COMMERZBANK’TAN ” EKONOMİK FELAKET” UYARISI: MERKEZ BANKASI HAZİRAN’I BEKLERSE DOLAR 6 TL’Yİ BULABİLİR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » COMMERZBANK’TAN ” EKONOMİK FELAKET” UYARISI: MERKEZ BANKASI HAZİRAN’I BEKLERSE DOLAR 6 TL’Yİ BULABİLİR.”

23.05.2018 - 13:08

COMMERZBANK’TAN ” EKONOMİK FELAKET” UYARISI: MERKEZ BANKASI HAZİRAN’I BEKLERSE DOLAR 6 TL’Yİ BULABİLİR.”

Commerzbank’ın analisti Tatha Ghose, Türk Lirası’nın dolar ve euro karşısında salı günü geldiği rekor düşük seviyelerin ardından yayınladığı raporda, liradaki düşüşe rağmen TCMB’nin ‘yaşam belirtisi göstermediğini’ belirtti. Analiste göre TCMB 7 Haziran’daki PPK toplantısına kadar adım atmazsa dolar 6 lirayı bulabilir.

Bloomberg HT’nin rapordan aktardığına göre Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırmak için 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını bekleme gibi bir seçeneğinin dahi olmadığı görüşünde.

Analist Ghose’un ifadesine göre, TCMB’nin geçtiğimiz ay faiz artırmış olma durumu, Dolar/TL’yi 4.00 seviyesinde sabitleyebilecekken, bu faiz artışının şu an gerçekleşmesi, kuru ancak 4.30-4.50 seviyelerinde tutabilir.

Commerzbank analisti, Merkez Bankası’nın faiz artışı için haziranı beklemesinin, söz konusu seviyeyi tahminen 6 lirayı çekebileceği yönünde görüş bildirdi.

 

KAYNAK -SPUTNİK TÜRKİYE

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :