CHP’Lİ SELİN SAYEK BÖKEN’İN ADI, KURULTAY SÜRECİNDE 3. GENEL BAŞKAN ADAYI OLARAK TARTIŞILIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP’Lİ SELİN SAYEK BÖKEN’İN ADI, KURULTAY SÜRECİNDE 3. GENEL BAŞKAN ADAYI OLARAK TARTIŞILIYOR

18.07.2018 - 23:45

CHP’Lİ SELİN SAYEK BÖKEN’İN ADI, KURULTAY SÜRECİNDE 3. GENEL BAŞKAN ADAYI OLARAK TARTIŞILIYOR

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in çağrısıyla oluşturulan “Gelecek için Biz” ekibi de olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. CHP Milletvekili Ali Şeker ise Kurultay ile ilgili olarak desteklediği adayın Selin Sayek Böke olduğunu belirtti.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yakın isimler tarafından olağanüstü kurultay için başlatılan imza toplama çalışması devam ederken, bir çağrı da parti içindeki bir başka ekipten geldi.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve eski milletvekili İlhan Cihaner’in çağrısıyla bir grup milletvekilince oluşturulan ve mevcut parti yönetimini eleştirerek sol siyaset vurgusu yapan “Gelecek için Biz” ekibi de olağanüstü kurultay için “açık çağrı” yaptı.

Yapılan açıklamada, adil ve güvenli koşullarda olmayacağı bilinerek girilen 24 Haziran seçimlerinin CHP adına “açık bir başarısızlıkla” sonuçlandığı ifade edilerek, “24 Haziran seçim sonuçları CHP’de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseridir. Hal böyleyken CHP’nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Yeni bir siyasete olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclis’i de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaseti gerektirmektedir” denildi.

DELEGELERE DAVET

CHP’nin “sağdan oy alma kaygısıyla içine düşürüldüğü siyasetsizlik ve ideolojik kafa karışıklığının” acilen giderilmesi, Türkiye’nin tüm temel sorunlarıyla yüzleşen ve çözümler üreten bir siyasi program oluşturulması, parti tüzüğünün değiştirilmesi, yerel seçim adaylarının belirlenmesinde önseçimin benimsenmesi istenen çağrıda, “Partimizin vakit geçirmeden olağanüstü kurultaya gitmesi zorunludur. CHP delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz” denildi.

Selin Sayek Böke, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

”Faşizme karşı omuz omuza mücadele etmesi gerekenlerin karşı karşıya gelmesine, yoldaşlık hukukunun bozulmasına izin vermemiz mümkün değildir. Türkiye’de eşitliği, laikliği, özgürlüğü, demokrasiyi, barışı egemen kılmak için olağanüstü kurultaya imza verdik.”

SARIBAL: İMZA ATMADIM

Gelecek için Biz grubuna dahil olan CHP Parti Meclisi üyesi, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Kurultay çağrısına imza atmadığını belirtti.

Sarıbal yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal medya ve yazılı medyada çıkan haberlerde, “Gelecek İçin Biz” adına yapılan Kurultay çağrısında adım geçmektedir. Bu açıklamada imzam bulunmamaktadır.

Aydınlık Türkiye mücadelesi için ihtiyacımız; emekten, haktan, ezilenden yana; gücünü sol düşünceden alan tutarlı bir parti kimliğidir. Bu doğrultuda, kurultay çağrısından önce, ortak aklın ve temel ilkelerin ortaya çıkması için çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

Şekilsel ve günü kurtarmaya dönük kavgalar yerine demokrasi ve değişim mücadelesine ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.

Bursa örgütümüzle birlikte; yapılan Kurultay çağrısının zamansız ve yersiz olduğunu düşünüyoruz.

Kurucuları arasında olduğum “Gelecek İçin Biz” ile bu anlamda ayrıştığımı basının ve kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunuyorum.”

YARKADAŞ: “ARTIK TADINDA BIRAKIN VE PARTİMİZİN ÖNÜNÜ AÇIN”

CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, parti yönetimine uyarıda bulundu.

CHP’li Yarkadaş’ın kurultaya ilişkin açıklaması şöyle:

“Partimizin genel merkezi, 500’e yaklaşan imza sayısını bir sinyal olarak değerlendirmeli ve bunun bir GÜVEN OYU İHTİYACI anlamına geldiğini görmelidir. Yapılması gereken 635 imza toplanmasını beklemeden KURULTAY ÇAĞRISI’nda bulunmaktır. Delegeler,  iradelerini kurultaydan ve değişimden yana koymuştur.

Genel merkezimiz, onlarca kurultay delegesinin açık tavrına rağmen, partiyi nasıl yönetebileceğini düşünüyor? Tüzük Kurultayı’nda devreye soktuğunuz anti demokratik yöntemlerin de artık işlemeyeceği ve delegelerin baskılara aldırmadığı görülüyor. Kurultay Delegeleri ile inatlaşmak, partimizi felakete sürükler… Delege, tabanın sesidir… Partimizin tabanıyla inatlaşmayın…

ÜYEYE DAYALI ÖN SEÇİM yaptırmadığınız için, partimiz sadece bu yüzden 1.5 puanlık oy kaybına uğradı. Bu bile tek başına kurultay sebebidir.

Tüm uyarılarımıza rağmen, dokunulmazlıkları kaldırmaktaki ısrarınız ise ayrı bir kurultay gerekçesidir. Artık tadında bırakın ve partimizin önünü açın… Yeter; içimiz yanıyor!

Milletvekilliği dönemimde tüm eleştiri ve önerilerimi grubun kapalı toplantılarında dile getirdim. Hiçbir eleştiriyi dinlemediniz. Ve bu yüzden hem yeni seçmenden oy alamadık; hem de 3.5 puan kaybettik. Unutmayın; aynı suda iki kez yıkanılmaz. Siz aynı suda 10. kez yıkanmak istiyorsunuz!”

İNCE’YE YAKIN İSİMLERDEN İMZA AÇIKLAMASI

Muharrem İnce’ye yakınlığıyla bilinen CHP’li Gaye Usluer de sosyal medya hesabından “imza tartışması”na dahil oldu. Usluer, Yaşar Tüzün’ün açıklamalarını paylaşarak şunları kaydetti:

“Bilecik Milletvekilimiz Yaşar Tüzün’ün toplanan imza sayısına yönelik açıklaması!

‘Notere giden bir delege üç nüsha imzalıyor. Biri noterde kalıyor, ikisini de kendisi alıyor veyahut da birini muhatabına gönderiyor. Bazı arkadaşlar muhatabına göndermiş olabilirler yani CHP Genel Merkezi’ne. Dolayısıyla sayı orda o şekilde çıkıyordur. Şöyle bir örnek vereyim; partimizin üç grup başkanvekili var biliyorsunuz. Bir tanesi Manisa Milletvekilimiz Özgür Özel. Onun seçim bölgesinde 18 delege var, 18 imza atıldı. Diğeri Engin Özkoç, Sakarya Milletvekilimiz, onun seçim bölgesinde 14 delege var, 14 imza attı. Diğeri Engin Altay, İstanbul Milletvekili, 70’in üzerinde delege imza attı. Üçünü topladığımızda dahi sayı 105-110 oluyor. Diğerlerini saymaya gerek yok herhalde, onu da 120 oldu diyenler saysın.'”

ÇANKAYA BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNDEN KURULTAY ÇAĞRISI

Çankaya Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri de “Değişim ve Umut Kurultayına çağrı” başlıklı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bizler ülkemizin içinde geçmekte olduğu zorlu sürecin bilincindeyiz. Partimizin bu zorlu süreci aşacak birikim, deneyim ve kararlılığına inanıyoruz. Partimize emek ve gönül vermiş parti üyeleri olarak, 24 Haziran 2018 seçim sonuçları bizler için her ne kadar hayal kırıklığı yaratmış olsa da asla umutsuz değiliz. İnanıyoruz ki; PARTİMİZ içinde bulunduğu yönetsel, yapısal ve siyasal yönelim sorunlarını aşarak halkımızda yeni bir umut dalgası yaratacak tarihsel birikime ve iradeye sahiptir. CHP tarihi boyunca zor süreçlerin, çetin görevlerin partisi olmuştur. Dün başardık, yarın yine başaracağız.  Bu başarı azmi bizler için bir temenni değil, ülkemizin geleceği için ertelenemez tarihi bir sorumluluktur.

Bugün bu bildirgeyle başta genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, MYK ve Parti Meclisi üyelerimizi bu tarihi sorumluluğu üstlenmeye, başarısızlıklarımızla yüzleşmeye, her seçim yenilgisinin ardından yeni bir başarı hikayesi yaratma gayretlerinden vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye’de rejim değişmiş, Cumhuriyetimizin kurucu değerleri ve birikimleri tek tek yok edilmişken, parti içi tartışmalara biran önce son verip güçlü bir direnme hattı kurulması temel bir zorunluluktur.  İçinde bulunduğumuz bu süreçten çıkmanın yolu acilen kurultayın toplanmasından, ortak aklı ve iradeyi örgütlememizden geçmektedir.

Geldiğimiz bu süreçte Sayın Muharrem İNCE’nin ifade ettiği gibi CHP’de değişim bir rüzgardır. Bu rüzgarın önüne duvar örmek yerine yel değirmeni kurmalıyız. Tüm Kurultay Delegesi arkadaşlarımızı, Değişim ve Umut Kurultayının toplanabilmesi için göreve, imza vermeye, öğretilmiş çaresizliğimizi umuda dönüştürmeye davet ediyoruz.

Çankaya Belediye Meclisi Meclis 1. Başkanvekili Ertuğrul Şenoğlu ve Meclis Üyeleri Ali Yiğit, Nadir Kırıkkayalı, Atakan Akyıldırım, Ali Yiğit, Haydar Karatepe, Funda Gezmiş, Ali Ersever, Süleyman Demir, Adem Bilen, Serdar Selçuk Kaya”

“SEN DE Mİ BRÜTÜS” DEDİRTEN OLAY

Öte yandan CHP’nin Ekonomiden ve İş Dünyası’ndan Sorumlu Başdanışmanı Ekrem Kerem Oktay, yaptığı açıklamada partideki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Halkımız CHP’nin yenilenmesini ve çok daha güçlü bir şekilde demokrasi mücadesine liderlik etmesini bekliyor. Bu talebin gereğini yerine getirmek hepimizin temel görevidir” ifadelerine yer verdi.

Oktay, Kurultay için imza verdiğini de duyurdu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla bilinen Oktay’ın bu kararı dikkat çekti.

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :