14 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

CHP’Lİ AYGUN’DAN FUAT OKTAY’A : SARAY’DA ÇİFTLİK Mİ KURDUNUZ?

Ana Sayfa » EKONOMİ » CHP’Lİ AYGUN’DAN FUAT OKTAY’A : SARAY’DA ÇİFTLİK Mİ KURDUNUZ?

Eklenme : 14.12.2021 - 21:13

CHP’Lİ AYGUN’DAN FUAT OKTAY’A : SARAY’DA ÇİFTLİK Mİ KURDUNUZ?

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda devam eden Cumhurbaşkanlığı bütçesine ilişkin görüşmelerde kürsüye sıvı yağ, yumurta, soğan, mango ve tavuğun olduğu gıdalarla çıktı.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Türk Lirası’nın dolar karşısında erimesi sonucu bütçe teklifinin geçerliliğini yitirdiğini belirten CHP’li Aygun, bütçede tarıma ayrılan kaynakla ‘Saray’a ayrılan kaynak arasında çok büyük fark olduğunu söyledi. Sayıştay’ın 2020 yılı raporunu hatırlayan Aygun, “Zirai maddeyle ilgili sarayın harcaması yüzde 1.068 artmış” dedi ve sözlerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a hitaben şöyle sürdürdü:

“Sayın Oktay, sarayda çiftlik mi kurdunuz, hayvan mı besliyorsunuz, merak ediyorum. Sarayın fırınlarında herhâlde taze taze ekmek pişiriliyor, buğday da yetiştirilip ekmek pişiriliyor ama vatandaş ise soğukta, yağmurda ekmek kuyruğunda; aralarındaki fark işte bu.”

‘EJDER MEYVESİYLE TANIŞTIRMIŞTIM, MANGOMUZ OLDU’

CHP’li Aygun konuşmasının devamında Sayıştay’ın tespitlerini aktarmayı sürdürdü. 2020 yılında canlı hayvanlar için de bütçede bir kaynak olduğunu, bunun yüzde 200 arttığını belirten Aygun, “Canlı hayvanlar ne? Taze süt, taze yumurta ve birçok ürün herhâlde sarayda yetiştiriliyor. Bu ülkenin kurucusu Atatürk, Atatürk Orman Çiftliğini kurdu, halkı bu sütleri ve orada yetişenleri yer içerken saray, bütçesindeki o artışlarla beraber kendine has ürünler yetiştiriyor. Aradaki fark bu, Atatürk milleti düşündü ama saraysa kendini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Meclis kürsüsünde milletvekillerine mango göstererek, “Geçtiğimiz bütçelerde ejder meyvesiyle sizi tanıştırmıştım; şimdi bir de mangomuz oldu, evet, sarayda mangomuz oldu. Saraydan son yapılan açıklamada diyor ki vatandaşımıza: Mangoyla konserve yapın, kurutun ve kullanın” ifadelerini kullanan CHP’li Aygun’a AK Partili milletvekilleri tepki gösterdi.

AK PARTİ’DEN KAHVE YANITI: BREZİLYA’DA KAHVE ÜRETİCİSİNE BİZ NE YAPALIM?

Meclis’e getirdiği mangoyu göstererek, fiyatının 18 ile 27 lira arasında olduğunu belirten Aygun, “Millet kuru ekmek ve kuru soğan alamazken sizse mango kurutsun diyorsunuz, mango! Yine, bakınız değerli arkadaşlar, kuzu ciğer 110 lira olmuş, kıyma 90 lira, kuzu pirzola 110 lira, kuzu kuşbaşı 110 lira; ya millet et alamıyor sizse mangoyla ve birçok ürünle sarayda şatafat sürdürüyorsunuz. Bakınız sayın vekillerim, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardı ama artık, vatandaşları misafiri geldiğinde kahve ikram edemez duruma getirdiniz, insanları bitirdiniz, insanları yok ettiniz” dedi.

CHP’li Aygun’un “kahve” sözlerine tepki gösteren AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Brezilya’da kahve üreticisine biz ne yapalım?” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ TURAN: HALKIMIZ İRFAN SAHİBİ

CHP’li Aygun’un “Mango tavsiyesi” sözlerine AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Mali’yi ziyareti sırasında “Sizde mango çok fazla var, bunu kurutun, ekonomik olarak dünyaya satın” dediğini, böyle bir tavsiyede bulunduğunu hatırlatan AK Partili Turan şunları kaydetti:

“Türkiye’de değil, sarayda değil. Bu anlamsız tartışmayı utanmadan, yedi yıldan beri, sanki bilmiyormuş gibi, buraya değiştirerek getirmek aslında CHP’nin neden yirmi yıldan beri iktidar olamadığının en büyük cevabı. At yalanı, at iftirayı, halk inanacak zannet. Halkımız irfan sahibi, izan sahibi.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları