24 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

ÇETİN CEVİZ AHMET ŞIK, AKP’LİLERE: ”NE OLDUĞUNUZ YÜZÜNÜZE KARŞI SÖYLENMELİ, İKTİDAR OLAMANIN YARATTIĞI KİBRİNİZİ YALAN VE CEHALETLE YOĞURUYORSUNUZ.” DEYİNCE..

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÇETİN CEVİZ AHMET ŞIK, AKP’LİLERE: ”NE OLDUĞUNUZ YÜZÜNÜZE KARŞI SÖYLENMELİ, İKTİDAR OLAMANIN YARATTIĞI KİBRİNİZİ YALAN VE CEHALETLE YOĞURUYORSUNUZ.” DEYİNCE..

Eklenme : 24.07.2018 - 9:35

ÇETİN CEVİZ AHMET ŞIK, AKP’LİLERE: ”NE OLDUĞUNUZ YÜZÜNÜZE KARŞI SÖYLENMELİ, İKTİDAR OLAMANIN YARATTIĞI KİBRİNİZİ YALAN VE CEHALETLE YOĞURUYORSUNUZ.” DEYİNCE..

AKP’liler kürsüde konuşan HDP milletvekili Ahmet Şık’ın üzerine yürüdü. Şık’a oylamayla iki oturum ceza verilirken HDP grubu salonu terk etti

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık , TBMM’de ilk konuşmasının ardından saldırıya uğradı. Şık’ın, “Ne olduğunuz, bir kez daha yüzünüze karşı söylenmeli: İktidar olmanın yarattığı kibrinizi yalan ve cehaletle yoğuruyorsunuz. Hakikati söyleyenlere yönelik saldırganlığınızı ise acizliğinizle besliyorsunuz…” sözlerinin ardından AKP’li vekiller kürsüye yürürken kısa süreli arbede yaşandı. Oturuma verilen aranın ardından Şık’a iki oturum ceza verilerek Genel Kurul’dan çıkarıldı.

‘Siyaset yapıyorsunuz, gidin milletvekili olun’

Gazeteci olarak yargılandığı Cumhuriyet davasında AKP iktidarına yönelik sert eleştirilerinin yer aldığı sözleri hâkim tarafından “Siyaset yapıyorsunuz. O zaman gidin milletvekili olun” denilerek kesilen HDP’li Ahmet Şık , TBMM’de yaptığı ilk konuşmada da aynı müdahale ile karşılaştı. TBMM’de “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerine konuşmak üzerine kürsüye gelen Şık, “Tartışmamız gereken iktidarınızın meşru ve yapmak istediklerinizin hukuki olup olmadığıdır. Önümüze koyduğunuz bu yeni yasa metniyle, darbecilerin basit bir karikatüründen ibaretsiniz. Bugüne dek hükmünü sürdüğünüz fiili yönetim biçiminizi daha da şeditleştirmek, kötülüğünüzün iktidarını arşa değdirmek ve zulmünüzü meşrulaştırmak için darbeye karşı tedbir görünümü altında OHAL ilan etmeniz hiç şaşırtıcı değildi. Yarattığınız toplumsal enkazın üzerine, bir de tüy dikmenin peşindesiniz” ifadelerini kullandı.

‘Cumhur inanmıyor’

Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Enis Berberoğlu ve Leyla Güven’in hapiste tutulmaya çalışıldığını belirten Şık, “Türkiye artık sadece kâğıt üstünde bir Cumhuriyet. İktidarınızın Türkiye’sinin yeni hukuku, hak kavramının yerini tamamen alaşağı ederek, devlete sahip olduğu orantısız yetkilerinin yanında bir de aşkın haklar manzumesi veriyor. Ve bunu, bir kurumsallığa değil tekil bir şahsiyete sunuyor. Bu şahsiyet, cumhurunun yarısının inanmadığı bir başkan. Kendisi de aynı şekilde cumhurunun yarısına inanmıyor” dedi. Şık’ın “İktidar olmanın yarattığı kibrinizi yalan ve cehaletle yoğuruyorsunuz. Hakikati söyleyenlere yönelik saldırganlığınızı ise acizliğinizle besliyorsunuz…” sözlerinin ardından ise Genel Kurul’daki AKP’li vekiller Şık’ın bulunduğu kürsüye yürüdü. Kürsü önünde Şık’a fiziki müdahalede de bulunulduğu gözlenirken TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop oturuma beş dakika ara verdi.

İlk konuşmada ceza

Oturumun yeniden toplanmasının ardından Şentop “Şık’ın sarf ettiği sözler İçtüzüğe göre meclisten geçici olarak çıkarma gerektirmektedir” diyerek Şık’tan savunma istendi. Şık adına HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise AKP’li vekillerin kendilerine küfrettiklerini söyledi. Ardından ise yapılan oylamada Şık’a 2 oturuma katılmama cezası verildi. HDP’li vekiller de Şık ile Genel Kurul’dan ayrıldı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları