EMEKLİ BÜYÜKELÇİ ÇINAR ALDEMİR YAZDI- HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU ANCAK YETMEZ…!

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » EMEKLİ BÜYÜKELÇİ ÇINAR ALDEMİR YAZDI- HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU ANCAK YETMEZ…!

24.06.2019 - 21:13

EMEKLİ BÜYÜKELÇİ ÇINAR ALDEMİR YAZDI- HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU ANCAK YETMEZ…!

Dün geceden beri “ her şeyin çok güzel” olmasının coşkusu içindeyiz.

Yıllardır ilk kez bir seçim sonucu rahat uyuyabildik ya da,seviçten uyuyamadık!

Bu sevinci başta Sayın İmamoğlu,başarılı bir performans gösteren, onu destekleyen tüm partilerin Başkan ve yöneticileriyle,  -tekerlekli iskemlesiyle sandığa giden 94 yaşındaki Annem dahil-tüm İstanbul seçmenine borçluyuz.

Ancak gerçeklere dönünce bu zaferin başlangıcın- ya da sonun-başı olduğunu görüyoruz. Zira gerçek demokrasinin olmazsa olmazı”kuvvetler ayrılığı”,”hukuk devleti”, ”yargı bağımsızlığı”,“özgür basın”,“sosyal adalet” gibi kavramların yerine, kayıtsız şartsız tek kişiye mutlak yetki veren,üstelik anti-laik bir “karşı devrim” anayasası ve rejiminin hakim olduğu, ekonominin, dış politikanın yerlerde süründüğü, başta parlamento ve devletin temel kurumlarının- (establishment) etkisizleştirildiği ülkemizde, İstanbul’u tüm kumpas, iftira, baskı ve tehdide rağmen, haksız yere iptal  edilmiş bir seçimin yinelenmesi sonucu ezici bir oy farkıyla kazanmak çok önemli ve umut verici olsa da, bunun yeterli olmadığı gerçeğini de göz önünde tutmak gerekir.

Öte yandan,bu koşullar değişmedikçe,tabii zorunlu iş ilişkisi dışında, Cumhurbaşkanının seçim sonundaki olası bazı yumuşama  söylem ve jestlerine  inanarak, onunla “kucaklaşma” heveslerine bel bağlamada ve  -Fox tv.sloganı olan-“mavi pencereler, pembe ufuklar”hayallerine kapılmada fazla abartılı davranılmaması gerektiğini düşünüyorum..

Zira seçim hezimetini muhtemelen kolay hazmedemeyecek olan “Mutlak Muktedir” ile ( her an İmamoğlu’na güçlük çıkarılması talimatını verebilir!)uzlaşma, ancak ona “mutlak biat”la sağlanabilir.

Bu bakımdan, İstanbul’u kazanan demokrasi ittifakının, ileride karşılaşabileceği kumpas ve tuzakları da göz önünde tutarak, elde edilen moral ve potansiyel güçle hiç gevşemeden,dünyada eşi olmayan bu garip Anayasa ve rejimin,bir an önce demokratik yollarla değiştirilmesi hedefine odaklanması gerekmektedir.

Her şey güzel oldu,ancak yetmez!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :