28 Eylül 2021 - Hoş geldiniz

CHP’Lİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU: BURSA’DA SUYA HER AY ZAM YAPILIYOR

Ana Sayfa » YURTTAN » CHP’Lİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU: BURSA’DA SUYA HER AY ZAM YAPILIYOR

Eklenme : 06.09.2021 - 16:13

CHP’Lİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU: BURSA’DA SUYA HER AY ZAM YAPILIYOR

 

 CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin haziran, temmuz ve ağustos aylarında su tarifesine devamlı zam yaptığını tespit etti. BUSKİ ise internet sitesinden açıklama yayınlayarak, suya son 3 yılda yüzde 30 indirim yapıldığını, tarifelendirmenin TÜFE endeksine göre her ay düzenlendiğini savundu.

‘İNDİRİM YOK, DÜZENLİ ZAM VAR’

Bursa’daki su birim fiyatlarına yapılan zam yaz ayına özel değil. Eylül 2019’da birim su fiyatı, 3,02 TL olan Bursa’da su fiyatları 2020 eylül ayında 3,86 TL’ye kadar çıktı. Bir yıllık süre zarfında yalnızca şubat ayında indirime gidilerek su birim fiyatı, 3,17 TL’ye çekildi. 2021’in haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise birim fiyatı sırasıyla şöyle oldu: 4,38 TL, 4,42 TL, 4,51 TL…

Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre CHP Milletvekili Kayışoğlu, fiyatlandırmaya tepki göstererek “Bursa’da su, herhalde Uludağ’dan barajlara dolarla akıyor” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu

‘İNDİRİM FİYATLANDIRMANIN DÜŞMESİYLE OLUR’

BUSKİ’nin “son 3 yılda yüzde 30 indirim yaptık” iddiasının gerçeği yansıtmadığını savunan Kayışoğlu, indirim diye duyurusu yapılan uygulamanın, ilçe belediyelerinin yasal olarak almak zorunda olduğu katı atık bedellerinin faturadan çıkarılması olduğunu söyledi. TÜFE’ye göre fiyat düzenlemesinin de yanlış olduğuna değinen Kayışoğlu, “Vatandaş TÜFE oranında her ay zam alıyor mu?” diye sordu. Kayışoğlu gerçekçi indirim için birim fiyatının düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

‘İNSANLAR FATURALARINI ÖDEYEMİYOR’

Bursalılardan gelen tepki üzerine fiyat artışını fark ettiklerini söyleyen Kayışoğlu, zamların duyurulmadığını vurguladı. Konuyu gündeme taşıyan Kayışoğlu, “İnsanlar geçinemiyor, bunun üzerine her ay zam yapılıyor. Buna gerekçe olarak TÜFE’yi gösteriyorlar. Uygulamanın gerçek hayatta karşılığına bakmak gerekiyor. İnsanların aklıyla dalga geçiyorlar. İnsanlar faturalarını ödeyemiyor” ifadelerini kullandı.

BUSKİ: ARTIŞ TÜFE ENDEKSİNE GÖRE BELİRLENİYOR

Konuyla ilgili BUSKİ yaptığı açıklamayla iddiaları reddetti. Artışların TÜFE endeksiyle belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “BUSKİ, kuruluşundan bu yana su fiyatlarını Tarifeler Yönetmeliği’nin 47/3 Maddesi’nde belirtilen TÜİK tarafından her ay açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre belirlemektedir. 1989 yılından bu yana aylık TÜFE endekslerine göre su fiyatı belirlenmesi kademeli olarak yapılmaktadır. Bugüne kadar yapılan yüzde 30’luk indirim oranına karşın TÜFE’deki artış su fiyatını belirleyen ana unsur olmuştur. Su fiyatı artışı belirlemesi 11 büyükşehir belediyesi tarafından bu şekilde uygulanıyor. Örnek olarak İzmir’de bu artış 4 ayda bir yani yılda 3 kez, diğer büyükşehirlerde ise yıllık olarak faturalara yansıtılmaktadır.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları