CAN PAZARI DEĞİL, EĞİTİM PAZARI: ÖZEL LİSELERDE MİLYON LİRALIK ”KAYIT ÇEKME” KAVGASI

Ana Sayfa » GÜNCEL » CAN PAZARI DEĞİL, EĞİTİM PAZARI: ÖZEL LİSELERDE MİLYON LİRALIK ”KAYIT ÇEKME” KAVGASI

11.07.2018 - 13:45

CAN PAZARI DEĞİL, EĞİTİM PAZARI: ÖZEL LİSELERDE MİLYON LİRALIK ”KAYIT ÇEKME” KAVGASI

Özel liselerde milyon liralık ‘kayıt çekme’ pazarı oluştu. Aileler çocukları açıkta kalmasın diye ortalama 4 bin ile 7 bin TL’yi‘yakıyor.’

Özel okullar 27 Haziran’dan itibaren taban puanlarını açıklayarak, ön kayıt-kesin kayıt yoluyla öğrenci almaya başladı.

pervinkaplan.com’da yer alan habere göre bazı okulların açıklanan takvime uymaması, velilerin de bir okulu garantileme kaygısı milyonlarca liralık bir kayıt çekme pazarının oluşmasına neden oldu.

Özel öğretim kurumları yönetmeliğine göre veli, bir okula çocuğunun kesin kaydını yaptırdıktan sonra başka bir okulda karar kılarsa önceki okula toplam öğrenim ücretinin yüzde 10’unu ödemek zorunda.

Özel lise ücretlerinin 40 ila 73  bin TL olduğu dikkate alındığında bir veli tek kayıt çekme yaptığında 4 ila 7 bin TL arasında, iki okul değiştirdiğinde ise 8 ila 14 bin TL’yi okullara bırakıyor.

Bu velilerden birisi, şöyle konuşuyor: “Ne yapabiliriz? Çocuklar açıkta kalacak diye korkuyoruz. Puanı tutan bir okula kayıt yaptırdıktan sonra çok istediğimiz bir başka okul olursa oraya geçiyoruz. Arada sürekli para kaybediyoruz. Ama çocuklarımızın eğitimi ve geleceği söz konusu olduğunda yapacak bir şey yok. Okulların anlayışlı olmasını bekliyoruz.”

Okullar ise yönetmeliği uyguladıklarını savunuyor.

Ancak durum, LGS sisteminden kaynaklanan güvensizlik ve endişe nedeniyle ailelerin içine düştükleri bu çıkmazdan ekonomik olarak yararlanmanın doğru olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :