkek kardeşinin anne katili planladıkları Electra (1962) filminde oynadı. Aynı zamanda Electra’nın annesi Clytemnestra rolünde, insan kurbanı olarak sunulan bir kızın dramı olan 1977 tarihli Iphigenia filminde de yer aldı.

Oyuncu 1971’de The Trojan Women (Troyalı Kadınlar) filmindeki Truvalı Helen rolüyle National Board of Review tarafından en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Irene Papas vefat

 

Kaynak: Hakan Tunç- Kayıp Rıhtım- The New York Times

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları