CHP’DE GÖZLER VERİLECEK KARARDA- ERGÜN AYDOĞAN

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » CHP’DE GÖZLER VERİLECEK KARARDA- ERGÜN AYDOĞAN

28.04.2018 - 8:15

CHP’DE GÖZLER VERİLECEK KARARDA- ERGÜN AYDOĞAN

Acil-Baskın seçim kararıyla; partiler arası ittifak kurmak, her partinin kendi adayını belirleme, ittifakla ortak-çatı aday belirleme; partilerin milletvekillerini ayrı veya ittifak halinde belirleme, seçimin ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde hepsi bitmiş olacak. Mecliste grubu olmayan 100 bin imza ile aday olmak isteyen adayın imza sürecini 4-9 Mayıs’a kadar ilçe seçim kurullarına verilmesi gerekiyor. Bu kadar kısa sürede nasıl tamamlayabilecekse…

AKP ve MHP oyunu kendileri kurduğu için çoktan tamamladılar. Eksik kalan parça BBP’yi monte etmek için temas trafiği sürüyor.

HDP adayını, cezaevinde olan Selahattin Demirtaş olarak ilan etti.

Referandumda hayır bileşenlerini oluşturan CHP, İP ve SP arasında baş döndürücü yoğunlukta temas trafiği devam ediyor. Aynı gün içinde üst üste birden fazla görüşmeler yapılıyor. SP’nin ısrarlı Abdullah Gül ortak aday olsun önerisi; Meral Akşener’in adaylık iddiam devam ediyor, adaylık iddiamdan vazgeçmem mümkün değil kararı, Abdullah Gül çatı aday olsun önerisini akamete uğrattı. Abdullah Gül aday olmak isterse SP’nin adayı olarak devam edecek. Olur mu, pek olur gözükmüyor. Erdoğan’da bu gelişmeye paralel Abdullah Gül’e yakın Bülent Arınç ve Ahmet Davutoğlu ile özel görüşmeler yaptı. Ve bu iki isim hemen kendilerinin ne kadar AKP’li olduklarını ve partilerinin adayını destekleyeceği açıklamalarını yaptılar. SP, Abdullah Gül olmazsa, Abdüllatif Şener ve Haşim Kılıç üzerinde durduğu bilgisi kamuoyuna yansıdı.

Bütün dikkatler CHP’ye çevrilmiş durumda. Refarandum sürecinde hayır cephesinin taşıyıcı gücü CHP, bu sürecinde esas belirleyici gücü olarak dikkatle izleniyor. CHP beklenmeyen bir hamleyle İP’nin önündeki seçime girme engelini kaldırdı. İP’yi seçime sokmama stratejisi üzerine oyun kuran iktidar cephesinin oyun planını bozdu. CHP yine parlamento da sayısal çoğunluğu sağlamak için ‘sıfır baraj’ projesiyle milletvekili ittifakı üzerinde duruyor. CHP, İP ve SP ortak liste görüşmesi devam ediyor. HDP’ye, İP olumlu bakmadığı için ‘sıfır baraj’ ittifakında düşünülmüyor. Bu olmazsa İP ve SP ittifak halinde seçime girecek.

CHP örgütü, tabanı CHP’nin ortak-çatı aday arayışlarında Abdullah Gül’ü desteklediği yönündeki haberlere büyük tepki gösterdi. Tepkisini çeşitli yollarla genel merkeze ilettiği gibi, sosyal medyada da olmaması gerektiğini yansıttı. Parti önünde kendini yakacağını söyleyenler bile çıktı. Parti içinden Grup Başkanvekili Özgür Özel, bu isim hiç gündemimizde olmadı diyerek kesin bir dille konuştu. Yalova milletvekili, ismi kamuoyunda konuşulan ve aynı zamanda cumhurbaşkanı adayıyım diyen Muharrem İnce’de Abdullah Gül ismine en çok itiraz edenlerden. Tüm bu tepkiler bu arayışları sonlandırdı.

Peki ortak-çatı aday arayışları sonuçsuz kaldığına; çatı aday formülü çöktüğüne göre, CHP’nin adayı kim olacak?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday tarifi ‘’Adayın arkasında bir başarı hikayesi olacak. Sevilen, sayılan, ekonomist kimliği bulunan, bilgi birikimi yüksek olan ülkeyi bu değerlerle yönetebilecek birisi olacak. Soğukkanlı olacak, kavgacı olmayacak.’’

Bu tarife uyan çok sayıda CHP’li var elbette ama bu tarife göre ismi öne çıkan İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Tekirdağ Milletvekili Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve ismi çok konuşulanlardan Yılmaz Büyükerşen. Yılmaz Büyükerşen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ayrıldığında belediye meclis üye çoğunluğu AKP’de olması nedeniyle, Eskişehir Belediyesinin AKP’ye kaptırma ihtimali düşündürüyor.

Kamuoyunda konuşulan bir başka isim Muharrem İnce’nin iktisatçı değil de, eğitimci olması Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarifine uymuyor.

Gözler ve bütün dikkatler CHP’de, kamuoyu biran önce CHP’nin adayının açıklanmasını bekliyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :