10 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

CHP LİSTELERİNDEN MECLİS’TELER

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP LİSTELERİNDEN MECLİS’TELER

Eklenme : 15.05.2023 - 8:21

CHP LİSTELERİNDEN MECLİS’TELER

Ankara’da önceki seçimlere göre milletvekili sayısı 3 artarken CHP listelerinden Ankara’da aday olması tartışılan DEVA Partili Sadullah Ergin ve İdris Şahin, Meclis’e girdi. Ayrıca Gelecek Partisi kontenjanından Nedim Yamalı, Saadet Partisi kontenjanından Mesut Doğan da seçildi.

İSTANBUL’DA ARTTI

İstanbul’da 27 olan vekil sayısı 30’a çıkarken, İzmir’de ise vekil sayısı değişmedi ve 14 oldu. Demokrat Parti listesinden aday gösterilen üç isim de Meclis’e girerken CHP, Giresun, Sakarya, Trabzon ve Osmaniye kadın milletvekili adayları Elvan Işık Gezmiş, Ayça Taşkent, Sibel Suiçmez, Asu Kaya’yı Meclis’e gönderdi.

İKİ ŞEHRE İLK KADIN VEKİL

Giresun ve Osmaniye, ilk defa kadın milletvekili çıkardı. Erzincan’da Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Meclis’e girerken 46 yıl sonra Rize’den ilk kez vekil çıkarıldı. Tahsin Ocaklı, Rize’den vekil seçildi. CHP’nin ilk defa vekil çıkartması beklenen Van’da ise vekil çıkartılamadı. Diyarbakır’da kazanılan sandalye sayesinde Sezgin Tanrıkulu, yeniden vekil seçildi.

Manisa’daki vekil sayısı ise 3’ten 4’e çıkarıldı. CHP’nin 4. sıra adayı olan eski AKP Denizli Milletvekili olan Selma Aliye Kavaf, bu sayede Meclis’e girdi. Muğla’daki 4 vekil korunurken Gelecek Partili Selçuk Özdağ CHP kontenjanından seçilen isimlerden oldu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları