CHP’DE NE YAPILMALI? – EROL AKKAYA

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » CHP’DE NE YAPILMALI? – EROL AKKAYA

28.08.2018 - 10:42

CHP’DE NE YAPILMALI? – EROL AKKAYA

CHP’DE NE YAPILMALI

 

CHP’de bayramdan sonra da gündem yine parti içi sorunlar olacaktır.  Bilindiği gibi 24 Haziran seçimleri OHAL şartlarında yapıldı. Cumhurbaşkanlığına Erdoğan az farkla seçildi. Ancak seçim sonrası yine gündem CHP oldu. Muharrem İnce’ nin oyunun partiden yüksek olması seçimde gösterdiği performans, coşku, umut, taraftarlarında haklı olarak genel başkanlık beklentisini gündeme getirdi.

 

Kurultay için toplanan 600’den fazla imzaya karşılık, Genel Başkan şimdiye değin MYK üyelerini defalarca değiştirmesine karşın, yine aynı yönteme başvurarak beş MYK üyesini değiştirerek durumu idare etmeye çalıştı. Halbuki 24 Haziran sonrası partinin tüm örgütlerinin katılımıyla seçim sonuçlarının değerlendirmesi beklenirdi.

 

Peki genel başkan değişse, yerine gelecek olanla ve kızgın muhalefet yapan yeni yöneticilerle, CHP’de taşlar yerine oturur, ortalık yatışır, mahalli seçimlerde başarı elde edilir mi? Bunu bugünden kestirmek, tahminde bulunmak biraz zor.

 

Peki ne yapmalı?

Enerjimizi ülke sorunlarına yöneltip çözüm üreten, demokrasinin, adaletin tam uygulandığı, bilimin ışığında kalkınmış, Atatürk ilkelerinin ve onun kurduğu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak bir Türkiye hayalini nasıl gerçekleştirmeliyiz /yaşatmalıyız.

 

Bence CHP’nin ve  ülkemizin kurtuluşu, partinin yeni bir atılımla ATATÜRK ilke ve inkılaplarına sahip çıkıp  YENİDEN CHP  diyebilmesinden geçmektedir.

 

Bugün ülkede kurumlar son hızla değişmektedir; Başbakanlık kaldırıldı ,bakanlıklar Cumhurbaşkanı’na bağlandı, TBMM’nin denetim yetkisi azaltıldı. Yeniden CHP’de altı ok ilkeleri ile birlikte anti-emparyalist, özgürlükten yana, insan hakları savunucusu,dünya ile barışık, yobazlığa,vurgunculuğa karşı bir duruş sergilenmelidir.

 

Peki bunları hayata nasıl geçirebiliriz?

Bugün partinin bir grubu kurultay isterken, kamuoyunda bir kırgınlığın, hayal kırıklığının yaşandığı dile getirilirken sorunlar nasıl çözülecek?

 

Mayıs 2010’da genel başkan seçildiğinde kitlelerde heyecan uyandıran Gandi benzetmesi ile özdeşleşen, yapılan dokuz seçimde de kaybeden, yeterli oyu alamayan parti ve bir genel başkan!

Kurultay için toplanan imzalar da sonuç getirmediğine göre, şimdi ne olacak?

 

Geride kalan süreçte partinin genel başkanlığını, grup başkan vekilliğini, Meclis başkan vekilliğini, milletvekilliğini yapmış, bakanlık koltuğuna oturmuş saygın  üyelerinin neden bir araya gelip çözüm arama yoluna gitmediklerini anlayabilmiş/anlamış değiliz .

 

Bu üyelerin bugünkü CHP yönetimini ikna etmelerinin, partinin toparlanması için, yeni bir oluşumun zorunluluğu konusunda genel merkezin mutlaka ikna edilmesinin mümkün olabileceğini düşünüyoruz/kabul ediyoruz. Genel Başkan ve yönetiminin, oluşturulması zorunluluk olan bu yeni yapıya destek olması konusunda ikna edilmesi gerektiği kanısındayız.

 

Toplanacak bir tüzük kurultayı, bu amaçla fırsat haline dönüştürülebilir. Bu kurultayda bir araya gelecek saygın isimlerin arasından bir kişinin liderliğinde (SHP genel başkanı rahmetli Prof. Dr. Erdal İnönü gibi saygın bir ismin üzerinde uzlaşılması gibi) anlaşma sağlanmasından sonra, seçilecek MYK üyeleri belirlenerek (Bu üyeler yeni dönemde hiçbir göreve talip olmamalıdırlar.) CHP’nin yeni yapısı oluşturulmaya başlanmalıdır. Bu hareketin parti örgütlerine yeni bir heyecan, azim , başarma hırsı kazandıracağını düşünüyoruz. Bu yeni yapılanma, genel başkanın da seçileceği büyük kurultayı hayata geçirmelidir.

-Mahalli seçimler ileri sürülerek bu süreç ertelenmemelidir. Seçim çalışmaları ile kurultay süreci beraber yürütülmelidir.

-1999 yılında başlanan ancak yarım bırakılan partinin üye yapısına ilişkin yenilenme hareketi, A dan Z kadar bir daha ele alınmalıdır. Sol ve çağdaş sosyal demokrat bir partin üye yapısının tüm gerekleri oluşturulmalı, tüm üyeler zorunlu eğitimden geçirilmelidir. Bununla ilgili çalışmalar en çağdaş yöntemlerle süratle yapılmalıdır.

-Partinin tüzüğü, yönetmelikleri, yeniden ele alınmamalıdır. Sağlıklı bir örgüt yapısının oluşması için çağdaş örgütlenme ilkelerinin tamamı incelenmeli, tartışılmalıdır. Ülke sorunlarına çözüm önerilerinin programları hazırlanmalı,  tartışılmalı, yapılan programlara tüm örgüt sahip çıkmalıdır.

-Partinin yapısı lider partisi yerine, liderin meziyetleri, maharetleri, kurtarıcılığı yanında, partinin tüm birimlerinin ortaklaşa heyecanıyla kaynaştırılmış bir oluşuma dönüştürülmelidir.Liderin yanında, örgütün hakimiyeti, yöneticiliği,kararları daha  etkin olmalıdır.

-“Sağ siyasetçilerin söylediklerini biz de yaparız” söyleminden ve sağ siyasetçilerden medet ummaktan vazgeçilmelidir.

-Ortanın solu hareketiyle 1970’li yıllarda estirilen kuvvetli rüzgarlarla, nasıl o günün Türkiye’sinde birinci parti olunduysa, bugün de benzer programlarla Türkiye’yi neden biz yönetmeyelim/ yönetmeye talip olmayalım sorusunun yanıtı bulunmalıdır.

-Mahalle örgütlerinden, belde, ilçe, il ve genel merkeze kadar tüm örgüt başarıya odaklanmalı, başarısız olanların yerine daha etkin olanların getirilmesine yönelik tüzüklerde mutlaka değişiklik yapılmalıdır.

-Kurultaylar birinci günde genel başkan seçen, ikinci günde yönetime girebilmenin hesaplarıyla, mücadelesiyle geçmemelidir. Tüm seçimleri örgütler belirlemeli, onların oylarıyla ve yönlendirmesiyle süreç ilerlemelidir. Son sözü örgüt söylemeli, kurulacak sistemlerle bunlar sağlanmalıdır.

-Partinin üye profili mutlaka gençleştirilmeli, kadınlar ve geleceğimiz olan  gençler kotaların üstünde, partide yönetimlerde mutlak hakim olmalıdırlar.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :