CEZALARA AF TEKLİFİ GENEL KURULDAN GEÇTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » CEZALARA AF TEKLİFİ GENEL KURULDAN GEÇTİ

27.12.2018 - 6:22

CEZALARA AF TEKLİFİ GENEL KURULDAN GEÇTİ

stanbul’da araç sınıfları itibariyle geçmeleri yasak olduğu halde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanmaları sonucu büyük para cezalarına çarptırılan sürücülerin cezalarına af getiren yasa ile birlikte toplam 7 madde Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa ile 2 Kasım 2016’dan yasanın çıktığı tarihe kadar köprüden geçmeleri sonucu sürücülere kesilen ağır para cezaları tahsil edilmeyecek.

Genel kurul’da kabul edilen yasalar şöyle:

“‘Araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 2 Kasım 2016’dan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından vazgeçilecek. Varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar verilmesine yer olmadığı kararlaştırılacak. Yargılama ve takip gideri, taraflar üzerinde bırakılacak ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek. Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar, 28 Şubat 2019’a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019’a kadar ret ve iade edilecek.”

Teklif, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesinde değişiklik yapıyor. Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar’daki bazı bölgeler bu kapsama dahil ediliyor. Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz malikleri de yapı kayıt belgesinden yararlanacak. Arazi varlığı az olan küçük çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Ziraat Odası üyelik aidatının alt sınırı asgari ücretin yüzde 2’sinden yüzde 1’e düşürülüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarına sosyal ve ekonomik yardımlar sağlamak için kurulan POLSAN’ın daha güçlü bir mali yapıya kavuşturulması, ortaklarına yaptığı yardımların artırılması amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarında görevli tüm memurların sandığa daimi ortak olması şartı getiriliyor.

Meclis Genel Krulu’nda çalışan kavaslarla ilgili de düzenleme yapıldı. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP ortak önerge ile de destek verdi. Teklife yeni bir madde ihdas edildi. Meclis idari teşkilatında hangi statüde olursa olsun, Destek Hizmetleri Başkanlığı tarafından fiilen en az 5 yıldır kavas görevini yürüttüğü tespit edilenler, hiçbir işleme gerek kalmaksızın, halen bulundukları kadro derecelerine uygun kavas ünvanlı kadrolara atanmış sayılacaklar. Kavas kadrosuna atananlara, mükteseplerine uygun kavas kadrolarına uygulanmakta olan her türlü özlük haklar uygulanacak.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :