CHP PM 19 SAAT SÜREN ENERJİSİNİ 24 HAZİRAN’DAN SONRAKİ TABLOYU DEĞERLENDİRMEK ÜZERE VERSEYDİ BU TARTIŞMALAR YAŞANIR MIYDI? CHP’DE SULAR DURULMUYOR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP PM 19 SAAT SÜREN ENERJİSİNİ 24 HAZİRAN’DAN SONRAKİ TABLOYU DEĞERLENDİRMEK ÜZERE VERSEYDİ BU TARTIŞMALAR YAŞANIR MIYDI? CHP’DE SULAR DURULMUYOR.

30.01.2019 - 8:16

CHP PM 19 SAAT SÜREN ENERJİSİNİ 24 HAZİRAN’DAN SONRAKİ TABLOYU DEĞERLENDİRMEK ÜZERE VERSEYDİ BU TARTIŞMALAR YAŞANIR MIYDI? CHP’DE SULAR DURULMUYOR.

Silivri’de Işıklar, Bodrum’da Kocadon, Bayraklı’da Durak isimleri PM’ye yeniden gelebilir.

CHP’de gelecek Parti Meclisi (PM) toplantısında geri kalan adayların tamamının belirlenmesi hedeflenirken, bazı üyelerin salt çoğunluğu taşımadığı gerekçesiyle itiraz ettiği Kadıköy adayının da tekrar oylanmasının gündemde olduğu belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP içinde yeterli oyu alamadığı için geri çekilen bazı adayların gelecek PM’deki aday listesinde tekrar yer alacağı belirtiliyor. Bu kapsamda İstanbul’un Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve İzmir Bayraklı Belediye başkan adayı Cevat Durak’ın tekrar PM’ye getirileceği kaydediliyor. Son PM toplantısında geri çekilen İstanbul’un ilçelerinden Şişli ve Silivri, İzmir’in ilçelerinden Buca ve Bayraklı adayları tekrar ele alınacak. PM’de geri çekilen Muğla’nın Bodrum ve Antalya’nın Akseki ilçelerinin de gündeme geleceği ifade ediliyor. Geri çekilen ilçelerin yanı sıra İstanbul’un Beyoğlu, Küçükçekmece, Maltepe adaylarının da belirlenmesi bekleniyor.

Kadıköy’de tekrar eğilimi

Son PM toplantısında Kadıköy adayının 29 ret, 1 çekimser oya karşın 30 oyla kabul edilmesiyle ilgili bazı üyelerin PM Çalışma Yönetmeliği kapsamında itirazları bulunuyordu. PM’deki bazı üyelerle ilgili yönetmelikteki “Kararlar aksi bir kural yoksa toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınır” hükmü kapsamında Kadıköy adayının aldığı 30 oyun 60 kişinin bulunduğu PM’de salt çoğunluk olmadığını, salt çoğunluğun 31 oy olduğunu dile getiriyor. CHP’de bu konuda farklı görüşler dile getirilirken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun tartışmaları sonlandırmak için gelecek PM toplantısında Kadıköy adayını tekrar oylamaya sunma eğiliminde olduğu belirtiliyor.

Son temaslar

CHP ile İYİ Parti’nin işbirliği kapsamının belirlenmesine karşın Ankara ilçeleri konusunda bu hafta içinde son bir görüşme trafiğinin yürütüleceği belirtiliyor. Bu kapsamda her iki partinin genel merkezler tarafından yetkilendirilen örgütler yetkilendirildi. CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener ile İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk’ün bir araya gelerek Ankara ilçelerini ele aldı.

Kaftancıoğlu tartışması: ‘Kılıçdaroğlu istifasını istedi’ iddiası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü MYK toplantısında 27 Ocak’ta yapılan ve parti içinde tartışmalara neden olan PM toplantısı devam ederken İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya üzerinden istifa ettiğini duyurmasıyla başlayan tartışma üzerine kurmaylarına talimat verdiği ileri sürüldü. İddiaya göre Kılıçdaroğlu, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya Kaftancıoğlu’nu görevden alma talimatı verirken, “Ya sen görevden al ya da istifa etsin” dediği ileri sürüldü. Kılıçdaroğlu’nun söz konusu talimatı üzerine Kaftancıoğlu’nun bugün Genel Merkez’e gelerek bir görüşme yapacağı da iddia ediliyor.

‘Siyasi kan davası sürüyor’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Bahçeli’nin Tunç Soyer eleştirileriyle ilgili olarak “Eğer Bahçeli, 12 Eylül ile samimi bir hesaplaşma istiyorsa, yüzleşmeye 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren’e, ‘Paşam, bu ülkenin sizin gibilere ihtiyacı var’ diyecek kadar hayran olan yeni ortağı, Tayyip Erdoğan’dan başlamasını tavsiye ederiz. Bahçeli bir savcıyla uğraşmaya bu kadar meraklıysa, bu ülkenin yurtseverlerine kumpas kurulan Ergenekon ve Balyoz davalarının siyasi savcısı Erdoğan ile uğraşmalıdır. Bahçeli adeta bir siyasi kan davası mantığıyla hareket ederek, Türkiye siyasetini bir kısır tartışmanın göbeğine çekmeye çalışmaktadır” dedi.

Öztrak’tan Bahçeli’ye: ‘Çaresizliğin ta kendisi’MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Tunç Soyer ile ilgili “Ülkücü, devrimci kabul edemez” sözlerine CHP Sözcüsü Faik Öztrak partisinin dünkü MYK toplantısına ilişkin yaptığı değerlendirmede yanıt verdi. Öztrak, “Tunç Soyer, İzmir’de çok ciddi heyecan yaratan ve tüm İzmirlileri kucaklamaya hazır olan, İzmir’de dünyanın en gelişmiş yaşam standartlarını gerçekleştirebilecek bir kadroyla harekete geçiyor. İşte iktidarın ve onun bekçisinin telaşı da bundan. İnsanların geçmişine, babasına, sülalesine bakıp buradan bir husumet çıkarmaya çalışmak çaresizliğin ta kendisidir” dedi.

Öztrak şunları söyledi: “Saray’ı saran seçim korkusunun “Saray’ın bekçi kulübesine de sirayet ettiğini” görüyoruz. Saray’ın bekçisi seçim öncesinde Maduro’dan mağdura yatmaya başladı. “ABD seçimden sonra Kılıçdaroğlu’nu tanırsa ne yaparız?” demiş Bahçeli. Merak etmesin sadece ABD değil, bütün dünya bizi bilir. Bizim Sakarya’da, Dumlupınar’da Kıbrıs’ın Beş Parmak dağlarında emperyalizme attığımız tokadı, gücünü milletimizden alan Kuvayi Milliyecilerin partisi olduğumuzu çok iyi bilirler. Bizim ve Genel Başkanımızın bazıları gibi “Bizi deliğe süpürmeyin” diye yalvararak, meşruyeti emperyal güçlerin desteğinde aramayacağımızı çok çok iyi bilirler. Saray’ın bekçisi Bahçeli bu saçmasapan işleri bıraksın. Milli harp sanayimizin Katar ve Türk olmaktan mutluluk duymam diyene peşkeş çekilmesiyle ilgilensin. Saray’a bu kadar kıyakçılık yaparsa sonu “Sarayın ayakçısı olmak” olur. Bunların işleri bu kadar ayağa düşürmeleri, hadsizleşmeleri seçimi kaybedeceklerini anladıklarını gösteriyor” dedi.

Faik Öztrak, HDP’nin 3 büyük ilde aday çıkarmama kararının iç işleri olduğunu belirtti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :