CHP KAN KAYBEDİYOR. KURULTAY SÜRECİNDE YAŞANAN İMZA POLEMİĞİ TAM BİR TUZAK.

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP KAN KAYBEDİYOR. KURULTAY SÜRECİNDE YAŞANAN İMZA POLEMİĞİ TAM BİR TUZAK.

20.07.2018 - 10:09

CHP KAN KAYBEDİYOR. KURULTAY SÜRECİNDE YAŞANAN İMZA POLEMİĞİ TAM BİR TUZAK.

Cumhuriyet Gazetesi- İklim Öngel-  Ana muhalefet partisinde muhalifler 564’e ulaştıklarını, kısa sürede kurultay için yeterli imzayı toplayacaklarını söylüyor. Genel merkezden CHP Sözcüsü Bülent Tezcan ise kendilerindeki sayının 438 olduğunu açıkladı. Tezcan’a yanıt veren Gaye Usluer ise 564 noter tasdikli imzaya ulaşıldığını ve belgelerde eksik olmadığını duyurdu. Parti kulislerinde ise değişimden yana olanların bile verilen görüntüden rahatsız olduğu belirtiliyor.

CHP’de 24 Haziran’dan sonra başlayan liderlik ve değişim tartışmaları, resmi olağanüstü kurultay çağrısının ardından imza polemiğine dönüştü. “Değişim ve Umut” adını verdiklerini olağanüstü kurultay için hafta başından itibaren resmi imza sürecini başlatan muhalifler dün Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı Muharrem İnce’nin yakın ekibinden Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün, PM üyesi Gaye Usluer ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu gerçekleştirdi. Çağrı grubunun sözcülerinin toplantıya ellerinde imzaların bulunduğu klasörlerle gelmeleri dikkat çekti. Hiçbir il, ilçe başkanını veya kurultay delegesini bizzat telefonla arayarak notere gitmeleri talebinde bulunmadıklarını belirten Tüzün, delegelerin özgür iradeleriyle çağrıyı dikkate alarak ve ücretleri de ceplerinden ödeyerek notere gittiklerini kaydetti. Tüzün, delegelerin kurultay taleplerini kendilerine hem ıslak imzalı noter belgeleriyle hem de fotoğraflarıyla gönderdiklerini anlattı. Tüzün açıklama yapılan 17 dakikalık süre içinde kendisine ulaşan 5 imza daha olduğunu söyledi. İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile Hatay Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman’ın da söz konusu 5 kişi arasında yer aldığını belirten Tüzün, “Bu dakika itibarıyla 5 kişi daha ulaştı, sayı 526 oldu. Yarın gerekli imzanın toplanacağına inanıyoruz” diye konuştu. İsteyen gazetecilerin dosyadaki imzaları sayabileceklerini söyleyen Tüzün, “Kimseden sakladığımız belge yok” dedi. Delege sayısını 1245 olarak hesapladıklarını söyleyen Tüzün, akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise imza veren delege sayısının 564’e ulaştığını duyurdu.

‘47’lilerin devamı’

Gaye Usluer de delegenin, kendilerine “muhalif hareketi” denmesinden rahatsız olduğunu dile getirerek “Kimsenin delegeyi muhalifler ve olmayanlar diye ayırma lüksü bulunmuyor. Süreç sonunda karar ne olursa olsun öz irade ile oluşmuş karar olacaktır. Tüzük kurultayı sırasında 47’liler olarak demokrasi tarihinde yer alacak 47 kişi vardı. Bu 47 kişinin kurultay sırasında partinin adalet ve demokrasi anlayışına yönelik önerileri vardı. O 47’nin içindeki 38 kişi bugün vekil değil. Biz hareketi milletvekili olduğumuz dönemde başlattık. Bugünkü hareket, o gün tamamlanamayan hareketin devamıdır. Küskünler hareketi değil.”

Karşı hamle

Meclis’te İnce ekibinin düzenlediği toplantının ardından Genel Merkez’den de yeni birimza sayısı hamlesi geldi. Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan yaptığı basın toplantısında yeterli sayı bulunduğunda, Genel Merkez’in gereğini yerine getireceğini söyledi. Kendilerinin rakamları il ve ilçe örgütlerinden öğrendiklerini söyleyen Özkan, “Onlardan gelen verileri değerlendirdiğimizde; arkadaşlarımızın 438 kadar imzatoplayabildiklerini görüyoruz. Maksimum 470 civarında bir imza toplanabileceğini öngörüyoruz” dedi. Özkan, kurultay için gerekli olan 625 delegeye ulaşılacağını düşünmediğini söyledi. Özkan “6 ay önce bir güven oylamasından çıktık, orada yetki almış bir kuruluz, bununla ilgili bir güven oylaması ihtiyacı içinde değiliz. Güven oylaması için sayılar belli, o sayılara ulaşıldığında elbette büyük kurultay toplanır, orada hiçbir sakınca yok” karşılığı verdi.

Tekin, 9 Eylül’ü işaret etti

Öte yandan Kılıçdaroğlu’na kurultay çağrısı yapan CHP milletvekili Gürsel Tekin, tarih olarak partinin kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül’ü işaret etti. PM üyesi Erdal Aksünger “Biz iktidardan demokrasi ve hukuk bekliyoruz. Koltuk koruma konusu zarar veriyor” diye konuştu. Silivri’de tutuklu bulunan PM üyesi Eren Erdem’inde kurultay için imzaverdiği bildirildi.

Genel Merkez: 438

Bu gelişmelerin ardından akşam CNN Türk yayınına bağlanan CHP Sözcüsü BülentTezcan , canlı yayında imza sayısına ilişkin açıklamada bulundu. Tezcan , “Genel Başkan Yardımcısı olarak bunu televizyonlarda konuşmayı uygun bulmuyordum. Ben ‘buna cevap vermiyorum’ desem milyonlarca izleyici diyecek ki ‘Aslında imza toplanmış belli ki o yüzden CHP Genel Başkan Yardımcısı da buna kaçamak cevap veriyor’ diyecek. İmza toplanırsa başımız gözümüz üzerine. Gereken neyse yaparız. Şunu söyleyeyim paylaşılan rakamların gerçekle ilgisi yoktur. İmza toplamaya yetecek rakam bulunmamıştır. Bugün açıklanan rakam gerçek bir rakam değildir. Bütün illerimizden, ilçelerimizden bize bu konuda bilgiler geliyor. Tek tek onları, isim isim bakıyoruz. Kaç ilden kaç imza toplanıyor  diye.

Bugün Genel Başkan Yardımcımız Tuncay Özkan’ın yaptığı açıklamada verdiği rakam bizim bütün illerden aldığımız sonuçlarla toplanabilecek azami rakamdır. Yani henüz toplanmış değil. Hepsi imza vereceğim diyenlere baktığımızda toplam 438 imzanın bulunabileceğini bugün sayın Tuncay Özkan ifade etti. “Hadi hata payını koyun 470 olabilir”  dedi. Bu şu demek değildir.  Bugün 438 imza toplandı değil, imza vereceğini söyleyenlerin beyanıdır. Ben örgütü tanıyorsam CHP’nin delegesinin böyle bir süreçte olağanüstü kurultaya taşımayacaktır, bu benim kanaatim. Delege buna rağmen derse ki ‘Hayır efendim, biz yeterli sayı ile olağanüstü kurultayı istiyoruz’. Hiçbir zaman genel başkanın ve genel merkezin, tüzüğün dışında hareket etme iradesi olmamıştır ve yoktur. Burada sadece bir algı yaratılmaya çalışıyor. Bunu söylemekte yarar var. İmzalar nasıl olsa toplanıyor, trenin vagonunu kaçırmayalım gibi bir algı yaratılıyor. CHP’nin kurultayı ciddi bir iştir. “Öyle klasörle çıkıp şu imzayı topladık” diyecek bir iş değildir.

“Noterde imzanın bir nüshasının muhattaba doğrudan teslim edilmesi gerekir”

Bu imzalar bize gelmiyor. Noterde imzanın bir nüshasının muhattaba doğrudan teslim edilmesi gerekir ama arkadaşlarımız talebnameyi şöyle düzenlemişler; “3 nüsha yapın” diyorlar notere. “Biri sizde kalsın, ikisini bize verin. Biz götürelim” Böyle olunca onlardan başkasının elinde yok. O yüzden bizde de belgeye dayalı bir sayı yok ama şunu biliyoruz. 81 il örgütümüz var, hepsi ile temas halindeyiz. Gizli saklı yok, delegemiz özgüven sahibidir. İmza verecek olan imza veriyor, vermeyecek olan “Vermeyeceğim” diyor. Bunun için rakam rakam hesaplandı. İmza veren ya da beyan edenlerin rakamı bugün 438 idi. Bu yarınüç artar, öbür gün iki eksilir. O başka bir iş. Tablo budur, elimizde bu veriler. Arkadaşlarımız 630’u bulmadan önce fotokopilerini atarlar biz de görürüz. Bu kadarmış diye bizde kamuoyuna izah ederiz. Dolayısıyla bu tartışma biter. İrade genel başkana aittir. Bu kadar imza toplanınca genel başkan kurultaya çağırır diyor tüzük”dedi.

Tezcan’a Usluer’den yanıt: Yazık, yazık!

Tezcan’a yanıt CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Gaze Usluer’den sosyal medya üzerinden geldi. Usluer, “Sayın Tezcan bize ne demek istiyor??? Yazık yazık yazık” ifadelerini kullandı.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :