CAN DÜNDAR KRİZİ ALMANYA ZİYARETİNE DAMGA VURDU. ERDOĞAN MERKEL’İN ARDINDAN, CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER’E DE ”SİTEM ETTİ.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » CAN DÜNDAR KRİZİ ALMANYA ZİYARETİNE DAMGA VURDU. ERDOĞAN MERKEL’İN ARDINDAN, CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER’E DE ”SİTEM ETTİ.”

29.09.2018 - 7:41

CAN DÜNDAR KRİZİ ALMANYA ZİYARETİNE DAMGA VURDU. ERDOĞAN MERKEL’İN ARDINDAN, CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER’E DE ”SİTEM ETTİ.”

Can Dündar’ın Cunhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyareti öncesi ”Kendisine Türkiye’deki tutuklu gazetecilerle ilgili soru soracağım.” çıkışıyla başlayan tartışma ikili görüşmelere damgasını vurdu.

Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’e sitem ederek, “Ben bunları burada konuşmayacaktım. Burayı muhabbet sofrası olarak gördüm. Sayın Başkan konuyu açınca konuşmak zorunda kaldım. Muhabbet sofrasında bunlar konuşulmaz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya ‘da yaptığı konuşmada “Bir konunun altını çizmek istiyorum. Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşlar konusundaki endişelerini ve hala tutuklu olan Türk gazeteci, aydın ve siyasetçiler için endişelerini açıklığa kavuşturmak faydalı olacak. Teröristleri korumak gibi bir görevimiz yok. Benim ülkemde birileri teröre bulaşıyorsa bu hangi ülkeden olursa olsun bizim hukukumuz bunu cezalandırıyorsa yargı makamları gereğini yapar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Geniş bir gündem içerisinde zaman zaman görüş ayrılıklarının olması doğaldır. Bunları diplomasinin imkanlarını kullanarak aşmaktır. Türkiye ve Almanya bu başarıyı defalarca göstermiş ülkelerdir. Son zamanlar da yaşananları geride bıraktığımıza inanıyorum. Pek çok konuda Almanya ile aynı hassasiyete sahip olduğumuza inanıyorum. Kimi ülkelerin mültecileri dikenli tel örgülere mahkum ettiği dönemde Almanya meseleye insani olarak yaklaşmıştır.”

“Ekonomi alanında da Almanya ile çok güçlü ilişkilerimiz bulunuyor. Almanya ülkemizin en büyük ticari ortağıdır. Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kurulmuştur. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ekonomimiz üzerindeki etkileri son derece sınırlı kalmıştır. Ülkemizde uluslararası firmalar hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyetlerini rahatça sürdürüyorlar. Almanya ile ortak bir tutum içerisinde olduğumuzu görmek bizleri memnun ediyor.”

“Bir konunun altını çizmek istiyorum. Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşlar konusundaki endişelerini ve hala tutuklu olan Türk gazeteci, aydın ve siyasetçiler için endişelerini açıklığa kavuşturmak faydalı olacak

“Görüyorum ki yanlış bir bilgilendirme var. Bu bilgilendirmeyi düzeltmek benim de Türkiye Cumhurbaşkanı olarak görevimdir.

Herhalde teröristleri korumak gibi bir görevimiz yok. Eğer benim ülkemde teröre bulaşıyorsa birileri bu hani sınıftan olursa olsun bizim hukukumuz onu cezalandırıyorsa yargı makamları da bunun gereğini yapar. Bu Almanya‘da da olsa böyledir dünyanın başka bir ülkesinde de böyledir. Benim ülkemde, AB’de terör örgütü olarak kabule dilen PKK’nın binlerce mensubu Almanya‘da elini kolunu sallayarak gezmektedir. Yeri geldiği zaman terör örgütünün başının posterleri ile beraber Almanya‘da gösteriler yapmaktadır. Halbuki bun yasaktır. Bunlara neden müsade ediliyor.

Aydınlar deniliyor. Bu aydınların tanımını yapmak lazım. Gazeteci deniliyor. Bu gazetecieğer teröre bulaşmışsa bunu savunabilir miyiz. Bunlardan bir tanesi de 5 yıl 10 aya mahkum olmuş bir güya sözde gazetecidir. Bir boşluktan yaralanarak kaçmış ve Almanya‘ya sığınmıştır. Kendisi el üstünde tutulmuştur.”

“Kendileri bizden 3 tane, 5 tane, 6 tane gazeteciyi istediler. Biz gerekeni yaptık. Yargımız elinden geleni yaparak 2 tanesi tutuksuz yargılanmak üzere, bir tanesi de bırakılmıştır.

Biz bunları şimdi konuşmayacak mıyız? Ben bunları bu akşam konuşmak istemezdim ama sayın başkan bunu gündeme getirince konuşmak zorunda kaldım. Bne bu sofrayı muhabbet sofrası olarak görüyordum. Muhabbet sofrasında bunlar konuşulmaz.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :