18 Mayıs 2021 - Hoş geldiniz

ÇARPICI GELİŞME..SUSKUNLUĞUNU KORUYAN PROF. DR. ALPAY AZAP, ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ’NİN KONUĞU

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÇARPICI GELİŞME..SUSKUNLUĞUNU KORUYAN PROF. DR. ALPAY AZAP, ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ’NİN KONUĞU

Eklenme : 01.05.2021 - 15:48

ÇARPICI GELİŞME..SUSKUNLUĞUNU KORUYAN PROF. DR. ALPAY AZAP, ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ’NİN KONUĞU

Uzun zamandan bu yana bilim dünyasından, sivil toplum örgütlerinden, muhalefetten gelen kuvvetli çağrılar üzerine, iktidarın üç haftalık tam kapanma kararı beraberinde yeni tartışmaları getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  pazartesi günü merakla beklenen kabine toplantısı sonrası ”tam kapanmaya geçiyoruz” açıklaması belli bir rahatlama yaratırken ertesi gün İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı 43 maddeden oluşan ”Kısıtlamadan muaf kişi ve yerlerin listesi” nin 7. maddesi, aslında bunun tam kapanma olmadığının ifadesiydi. Bu maddede yer alan ”Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar kısıtlamadan muaftır” açıklaması, 3 haftalık yeni kapanmanın, bir süredir cumartesi ve pazar günleri devam eden kısıtlamanın uzantısı olduğunu ortaya koyuyordu. İktidarın koşullar ne olursa olsun üretim devam edecek ısrarı, 7. maddede tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriliyordu.

Tam bu aşamada Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’ın görevinden ayrıldığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Salgının Türkiye’de başladığı 2020’nin Mart ayından bu yana, Bilim Kurulu’na yönelik tartışmaların, eleştirilerin başında, iktidarın burada alınan kararları uygulamadığı iddiası gündemden hiç düşmedi. O nedenle Azap’ın istifası birçok soruyu da beraberinde getirdi.

İşte dikkatlerin üzerinde toplandığı isim Prof. Dr. Alpay Azap, Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği’nin (OAPGD) mayıs ayı toplantılarının konuğu olacak. Bilindiği gibi Yönetim Kurulu Başkanı Enis Tütüncü’nün önderliğinde faaliyetlerini sürdüren Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği’nin, ülke sorunlarına yönelik çözüm odaklı çalışma grupları kapsamında kurulan ”Pandemi Danışma Platformu” , geçen hafta önemli bir bildiri yayımlamıştı. Tam kapanma çağrısında bulunan platform ”geniş kapsamlı bir salgın çalıştayı” da önermişti.

Bütün bu gelişmelerin ardından şimdi 3 Mayıs Pazartesi günü yapılacak zoom toplantısından çıkacak sonuçlar daha da önem kazandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın’ın moderatörlüğünde yapılacak toplantıda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş ”Pandemi nedir, pandemide mücadele stratejileri ve temel prensipleri” başlığı altında bir sunumda bulunacak. Ardından Bilim Kurulu eski üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap ”Ülkemizde pandemi ile mücadelede makro stratejiler ve aşılar” başlıklı bir konuşma yapacak. Bu sunumların ardından katılımcıların sorularını yanıtlayacak olan hocaların neler söyleyecekleri merak konusu. Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği, Bilim Kurulu’ndan istifa haberinden sonra ilk defa konuşacak olan Prof. Dr. Alpay Azap’ın açıklamalarını kamuoyuyla paylaşacak.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları