ÇALIŞMA KOŞULLARINI PROTESTO EDEN 3. HAVALİMANI İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ MEDYAYI İKİYE BÖLDÜ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÇALIŞMA KOŞULLARINI PROTESTO EDEN 3. HAVALİMANI İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ MEDYAYI İKİYE BÖLDÜ

16.09.2018 - 16:55

ÇALIŞMA KOŞULLARINI PROTESTO EDEN 3. HAVALİMANI İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ MEDYAYI İKİYE BÖLDÜ

3 Havalimanının inşaatında çalışan işçilerin koşullarını düzeltmek amacıyla eyleme başlamalarının ardından önceki gün polis sert müdahalede bulunmuştu.

İşçilerin eylemleri medyayı da ikiye bölmüş durumda.

Habertürk Gazetesi’nden Fatih Altaylı, açılışına günler kala işçilerin eyleme geçmelerini kuşkuyla karşıladığını belirtiyor.

 

“Yanlış hatırlamıyorsam “Yeni havalimanında” temel atma töreni 2014 yılının Haziran ayında yapılmıştı.

Yani tam 4 yıl, üç ay önce.
Yüklenici firmalar, insanüstü bir çaba ve akılalmaz bir süratle işe giriştiler.
Dev inşaat inanılmaz bir hızla ilerledi.

Dev şantiye alanı tüm giriş çıkışlara kapatılmıştı ve inşaat ilerledikçe havalimanı inşaatını sürdüren firma zaman zaman basın kuruluşlarını davet ederek inşaattaki ilerlemeleri, gelinen aşamayı kamuoyuyla paylaşıyordu.
Proje görülmedik bir ivmeyle tamamlanma aşamasına geldi.
Hiçbir sorun görülmüyordu.

Şantiye tıkır tıkır işliyordu.

Arada iş kazaları ile ilgili haberler geliyordu ama bunlar somutlaştırılamıyordu.
Ve 4 yıl sessiz sedasız ve sorunsuz süren inşaatta, ilk kez iki gün önce olumsuzluklar kamuoyuna yansımaya başladı.

Açılışa 5 hafta gibi kısa bir süre kala, işler neredeyse tamamlanma aşamasına gelmişken, önümüzdeki hafta burada bir Teknoloji Festivali başlayacakken ve 29 Ekim günü resmi açılış yapılacakken.

Ardından da THY tarihin en büyük taşınma operasyonunu gerçekleştirecekken Yeni Havalimanı inşaatında kıyamet koptu.

4 yıl 3 aydır gıkını çıkarmadan çalışan işçiler, açılışa 5 hafta kala “Ayaklandılar
Hem de sudan bir sebeplerden.

Açıklanan ilk neden işçileri şantiye alanına taşıyacak otobüslerin gecikmesi ve yetersiz olması nedeniyle işçilerin yağmur altında beklemesiydi.
Ardından bir başka gerekçe daha ortaya çıktı.

İşçilerin kaldıkları yatakhanelerin koşulları iyi değildi.

4 yıl üç aydır o koşullara itiraz etmeyen işçilerin, bitime 5 hafta kala, inşaatın yüzde 98’i tamamlanmışken koşulları beğenmeyip ayaklanması doğrusu bana çok mantıklı gelmiyor.

“4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz” demeleri daha makul bir insan tavrıyken, coplanma, gözaltına alınma, tazminatsız kapının önüne koyulma gibi riskleri bu kadar kısa bir süre için göze almaları son derece mantıksız görünüyor.
Kimse bana “Bıçak kemiğe dayanmıştır” demesin. Bıçağın geri çıkmasına bu kadar kısa zaman kala kimse kolunu kestirmez.

4 yıldır kimsenin giremediği şantiye alanının HDP’li milletvekilleri dahil bir sürü kişinin yol geçen hanına aniden dönmesi de mantıklı değil.

4 yıl 3 aydır tek kelime etmeyen sendikaların birdenbire aslan kesilmesi de!
Yeni Havalimanı inşaatında bitime bu kadar kısa süre kala bir şeyler oluyor.
Hayırdır inşallah!”

 

Bilindiği gibi Habertürk Gazetesi ilk kurulduğunda genel yayın yönetmenliğini üstlenen Altaylı, görevde olduğu süre boyunca iktidar yanlısı bir çizgi izlemişti.

 

Peki bu eylemi muhalif cephe nasıl değerlendiriyor?

 

Diken.com’dan Murat Sevinç bugünkü yazısında konuya duyarsız kalan muhalefet partilerini eleştiriyor.

 

”Yeni havaalanı inşaatındaki işçiler, çalışma koşullarını protesto edip iş bıraktı.

Gerekçelerini, on beş maddelik bir ‘talep listesi’yle açıkladılar.

Geçtim daha eşitlikçi bir yaşamı, yalnızca insan muamelesi görmek istedikleri yönünde talepler.

Sonrasında, beklenenler oldu:

İşçilerle aynı gemide olduğu varsayılan birileri sosyal medyada, insan muamelesi görme hakkı talep eden yüzlerce, binlerce insanı vatan haini ilan etti.

İşçilerle aynı gemide olduğu varsayılan güvenlik görevlileri müdahale ederek, yüzlerce işçiyi gözaltına aldı.

İşçilerle aynı gemide olduğu varsayılan havuz medyası, her zamanki gibi.

İşçilerle aynı gemide olduğu varsayılan milyonlarca yurttaş, olup biteni pek umursamadı. O milyonlarca yurttaş, yüzlerce maden işçisi öldüğünde bir hafta, inşaat asansöründe ölenleri üç gün, AVM inşaatı çadırında yananları bir gün, yollarda kamyonet kasalarında ölen mevsimlik işçileri birkaç dakika umursamıştı.

İşçilerle aynı gemide olduğu varsayılan müteahhit firmalar ise… İsterseniz bu konuya hiç girmeyeyim; devletti, sermayenin çıkarıydı, sömürüydü derken, Allah muhafaza ideolojik yaklaşma riskim var çünkü. İşçi patron el ele, kaynaşmış bir kitleyiz nihayetinde!

Bir de muhalefet var tabii. Şaşırdınız değil mi! Varlıklarını çoktan unutmuştunuz oysa. Var, evet. Muhalefet partileri. Muhalefet milletvekilleri. Muhalefet partisi genel başkanları. Son derece demokratik ‘Hayır bloku’nun mümtaz temsilcileri.

Malumunuz, muhalefet mensuplarının en sert muhalefet etme yöntemi, tweet atmak. Son zamanlarda başka bir şey yapmıyorlar. Doğrusu, yapacak halleri de, yetkileri de, güçleri de, niyetleri de yok. Muhalefetin acınası hali pür melali, sonraki yazıya kalsın. Şimdilik, özellikle ‘liderler’in, işçilerin yaşadıkları karşısındaki ‘ilk tepkiler’ini not düşmek yeterli olur.

TBMM’de grubu olan ‘üç’ muhalefet partisinden;

HDP’li birkaç milletvekili işçilere desteğe gitmiş. Sezai Temelli bir toplantıda açıklama yapmış.

‘Çok İyi Parti’ genel başkanının Twitter hesabına baktım, son kez ‘Hayırlı Cumalar’ yazmış. Muhtemelen işçilerin yaşadığı sorundan haberi olmadı Akşener’in. Ben de bir yurttaş olarak kendisine hayırlı cumalar dilerim. Sonuçta bir partinin genel başkanının, cuma günü geldiğinde bunun farkına varıyor oluşu, Türkiye’nin geleceği açısından umut verici.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu satırlar yazılırken henüz tweet atmamıştı. Oysa insan bir sormaz mı, ‘Böyle bir şey olabilir mi?’ diye. Muhtemelen onun da haberi olmadı.

Cumhurbaşkanı adayı, endüstri 4.0 Muharrem İnce ise cumartesi gününü alışveriş yaparak geçirmiş. 400 küsur lira ödemiş markette ve bunu Twitter hesabından paylaşmış. Pahalılığa dikkat çekmiş. Havaalanı inşaatında yaşananları bilmiyor muhtemelen. Canı sağolsun. Kendisine pazara gitmesini öneririm, çok daha hesaplı oluyor.

Hâl böyleyken, ‘Neden muhalefet partilerinin liderleri orada değil?’ sorusu, ziyadesiyle saçma olacak takdir edersiniz. Önce haberleri olsun, şöyle kallavi bir tweet atsınlar, belki sonra… Aman ha, sermayeyi ürkütmeden kuşkusuz!

Uzatmadan;

bir kez daha, havaalanı işçilerinin talepleri:

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :