CHP’Lİ ERKEK: AKP BÖYLE AÇIKLAMALAR YAPMAYA DEVAM EDERSE CUMHURBAŞKANI’NIN DA MAZBATASI İPTAL EDİLEBİLİR

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP’Lİ ERKEK: AKP BÖYLE AÇIKLAMALAR YAPMAYA DEVAM EDERSE CUMHURBAŞKANI’NIN DA MAZBATASI İPTAL EDİLEBİLİR

17.04.2019 - 15:52

CHP’Lİ ERKEK: AKP BÖYLE AÇIKLAMALAR YAPMAYA DEVAM EDERSE CUMHURBAŞKANI’NIN DA MAZBATASI İPTAL EDİLEBİLİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Seçim Koordinasyon Merkezi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP’li Erkek, “Referandumda dilekçe verdiniz milyonlarca oy pusulasını geçerli kılın diye dilekçe verdiniz. AKP böyle açıklamalar yapmaya devam ederse Sayın Cumhurbaşkanının da mazbatası  iptal edilebilir” dedi.

Erkek’in konuşmasından satır başları şöyle:

Seçim takvimi başladığı anda kütükler YSK’nın malı olur.

YSK içişleri bakanlığından aldığı verilerle seçmen kütüğünü oluşturur. Adalet Bakanlığı’ndan aldığı verilerle tutulan seçmen kütüğünü oluşturur. AKP’nin YSK’ya verdiği dilekçeyi incelediğimizde İçişleri Bakanlığı’nı açıkça itham ettiğini görüyoruz.

O zaman en başta sorumlular Adalet, İçişleri Bakanlığı ve YSK’dır. Seçmen listeleri son şeklini aldıktan sonra partilere gönderilir. 25 martta tüm siyasi partilere gönderildiği gibi  bize de gönderildi. Oy kullanılamayacak kişilere şerh düşülmüş. Bunların hepsi yapıldı. 1229 ölü seçmen var diyorlar. İstanbul’da 1229 vefat etmiş olması çok muhtemel. Bunları YSK biliyor hepsini. Deniyor ki sandık kurulu başkanı ve memur üyeler. Bunları da biz belirlemiyoruz.

Şimdi İlçe seçim kurulu başkanlarını en kıdemli yargıçlarını da suçladıklarını görüyoruz. YSK’nın hazırladığını seçim takvimine lütfen bir bakın. 26 şubat – 2 mart arasında sandık kuruluyla ilgili itirazlar yapılıyor. Neden bu itirazlarınızı yapmadınız?

Her ilçe seçim kurulunda siyasi partilerin üyeleri var. Onlar kurulun bir parçası. Neden itiraz etmediniz? Seçmen listesine sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz. Seçimler bittikten sonra bunlara itiraz ediyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahil bugün size sundular.

İstanbul’da tüm geçersiz oyların yeniden sayımı bitti. 6 ilçede geçerli oyların sayımı bitti. Sonucu etkilemedi. Çekmeköyde bizim lehimize arttı. YSK bir karar aldı 22 ilçede 57 sandık belirledi. tümünü sayın dedi. Sondaj deniyor. Tümü yeniden sayıldı. Yeniden yeniden sayım demokrasiyi yok eder. o yüzden YSK doğru bir kararla oyların tümünün sayılmasını kabul etmedi. Sonuç 1 Nisanda olduğu gibi bugün de sayın İmamoğlu kazandı.

Bazı verileri düzeltmekte fayda var. AKP’nin usulsüzlükle kanunsuzluğu birbirine karıştırıyor. Usulsüzlük nedeniyle seçimlerin tekrar etmesi mümkün değildir. Seçimi iptal ettiremezsiniz. Kanunsuzluk hafif kanunsuzluk denildi bugün AKP toplantısında o da ilginç. 4 yerde seçim yenilecek. Oralarda 2 kısıtlının oy kullandığı tespit edildi. Seçimin sonucunu etkileyecek haller budur. Der ki kanuna göre oy kullanmaması gereken kişiler oy kullanmış mı? 2014 Yalova seçimleri bunun için  tekrarlandı.

İstanbul’da fark 14 bin. 14.001 kısıtlının oy kullandığını kanıtlamanız gerekir. Neden baksın YSK? Sonuca etkili değil. Usulsüzlük ayrı kanunsuzluk ayrı şeydir. Bugün çok vahim bir açıklamaya maruz kaldık.

Çok vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. AKP dilekçesinde ek 12 ek 14 cezaevi seçmen listelerinden bahsediyor. seçmen listeleri partililere verilmez. YSK vermez. Sadece kaç kişi oy kullanır bunu biliriz ,hiçbir siyasi partiye verilmeyen listeler AKP’ ye nasıl verildi? Adalet Bakanlığı’da bu işin içinde.

YSK Başkanı Sadi Güven mükerrer seçmen yok demişti, olamaz da zaten. Sistem buna müsait değil. Sistem derhal onu görüyor. Bunu sayın Yavuz da biliyor. Olduğunu varsayalım diyelim ben Kadıköy’de ikamet ediyor Silivri’de hükümlüyüm. Benim cezaevinden çıkıp Kadıköy’de oy kullanmam mümkün mü?

Hukuku katlettiler biz hukuk içerisinde kalarak süreci sürdüreceğiz.

Diyorlar ki 5388 oy sayım döküm cetvelinde mühür yok. Ya siz referandumda YSK’ya dilekçe verdiniz milyonlarca oy pusulasını geçerli kılın diye dilekçe verdiniz.

AKP böyle açıklamalar yapmaya devam ederse Sayın cumhurbaşkanının da mazbatası  iptal edilebilir

Seçimi kaybedince millet bazılarının gerçek yüzünü gördü. Değerli basın mensupları Büyükçekmece ile ilgili bugün bazı bilgiler paylaşıldı. Sayın Hasan Akgün ilk defa kazanmıyor. 6. kere kazandı. Çünkü çok başarılı ve sevilen bir belediye başkanı.

Büyükçekmece işçisi bazı şeyler yaptı. BLD işçisi görevlendirdi diyorlar. Kim talep etti bunu? Valilik. Bu Türkiye’nin her yerinde olur. Seçimlerde personel eksikliği nedeniyle talep edilir. Zaten bu kişinin itirazlar nedeniyle donduruldu bu kişi. Bu kişi tutuklandı. Seçmen listeleri 31 ocakta kesinleşti. Organize bir usulsüzlük kamu gücüyle yapılabilir. Örneğin nüfus müdürünün Sayın Erdoğan’ın yakını olduğunu bütün Türkiye biliyor. Organize usulsüzlükse açıklansın. YSK mahkemeye ver beni ilgilendirmez diyor. Büyükçekmece istanbul’da yıllara göre seçmen artışı gösteren 10. sırada ilçe. Çok makul bir artış oranı. 1. sırada Sancaktepe.

24 hazirandan daha geriye gidelim 2014 2019 büyükçekmece artış 24996 5 yılda. Bunun 11117 si 18 yaşını dolduran gençler. Kalan 13 bin kişi başka ilçelerden taşınan kişiler.

Büyükşehir bld başkanlığını etkileyen bir şey değil bu. Büyükçekmece kumpasına bir son verin. Daha çok veri var. Büyükçekmece’de yapılan seçimlerde çok fazla Uysal soyadlı çok kişi çıktı. Kendi yaptıkları usulsüzlükleri alt alta koyup sıralamaya çalışıyorlar.

Maltepe’de yeniden sayım yapıldı. Şimdi Maltepe içinde MHP olağanüstü itiraz yoluyla bugün dilekçe verdi. Ama reddedilecek.

Mağlubiyetin üzerini örtmek için yapılan açıklamaları dinledik bugün. 1 Nisan’da da sonuçlara baktığımız zaman kazanan İmamoğluydu 17 Nisan’da da Ekrem İmamoğlu . Fark 13729 . 3 bin 870 farkla kazandık diyen artık 13729 oyla kazanan İmamoğlu’nu artık tebrik edin. Demokrasimiz ağır hasar gördü. Artık Türkiye normalleşsin

SORU CEVAP

Usulsüzlük varsa mahkeme tespit edebilir. İçişleri bakanlığı değil. Lütfen biraz hukuka saygı.  Demokratik hukuk devletine saygı. Büyükçekmece’deki iddialar gerçekle bağdaşmayan iddialar. Bizim böyle gücümüz yok. Seçmen listelerini biz hazırlamıyoruz.

Bu itirazlar mazbatanın verilmemesine engel değil. Sandık başında konuşulması gereken meseleleri YSK’ya taşımışlar. YSKbunları incelemez bile. Efendim bir sandıkta sandık içinde bir oy çıkmış. Bunlar seçimin yenilenmesi gereken olaylar değil ki.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :