2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNDEN SONRA BİR İLK: SELMAN’IN TÜRKİYE’YE GELECEĞİ TARİH NETLEŞTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNDEN SONRA BİR İLK: SELMAN’IN TÜRKİYE’YE GELECEĞİ TARİH NETLEŞTİ

Eklenme : 17.06.2022 - 10:43

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNDEN SONRA BİR İLK: SELMAN’IN TÜRKİYE’YE GELECEĞİ TARİH NETLEŞTİ

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye ne zaman geleceği belli oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Prens Selman’ı Türkiye’ye davet ettiği yönündeki haberlerin ardından, Selman’ın enerji ve dış ticaret konularını görüşmek ve anlaşma imzalamak üzere aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bölge ülkelerini ziyaret edeceği 3 hafta önce basına yansımıştı.

Reuters, dört Suudi kaynağa dayandırdığı haberde, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın Türkiye, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Ürdün ve Mısır’a bölgesel ve uluslararası meseleleri tartışacağı, enerji ve ticaret anlaşmaları imzalayacağı bir gezi planladığını yazmıştı.

KAŞIKÇI CİNAYETİNİN ARDINDAN İLK ZİYARET

Ziyaret, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülmesinin ardından Muhammed bin Selman’ın Türkiye’nin de dahil olduğu bölge ülkelerine ilk ziyareti olacak.

Washington Post yazarı gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştü.

Kaşıkçı’nın Suudi devlet yetkililerinin talimatıyla öldürüldüğü iddiaları gündeme gelmişti. Kaşıkçı’nın Türkiye’de öldürülmesinin ardından açılan dava, Suudi Arabistan’a devredilmişti. Kaşıkçı hakkındaki davanın Suudi Arabistan’a devredilmesine muhalefet partileri tepki göstermişti.

Muhalefet kararı, Türkiye’nin döviz girdisi yaratma ihtiyacı nedeniyle atıldığını söyleyerek eleştirmişti.

Erdoğan da bu devirden üç hafta sonra Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud’un davetlisi olarak Suudi Arabistan’ı ziyaret etmişti.

Erdoğan daha önce iktidar yetkililerince Kaşıkçı’nın ölüm emrini verdiği iddia edilen Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la da görüşüp kucaklaşmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları