CİBUTİ NERE, TÜRKİYE NERE DEMEYİN..TBMM BAŞKANI ŞENTOP CİBUTİ DE 2. ABDÜLHAMİT HAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ’NİN RESMİ AÇILIŞINI YAPTI

Ana Sayfa » GÜNCEL » CİBUTİ NERE, TÜRKİYE NERE DEMEYİN..TBMM BAŞKANI ŞENTOP CİBUTİ DE 2. ABDÜLHAMİT HAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ’NİN RESMİ AÇILIŞINI YAPTI

01.12.2019 - 9:33

CİBUTİ NERE, TÜRKİYE NERE DEMEYİN..TBMM BAŞKANI ŞENTOP CİBUTİ DE 2. ABDÜLHAMİT HAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ’NİN RESMİ AÇILIŞINI YAPTI

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Diyanet Vakfınca yaptırılan Cibuti 2. Abdülhamid Han Camii ve Külliyesi’nin resmi açılışını gerçekleştirdi. Türkiye Diyanet Vakfınca yaptırılan caminin açılışına Şentop ile beraber Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı.

Açılışa Cibuti tarafından Ulusal Meclis Başkanı Muhammed Ali Hamed, Başbakan Abdulkader Kamil Mohamed, Evkaf ve Din İşleri Bakanı Barreh ile Milli Eğitim Bakanı Mustafa Muhammet Mahmut, AKP Mardin Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Şeyhmus Dinçel, AKP Diyarbakır Milletvekili ve Türkiye-Cibuti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Oya Eronat, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya ile Cibuti halkı katıldı.

4 yıl önce temelleri atılan caminin açılışında konuşan TBMM Başkanı Şentop, 2.Abdülhamid Han Camisi ve Külliyesi’nin Cibuti halkına hayırlı olmasını diledi.

CAMİLERİN SÜSÜ CEMAAT

Osmanlı mimarisini yansıtan bir cami yapıldığını belirten Şentop, “Camilerin süsü cemaattir. Burayı bütün vakit namazlarında cemaatle doldurursak gerçek manada süslemiş oluyoruz” diye konuştu.

Cibuti 2. Abdülhamid Han Camii ve Külliyesi’nin, Türkiye ile Cibuti arasındaki ilişkilerin sadece sözde kalmadığının somut bir tezahürü olduğunu vurgulayan Şentop, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh arasındaki dostluğu hepimiz biliyoruz. Aralarındaki görüşme sırasında camiyle ilgili karar alınıyor ve caminin inşası kısa zamanda tamamlanıyor. Açılışında geç kalmış olsak da hem Türkiye hem de Cibuti Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyoruz. Bu fikir onlara ait. Bu fikrin hayata geçmesi de onların gayretleriyle, kararlılıklarıyla olmuştur. Allah her ikisinden de razı olsun.”

CİBUTİ’NİN EN BÜYÜK CAMİSİ!

Erdoğan’ın 2015’te Cibuti ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh’nin, “ülkesinde Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bir cami görme ve semalarında İstanbul usulü ezanı duyma” isteğini belirtmesi üzerine inşa edilen camide, aynı anda 6 bin kişi ibadet edebilecek.

Diyanet’in sitesinde yer alan bilgilere göre, Cami ve külliye, ülkenin önemli liman kenti olan başkent Cibuti’de, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da bulunduğu Salines Ouest Semti’nde deniz doldurularak 13 bin metrekare alana yapıldı.

Osmanlı mimarisi ve sanat anlayışıyla bölgenin önemli ve en büyük simge eser olma özelliğini taşıyan cami ve külliyenin inşası için malzemelerin büyük kısmı Türkiye’den gitti. Kubbesinin yüksekliği 27, çapı 20 metre olan caminin 46 metrelik iki şerefeli iki minaresi bulunuyor.

Kubbe ve duvarlarında klasik Osmanlı hat sanatının nadide örneklerinin yer aldığı camide, bölgesel özelliklerin yansıtılması amacıyla sade bir üslup tercih edildi. Ana kubbe ve yarım kubbe avizeleri, klasik Osmanlı aydınlatma sanatına uygun olarak tasarlandı.

Ahşap işi ve dekorasyonu Geleneksel Türk-İslam sanatlarına uygun olarak Türkiye’de üretilen caminin, harim ve mahfil kat zeminlerine, sıcak iklim göz önünde bulundurularak koku yapmayan yün keçeler serild

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :