CHP: ”İŞ BANKASI’NDAKİ HİSSELER YANDAŞLARA KREDİ DAĞITMAK İÇİN İSTENİYOR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP: ”İŞ BANKASI’NDAKİ HİSSELER YANDAŞLARA KREDİ DAĞITMAK İÇİN İSTENİYOR.”

22.10.2018 - 20:50

CHP: ”İŞ BANKASI’NDAKİ HİSSELER YANDAŞLARA KREDİ DAĞITMAK İÇİN İSTENİYOR.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, parti yönetimindeki yüzde 28’lik İş Bankası hissesinin Hazine’ye devredilme girişiminin ‘yandaşlara ve iktidarın etrafında kümelenmiş birtakım yamyamlara, İş Bankası üzerinden kredi dağıtmak için’düşünüldüğünü söyledi.

Basın toplantısında konuşan CHP’li Öztrak, geçen günlerde İşsizlik Fonu’ndan üç kamu bankasına 11 milyar TL sermaye benzeri para verildiği yönündeki hükümet açıklamasını hatırlatarak, “Şimdi de yine kamu bankaları için 28,8 milyar TL’lik özel tertip devlet hazine kağıdı çıkarıyoruz. Demek ki kamu bankalarında işler ciddi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 10,8 milyar liranın, üç kamu bankası Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank tahvillerinin alımında kullanıldığını doğrulamış, tahvillerin faiz oranı ve satışın kime yapıldığı açıklanmamıştı.

‘İş Bankası üzerinden’

Bu durum karşısında, “Kamu bankalarının sermayesi nasıl eridi? Bunun sorumlusu kim? Kime sordunuz da bunun yükünü özel tertip devlet kağıtları ve İşsizlik Fonu aracılığıyla milletimizin sırtına yüklüyorsunuz” diye soran CHP genel başkan yardımcısı şöyle devam etti: “Bu manzara aslında AK Parti genel başkanının İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerine ve İş Bankası’nın iştiraklerine neden göz koyduğunu gayet açık anlatıyor. Kamu bankalarında yandaşlara ve iktidarın etrafında kümelenmiş birtakım yamyamlara kredi dağıtma imkanı kalmayınca bunlara kredi dağıtacak yeni bir kamu bankası ihtiyacı belirmiş anlaşılan. Bunu da İş Bankası üzerinden gidermek istiyorlar.”

‘Buna karşı çıkmak gerekir’

“Atatürk’ün vasiyetine göre dilimize, tarihimize sahip çıkalım diye bırakılan paraların yandaşlara ve yamyamlara peşkeş çekilmesine, gasbedilmesine izin vermeyeceğiz” diyen Öztrak, şunları kaydetti: “Devletten de, Anayasamızın gereği olarak başta Atatürk’ün miras sözleşmesi olmak üzere ülkede yapılan ve yapılacak tüm özel sözleşmelere sahip çıkmasını bekliyoruz. Bugün Ata’mızın mirasına göz dikenler yarın daha da sıkışınca vatandaşların çocuklarına bırakacakları mirasa da el atmakta hiç tereddüt etmeyeceklerdir. Buna karşı çıkmak gerekir. Bugün CHP üzerinden yürütülen bu söylemin aslında millete ve milletin mal varlığı ve miras hakkına karşı yürütülmüş bir girişim olduğunu da artık aziz milletimiz görmelidir. Böyle giderse milletimiz de çocuklarına miras bırakamayacaktır. Böyle bir ülkeye de kimse yatırım yapmaz.”

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :