CEREN DAMAR’IN ÜNİVERSİTE ARKADAŞLARI: ”KÖTÜLÜĞÜN ELİNDEN ÇEKİP ALAMADIĞIMIZ İÇİN MAHCUBUZ.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » CEREN DAMAR’IN ÜNİVERSİTE ARKADAŞLARI: ”KÖTÜLÜĞÜN ELİNDEN ÇEKİP ALAMADIĞIMIZ İÇİN MAHCUBUZ.”

05.01.2019 - 15:24

CEREN DAMAR’IN ÜNİVERSİTE ARKADAŞLARI: ”KÖTÜLÜĞÜN ELİNDEN ÇEKİP ALAMADIĞIMIZ İÇİN MAHCUBUZ.”

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrencisi Hasan İsmail H. tarafından öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’in çalışma arkadaşları yazılı bir açıklama yaptı.

Şenel’in ardından dayanışma içerisinde olacaklarını ifade eden çalışma arkadaşları açıklamalarında, “Ceren’in kıymetine mazhar olduğumuz için şanslı, ‘kötülük’ gelip çattığında onu ‘kötülüğün’ elinden çekip alamadığımız için mahcubuz. Ama söz veriyoruz. Haksız, adaletsiz her uygulamaya sessiz kalındığında, ‘kötülüğe’ karşı iki çift laf edilmediğinde Ceren’i hatırlayacak ve hatırlatacağız. Hatırlatacağız ki Ceren’in örmeye çalıştığı anlam ve değer dünyası yitirilmesin” dedi.

CEREN’İ HATIRLAYACAK VE HATIRLATACAĞIZ’

“Zaman durdu! Koridor çıkmaz sokak! Zihnimizde cam kırıkları! Çaresizlik! Telafisizlik! Çalışma arkadaşımız katledildi! 2 Ocak 2019’da Ceren’imizi bizden çaldılar!” ifadeleriyle başlayan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

“Ceren’e dair kuracağımız bütün cümleler baştan devrik, peşinen eksik. Aldığı nefesin her bir zerresini başka yaşamlarla paylaşan ve hakkını veren Ceren’imizin ‘ardı’ yok, ifade etmek güç. Ama biz, hiçbir şeyi telafi etmeyecek bu nafile çabaya gayretleneceğiz.

Ceren, hayatın her alanını emekle, çabayla, özveriyle inşa edebileceğini, geliştirebileceğini, güzelleştirebileceğini biliyordu. Hiçbir zaman emek vermekten, emeğini bizlerle, öğrencileriyle paylaşmaktan çekinmedi. Mücadeleden sakınmadı. Mezun olduğu okuldan kendini, iyiliğini esirgemedi. Hayatlarımıza dokunuşunu hissettirmeyecek kadar alçak gönüllü olan Ceren’in tesiri derin, yokluğu ise ikamesiz.

Temmuz sıcağında caretta carettalar için Adana’ya gidecek kadar hayvansever, okulda hiçbir çiçeği sahipsiz bırakmayacak kadar duyarlı, içten gülümsemesiyle hepimize kalbinde yer açacak kadar coşkulu Cereni’miz…

Haksızlıklarla dolu bir dünyada ‘adalet’ diyecekti Ceren, bunu anlatacaktı öğrencilerine. Bu değerin gücüne onların da inanmasını sağlayacaktı. İşte bu sebeple mahrum kalınan sadece varlığı değil, bilime katacakları, geleceğe taşıyacakları… Bir bilim insanının üretkenliğine, öğrenme hevesine, dünyayı değiştirme cesaretine sahipti Ceren. Güçlü bir kadın olarak, bu değerlerden oluşan bir hayattı kurmak istediği, uğruna bıkıp usanmadan sorumluluk duygusuyla çalıştığı. Artık keşfedeceği coğrafyalar, erişeceği kütüphaneler, yazacağı cümleler ondan yoksun kalacak.
Ceren’in kıymetine mahzar olduğumuz için şanslı, ‘kötülük’ gelip çattığında onu ‘kötülüğün’ elinden çekip alamadığımız için mahcubuz. Ama söz veriyoruz. Haksız, adaletsiz her uygulamaya sessiz kalındığında, ‘kötülüğe’ karşı iki çift laf edilmediğinde Ceren’i hatırlayacak ve hatırlatacağız. Hatırlatacağız ki Ceren’in örmeye çalıştığı anlam ve değer dünyası yitirilmesin.

Bazen ‘bütünden’ bir ‘parça’ kopar, o ‘bütün’ dağılır. Ceren’in kaybı ‘bütün’ümüzde tarifsiz bir boşluk yaratsa da dağılmayacak, birbirimize yaslanacak ve dayanışacağız.

Ceren Damar Şenel’in çalışma arkadaşları.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :