CHP’DE 5 SAAT SÜREN KRİTİK TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA:‘’ABDULLAH GÜL HİÇBİR ZAMAN GÜNDEMİMİZDE OLMADI’’

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP’DE 5 SAAT SÜREN KRİTİK TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA:‘’ABDULLAH GÜL HİÇBİR ZAMAN GÜNDEMİMİZDE OLMADI’’

26.04.2018 - 6:43

CHP’DE 5 SAAT SÜREN KRİTİK TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA:‘’ABDULLAH GÜL HİÇBİR ZAMAN GÜNDEMİMİZDE OLMADI’’

 

 

 

CHP’de parti genel merkezinde tutuklu, hasta ve yurtdışında olanlar hariç tüm milletvekillerinin katılımıyla gerçekleşen kapalı grup toplantısında sürecin kritik başlıkları değerlendirildi. Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın sunumu ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından 42 milletvekili söz alarak görüş bildirdi. Görüşmelerin ardından Kılıçdaroğlu’na ittifak sürecinin yürütülmesi ve CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusunda oy birliğiyle yetki verildi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel toplantı sonrası yaptığı açıklamadan artık Genel Başkan’nın partiler arası temasları ya doğrudan ya da görevlendireceği yöneticiler aracılığıyla sürdüreceğini, Cumhurbaşkanı adayının her şey tamamen belirginleştikten sonra açıklanacağını söyledi.

Özgür Özel’in gece yarısı biten toplantının ardından yaptığı açıklamalar şöyle:

“CHP’nin adayı konusunda daha önce çokça tanımlamalar yapmıştık. Açıklandığında tüm CHP’lilerin büyük bir memnuniyetle kabul edeceği, hiçbirinin itiraz etmeyeceği bir adayımız olacağını söylemiştik. Bu anlamda zaten CHP’nin gündeminde böyle bir tartışma yoktu. Burada bir yanlış anlaşılma olmaması gerekir. İlkelerin ve geleceğe bakış açısının ifade edilmesi gerektiği bir süreçte sunni olarak bir ismin tartışmaya açılması sonucunda… Kimseyi de rencide etmek istemiyoruz. Örneğin, Saadet Partisi’nin adayı olabilecek Sayın Abdullah Gül’ün ismiyle ilgili bizim bir tartışma yürütmemiz mümkün değil. Bir kez daha tekrar etmemiz gerekirse, Sayın Abdullah Gül’ün CHP’nin adayı olması geçmişte de bugün de gündemimizde yok.”

”Elimizde bir seçim takvimi taslağı var. Bu takvim doğrultusunda en uygun zamanda CHP’nin adayı açıklanacak.”

“Bu kadar herkesin birbirini tamamladığı, üzerinde tam bir mutabakatın olduğu, bu kadar morallerin yüksek olduğu, gelecekle ilgili kaygıların bu kadar az, umutların bu kadar fazla dillendirildiği kapalı grup toplantısına ilk kez şahitlik ediyorum. Bugün bu kadar coşkulu, heyecanlı… Pazar günü büyük bir kumpası bozmanın verdiği özgüven, bunun toplumda yarattığı tepki ve bunun ortaya çıkardığı büyük bir dalga ve bu anlamda toplumun tüm kesimlerinden CHP’ye yönelik olarak yapılan olumlu değerlendirmelerin morali bugün grup toplantısına yansıdı. Birbirini tamamlayan, birbirine katkı sunan, geleceğe ait umutları pekiştirerek artıran ve kendi kendine umudun yükseldiği bir toplantı oldu. Bugünkü toplantıyı nasıl özetlerseniz derseniz, yüksek bir umut ve tam bir mutabakat.”

Özel, “Kılıçdaroğlu, kapalı grup toplantısında, ekonomiden anlayan bir cumhurbaşkanı adayı profilini çizdiği yönünde bilgi var. Bu konuda ne diyeceksiniz?” şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Genel Başkanın yaptığı tanım çok geniş, çok net. Tüm dinleyenlerin böyle olmalıdır dediği bir tanım. İçinden sadece bir niteleme sıfatı çekip onun üzerinde durmak da istemem. Sayın Genel Başkanın yaptığı tanıma hiçbir milletvekilimizin itiraz etmediği gibi son kararın verildiği, son noktaya gelindiği gibi bir durum olsaydı, zaten başka bir şey olurdu. Görüşmeler sürüyor. CHP, hiçbir CHP’linin itiraz etmeyeceği ve yükselmekte olan umudu büyük bir dalgaya dönüştürebilecek bir adayı tespitin arifesindedir.”

Toplantıda, bazı milletvekillerinin, cumhurbaşkanı adayı olarak Grup Başkanvekili Özgür Özel’i, Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi, İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’yi ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i önerdiği belirtildi.

Milletvekillerini dinledikten sonra konuşan Kılıçdaroğlu’nun, “Türkiye’nin ekonomisinin kötüye gittiğini” vurgulayarak, ekonomiden anlayan, ekonomi konusunda başarılı çalışmaları olmuş bir cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin önemine işaret ettiği öğrenildi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :