CEMAL KAŞIKÇI OLAYINDA İDDİA ÇOK, CESET YOK, FAİL YOK. SUUDİ ARABİSTAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOS’UNUN BÜTÜN AÇIK BELİRTİLERE KARŞIN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK ÜLKESİNE DÖNMESİNİN ARDINDAN GÖZLER TÜRKİYE’DE.

Ana Sayfa » GÜNCEL » CEMAL KAŞIKÇI OLAYINDA İDDİA ÇOK, CESET YOK, FAİL YOK. SUUDİ ARABİSTAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOS’UNUN BÜTÜN AÇIK BELİRTİLERE KARŞIN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK ÜLKESİNE DÖNMESİNİN ARDINDAN GÖZLER TÜRKİYE’DE.

20.10.2018 - 10:24

CEMAL KAŞIKÇI OLAYINDA İDDİA ÇOK, CESET YOK, FAİL YOK. SUUDİ ARABİSTAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOS’UNUN BÜTÜN AÇIK BELİRTİLERE KARŞIN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK ÜLKESİNE DÖNMESİNİN ARDINDAN GÖZLER TÜRKİYE’DE.

Cemal Kaşıkçı olayı aslında Türkiye açısından bir sınava dönüşmüş durumda.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik’in,” Türkiye ‘Cemal Kaşıkçı vakası’nı fazla deşelemeyip Suudi Arabistan Kralı Selman’a yardımcı oluyor.” tezini açıkça ve en üst perdeden yazmasının ardından olayla ilgili soru işaretleri giderek arttı. Konsolosluk’ta ve ülkesine dönen başkonsolosun konutunda yapılan aramaların ardından somut bir açıklama yapılmaması ardı arkası kesilmeyen iddiaları daha da tırmandırdı.

Ama bütün bunlar bir yana temel soru şu:

Türkiye eğer Cemal Kaşıkçı Konsolosluk’ta öldürülmüşse bir hukuk devleti olarak bunun hesabını en ağır biçimde soracak mı, sormayacak mı?

Kaşıkçı’nın akibeti ne olursa olsun iktidarın ”Olayın üstü örtülüyor.” yaklaşımını doğuracak her türlü girişiminin dünya ölçeğinde Türkiye’yi Yemen’le, Uganda’yla aynı kefeye sokacağından kimsenin kuşku duymaması gerek.

Peki son iddia ne?

Suudi Arabistan devlet televizyonu konsolosluk binasında çıkan bir arbedede Cemal Kaşıkçı’nın öldüğünü duyurdu.

Yapılan açıklamada 18 Suudi görevlinin de konuyla alakalı gözaltına alındığı belirtildi.

CENAZESİ İLE İLGİLİ BİLGİ YOK

Ancak açıklamalarda öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuna dair bir açıklama yapılmadı.

Savcılık ve Türk polisi Suudi konsolosluğuna girerek burada arama yapmıştı.

REUTERS’TAN ÇARPICI İDDİA

NTV canlı yayınında Ahmet Cemiltepe, Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin akıbeti konusunda çarpıcı bir bilgi paylaştı. Cemiltepe, “Riyad’daki Reuters muhabirinin soruştumayı yürüten bir Suudi yetkiliye dayandırdığı habere göre Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin yerel bir işbirlikçiye teslim edildiği ve o kişinin imha etmek üzere aldığı iddia edildi.” ifadelerini kullandı.

İDAM EDİLEBİLİRLER

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı cinayetini kabul etmesinin ardından gelişmeleri değerlendirdi.

Kışlakçı gözaltında 18 önemli ismin olduğunu belirterek ” Öldüğünü kabul ettiler. Tabi şu anda önemli olan şey cesedin nerede ve ne halde olduğudur. Bu 18 kişinin önümüzdeki günlerde idam edildiğini duyacağız. Bu 18 kişinin içerisinde Türkiye’ye gelen 15 kişinin hepsi var. Prens Selman’ı kurtarmak için bu kişileri feda edeceklerini düşünüyorum.” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :