CHP MYK’DAN BEKLENEN AÇIKLAMA: KURULTAY YOK

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP MYK’DAN BEKLENEN AÇIKLAMA: KURULTAY YOK

05.07.2018 - 14:30

CHP MYK’DAN BEKLENEN AÇIKLAMA: KURULTAY YOK

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan , MYK toplantısının ardından açıklama yaptı.

CHP’de Muharrem İnce’nin kurultay çağrısının ele alındığı MYK toplantısı sonrası açıklama yapan CHP Sözcüsü Tezcan, “Gündemde olağanüstü kurultay yoktur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ( CHP ) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Merkez’de yapıldı.

MYK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Seçim sonrası Muharrem İnce’nin yaptığı açıklamalar kritik toplantıda ele alındı. Parti içindeki muhalefet, olağanüstü kurultay çağrısı yapmıştı.

Toplantı sonrası açıklama yapan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan , İnce’nin kurultay çağrısıyla ilgili olarak, “Genel merkezimizin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Seçim sonuçları daha sağlıklı bir süreçte değerlendirilecektir. Kurultay tartışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Şu anda partinin iç iktidar yarışı içinde olmasının gelecek planlaması açısından faydası olmadığını düşünüyoruz. Kurultay zamanında yapılacaktır” dedi.

Erken yerel seçim için anayasa değişikliğine CHP ‘nin destek vermeyeceğini söyleyen Tezcan’ın açıklamasında önce çıkan başlıklar şöyle:

“Yayınlanan ilk KHK ile kötü bşlangıç yapıldı. Bu tek adam rejiminin ilanı oldu. Anayasayı askıya alınan KHK ‘ler ve cumhurbaşkanlığı kararnamaleri ile hukuk düeninin tamamen ortadan kaldırmak amaçlanıyor.”

Enis Berberoğlu’nun durumu

“Yerel seçimlere ilişkin stratejileri konuşuyoruz. Milletvekilleri mazbatalarını aldılar. YSK seçim sonuçlarını açıkladı. Seçim süreciyle ilgili adaletsiz, hukuka aykırı ciddi bir süreç yaşadık. Yeni yasama döneminin başarılı geçmesini diliyoruz. Yeni dönemde etkisizleştirilmeye çalışılan TBMM’nin yetkilerini koruma ve yetkilerini kullanma konusunda kararlı bir tutum bekliyoruz. Tek adam rejimi süreci yaşıyoruz. Buna karşı en etkili mücadeleyi parlamento verecektir. CHP grubu olarak bu çerçevede etkin bir mücadele vereceğiz. Bu çerçevede adım atacak herkesle birlikte yürümeye hazırız. Tek adam rejimi ilk KHK ile anayasayı askıya alarak yola çıktığını gösterdi. Yayınlanan KHKkanunla yapılması gereken hususların KHK ile yapıldığını gösteriyor. Yeni dönem buKHK ile kötü başladı. Tek adam rejimine karşı milletin iradesini savunma kararlılığı devam edecek. Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle Türkiye’de hukuk düzeninin ortadan kaldırılmasının amaçlandığı bir sürece doğru gidiliyor.

Enis Berberoğlu haksız yere tutuklandı. Yeniden milletvekili seçildi. Millet yargının oyununu bozdu. Anayasanın hükmü açık, yeniden milletvekili seçildiğinde dokunulmazlığı başlar diyor. Enis Berberoğlu’nun Yargıtay’da bekleyen dosyası dokunulmazlık kapsamındadır. Mahkemelerin derhal tahliye kararı vermesi gerekir. Buna rağmen hala tahliye kararı verilmemiş olması önümüzdeki süreçte tıpkı FETÖ yargısının yaptığı gibi tuzak kurma sürecinini başlatıldığına inşallah işaret değildir. Mahkemelerin bir an önce tahliye kararı vermesini bekliyoruz.

Eren Erdem’in tutuklanması

Eren Erdem haksız yere tutuklanmıştır. 2 yıldır dokunulmazlığı olmayan o dönemde 38 kez yurtdışına giriş çıkış yapan Erdem kaçma şüphesi var diye hapishanede tutulmaktadır. Erdem’in derhal tahliye edilmesi gerekir. Bunun üzerinden yürütülen kirli propagandanın kamu vicdanında mahkum olacağına inanıyoruz. Yargılancak biri varsa kanunsuz emirleri verenlerdir.

CHP’li gençlerin tutuklanması

Seçim sandıklarına sahip çıkan gençlerimiz tutuklanmıştır. Sandık güvenliği için orada bulunan gençlerin tutuklanması tek adam rejiminin ilanıdır. 5 gencimiz derhal serbest bırakılmalıdır. Hakimler buna göre karar vermelidir.

Ekonomi

“İktidarın seçim döneminde yaptığı seçim harcamaları ile hesapsız davrandığını biliyoruz. Erdoğan meydanlarda dövizin ve faizin yükselmesi için ‘dış güçlerin saldırısı’ diyordu. 24 Haziran’dan sona bunarın hepsinin ateş düşecek’ diyordu. 24 Haziran geçti ama enflasyon hala çift rakam. Pazarda gerçek enflasyon en az yüzde 25. Dolar düşmedi. Faizler yüzde 25 ile 30 arasında. Hani düşecekti? Merakla bunu bekliyoruz, üretime dayanmayan rantiyeci ekonominin geçim sıkıntısını ortadan kaldırması ne yazık ki mümkün değil.

Önümüzdeki dönemde etkin bir muhalefet yürüteceğiz.

SORU-CEVAP

İnce’nin kurultay talebi?

“Değrli arkadaşlar genel merkezimizin gündeminde olağan üstü kurultay yoktur. Kurultayı gerektiren bir tablo yoktur. Sandıkları ayırıp değerlendirmek doğru değildir. Tümü parti üyelerimizin ve örgütlerin aldıkları sonuçlardır. Kurultay tartışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki en önemli engeldir. Partinin iç iktidar yarışından arınarak bu değerlendirmeyi yapması gerekir. 9 ay sonra yerel seçimler var, kurultay zamanında yapılacaktır. Biz de yerel seçimlere hazırlanacağız.

-Onursal genel başkanlık teklifi?

“Özel bir yenmekte konuşulanların ana bağlamından koparılarak bu çerçevede servis edilmesi siyasi nezaket ölçüleri ile bağdaşmayan nezaketsiz bir durumdur. Sayın genel başakn çok büyük bir demokratik olgunlukla Türkiye siyasetinin gündemini belirlemiştir. Demokrasinin önüne kurulan tuzağı 15 vekil göndererek bozan sayın genel başkanımızdır. Millet ittifakınınn kurulmasını sağlamıştır. Sayın İnce’yi cumhurbaşkanı adayı göstermiştir. Kötü bir cumhurbaşkanı adayı mı göstermiştir? “Sayın genel başkanımız sürecin hiçbirinde parti içi iç iktidar meselelerini önüne koyarak karar vermeyecek olgunlukta bir siyasetçi olduğunu göstermiştir. Genel başkanın genel başkanlıktan başka bir ihsana ihtiyacı yoktur. Herhangi bir ad altında ihsana ihtiyacı yoktur. Kamuoyunun vicdanı vereceği ihsanı büyük bir gönül rahatlığıyla vermektedir. Kılıçdaroğlu’nun bu tutumu CHP ‘nin önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyduğu tutumun ta kendisidir. Yerel seçimlerde de partiyi başarıya götürecek anlayış böyle bir anlayıştır”

-MYK’de aykırı görüş var mı?

MYK’miz tam mutabakatla genel başkanın arkasındadır. İmza meselesi tüzükle verilmiş ir haktır. Hiç kimse tüzükteki hakkını kullandı diye bir serzeniş olmaz. Partinin bir genel başkanlık yarışının içine çekmenin doğru olmadığını görüyoruz. Böyle bir sürecin sonuca ulaşacağını düşünmüyoruz. Partinin bir iç iktidar yarışını taşımayacağını düşünüyoruz. Takdir yine de kurultay delgesinin.

– Millet İttifakı sona erdi mi?

“Millet İttifakı bir seçim ittifakıydı. Ancak o protokoldeki değerler sadece seçimi değil, sonrasını da kapsayacak değerlerdi. eçimden bir hafta önce ittifak bir tutum belgesi yayınladı. Millet İttifakını oluşturan partilerin paralmentoda nasıl hareket edeceği belirlenmiştir. Seçim ittifakı bitse de bu ilkelere göre hareket edileceğini düşünüyoruz.

Yerel seçimlerin erkene alınması

Yerel seçimlerin öne alınması anayasa değişikliği gerektirmektedir. Seçimlere 9 ay kalmışken anayasayı değiştirip seçim yapmak doğru değildir. Bu konuda anayasa değişikliğine destek vermeyiz.

Millet ittifakı parlamenter sistem etrafında değil, güçlü kuvvetler ayrılığı etrafında kurulmuş bir birlikteliktir.

-Meclis başkanı adayı kim olacak?

Meclis başkanlığı için alınan bir karar yok. Zamanı gelince açıklama yapılır. Alınmış bir karar henüz yok.

-Çocuklara yönelik suçlar ve idam cezası çağrıları

Bu olayların yaygınlaştığını son dönemde dikkatle izliyoruz. Bu konuda ciddi bir çalışmaya gerek vardır. Evrensel hukuk normaları içinde bütün etkin önlenmler alınmalıdır. Ancak tek başına hukuki tedbirlerin yeterli olmayacağını düşünüyoruz.

MYK’de değişiklik olacak mı?

Bu konuda gnel başkanımızın alacağı her türlü kararra MYK sonuna kadar destek olacaktır. Bu genel başkanımız tasarrufunda bir durumdur. Ancak MYK’de değişiklik gündeme gelmedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :