CHP’DE LİSTE DEPREMİNDE SON DURUM: BARIŞ YARKADAŞ, MUSTAFA BALBAY, EREN ERDEM, İLHAN CİHANER, ZEYNEP ALTIOK, UMUT ORAN LİSTEYE GİREMEDİ. İNCE’NİN EKİBİ DE ÇİZİK YEDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP’DE LİSTE DEPREMİNDE SON DURUM: BARIŞ YARKADAŞ, MUSTAFA BALBAY, EREN ERDEM, İLHAN CİHANER, ZEYNEP ALTIOK, UMUT ORAN LİSTEYE GİREMEDİ. İNCE’NİN EKİBİ DE ÇİZİK YEDİ

20.05.2018 - 22:31

CHP’DE LİSTE DEPREMİNDE SON DURUM: BARIŞ YARKADAŞ, MUSTAFA BALBAY, EREN ERDEM, İLHAN CİHANER, ZEYNEP ALTIOK, UMUT ORAN LİSTEYE GİREMEDİ. İNCE’NİN EKİBİ DE ÇİZİK YEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanlığı’nda toplanan MYK ve PM toplantısının ardından Milletvekili adaylık listeleri belli olmaya başladı.

Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir 1. Bölge 1. sıradan seçimlere girecek. Listede olmayan sürpriz isimler de bulunuyor. Mevcut milletvekillerinden özellikle önseçimden gelenlerin önemli bir kısmı tekrar aday gösterilmedi.

Kamuoyunun yakından tanıdığı milletvekilleri Mustafa Balbay, Eren Erdem ve Barış Yarkadaş gibi isimler yeniden aday gösterilmedi. Eren Erdem ve Barış Yarkadaş, özellikle hükümet medyası tarafından Gülencilere yakın oldukları iddiasıyla hedef gösterilmişti.

MUHARREM İNCE’NİN EKİBİ YOK

Öte yandan listelerde, Muharrem İnce’ye yakın yaklaşık 20 milletvekilinden çoğunluğunun aday listelerine girmediği görüldü. İnce’ye yakın milletvekillerinden Namık Havutca, Rıza Yalçınkaya, Bülent Öz, Bülent Bektaşoğlu, Mehmet Göker, Mazlum Nurlu, Yakup Akkaya, Akın Üstündağ, Şerafettin Turpcu, Erdin Bircan tekrar aday yapılmadı. Aday olan isimler arasında sadece Tanju Özcan ve Yaşar Tüzün listelerde yer aldı. Listelerin açıklanmasının ardından Muharrem İnce’ye yakın isimlerde büyük rahatsızlık olduğu öğrenildi. CHP kulislerinde konuşulan bir iddiaya göre İnce’nin, Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmesi bekleniyor.

İnce’nin ekibinden yalnızca 2 ismin olmasının ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, listenin ortaya çıkmasının ardından Twitter’dan “Sesim kısıldı” diyerek Zonguldak ve Bartın mitinglerini iptal edebileceğini duyurdu.

Ayrıca aday gösterilmeyenler arasında, İlhan Cihaner, Ali Şeker, Zeynep Altıok, Haluk Pekşen, Şenal Saruhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Hüsnü Bozkurt, Necati Yılmaz listelerde yer almaması dikkat çekti. CHP’nin Manisa’dan gösterdiği adaylar sıralamasında sadece Özgür Özel yer aldı. Özel ilk sırada yer alırken, ikinci sıradaki Mazlum Nurlu ve üçüncü sıradaki Tur Yıldız Biçer listede yer almadı.

İNÖNÜ’NÜN TORUNU YOK

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan liste dışı kaldı. Liste dışı kalan diğer bir isim de Sivas katliamı davasının avukatı Şenal Saruhan oldu. Maltepe Cezaevi’nde yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu CHP’den yeniden aday.

Öte yandan Mersin’de CHP’nin mevcut milletvekillerinden Fikri Sağlar ve Serdal Kuyucuoğlu liste dışı kaldı, Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak ise adaylık başvurusu yapmamıştı. Açıklanan listelere göre CHP’nin Mersin’deki 4 vekili de değişmiş oldu.

SAADET SIRALARI BOŞ KALDI

CHP ile ittifakta yer alan Saadet Partisi adayları için İstanbul ve Konya gibi bazı illerde adaylıklar boş bırakıldı. Saadet Partisi, isimleri bildirdikten sonra o sıralar doldurulacak. CHP 81 ildeki 600 adayını Yüksek Seçim Kurulu’na bugün (Pazartesi) verecek. Milletvekili kesin aday listeleri ise 30 Mayıs’ta ilan edilecek.

ADAY OLUP LİSTEYE GİREMEYENLER

Adaylık başvurusunda bulunan eski CHP’li vekil Melda Onur da listeye giremeyen isimler arasında yer aldı. Başvuruda bulunup da listeye giremeyen isimler arasında İrfan Değirmenci, İrem Çiçek, Umut Oran ve Ferit Demir de bulunuyor.

ADAY GÖSTERİLMEYENLERİN TEPKİLERİ

Liste dışında kalan sürpriz isimlerden Barış Yarkadaş sosyal medya hesabı Twitter’dan, “Partim 25 ve 26. Dönem MV. olma onurunu verdi. Üç yıl boyunca bu onura layık olmaya gayret ettim. Gnl. Bşk. Sn. Kılıçdaroğlu da demokrasi mücadelemizde tam destek verdi. Demokrasi ve özgürlük mücadelesine parlamento dışında devam edecek, partimizin iktidarı için çalışacağız” dedi.

Liste dışı kalan diğer isim olan Eren Erdem de “Ben CUMHURİYET HALK PARTİLİYİM. Partim bana 25 ve 26. Dönem Milletvekili olma onuru yaşattı. 27.dönem listesinde yokum. Ülkemde demokrasi için, kapı kapı gezerek mücadele edeceğim.Vekillik önemli değil.Önemli olan,Türkiye demokrasisidir. Çalışacağız! Kazanacağız. İlk durak Maraş!” ifadelerini paylaştı. Erdem’in bir sonraki paylaşımında ise “Eren Erdem twitterda TT olmuş. Sahtekarlara, yalancılara, faşistlere gün doğmuş. Listede yokum evet! Önemli değil. Emek verdim, mücadele ettim. Kavga verdim. Birilerine yaranamadım! Mücadeleye devam. Çakallara gün doğdu. Eğlenin bakalım. Geçicidir bu eğlence. 24 Haziran’a kadar!” demesi dikkat çekti.

Eren Erdem, kendisini Bülent Tezcan’ın listeye almadığını belirterek, “Sn. Bülent Tezcan uygun görmediği için listelerde yokuz. Can sağlığı olsun. Faşizme karşı mücadeleye devam!” diye yazdı. Eren Erdem bu ifadelerinin ardından, “Nerede bir mağdur varsa yanında biten @barisyarkadas, her yerde olmayı başaran @draliseker, Sol adına mücadele eden @ilhancihaner ve diğer tüm dostlar. Çizildik 🙂 Neyse sorun değil. AKP’yi yenince hallederiz. 24 Haziran’dan sonra…”diye yazdı.

Adı listede olmayan Haluk Pekşen, “Mustafa Kemal ATATÜRK’ün askerleri üzülmeyin ne pahasına olursa oldun asla BOP projesine teslim olmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi ağır ve meşakkatli bir süreçten geçerken mücadele gücümüz kırılabilir ancak azmimiz asla.Nefas alıyorsak hayat”vardır. Hayat varsa umut da vardır” ifadelerini Twitter hesabından paylaştı.

Bir diğer isim Hüsnü Bozkurt da “Sevgili CHP’liler; açıklanan MV aday listesinin yarattığı havayı görüyor,anlıyorum.Sakin olmak gerek.Sadece şunu söylemek isterim ki;ben CHP’liyim,Mustafa Kemal’in Askeriyim.Hiç bir güç SON KALE CHP’yi BOP’a ve emperyal planlara teslim edemeyecektir.SEL GİDECEK KUM KALACAKTIR!” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :