6 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

YALNIZLIK ÜZERİNE: AKIL SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » YALNIZLIK ÜZERİNE: AKIL SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Eklenme : 13.05.2023 - 22:01

YALNIZLIK ÜZERİNE: AKIL SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Birleşik Krallık’taki Durham Üniversitesi’nden bir bilim insanı, yalnız vakit geçirmenin akıl sağlığına yönelik faydalarına dikkat çekti.

Psikoloji Bölümü’nde özellikle bu konu üzerine araştırmalar yürüten akademisyen Thuy-vy Nguyen, yalnızlığı “Diğer insanlarla etkileşime girmeden geçirdiğimiz zaman” diye tanımlıyor.

Akademisyen, üniversitede yürüttüğü araştırmalardan yola çıkarak, “Kendinize biraz zaman ayırmanızın, günlük ruh haliniz üzerinde olumlu bir etkisi var” diyor.

Hangi yalnızlık?

Nguyen’e göre iki tür yalnızlık var ve bunlar sıklıkla birbirine karıştırılıyor.

İlki, akademisyenin sözünü ettiği, bireylerin kendileriyle başbaşa vakit geçirmesi anlamına gelen yalnızlık. Diğeri ise aha uzun erimli olan ve kimsesiz kalma anlamına gelen olumsuz bir yalnızlık.

Akademisyen bu ikisi arasında ayrım olmaması nedeniyle yalnızlığın olumlu etkilerinin göz ardı edildiğini söylüyor.

The Conversation’da yazdığı yazıda konuyla ilgili araştırmalarını anlatan akademisyen, “Birçoğumuzun iş yerinde sıkıntılar yaşadığı, işlerin umduğu gibi gitmediği veya kendine çok fazla yüklenip bunaldığı günler olmuştur” diyor:

Araştırmalarım sonucunda anladığım şey şu: Kendinize biraz zaman ayırmayı öğrenmek, bir anlık yalnızlık, bu duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Nguyen, meslektaşlarıyla yürüttüğü bir dizi deneyde lisans öğrencilerini kendi kendilerine sessizce oturmaları için bir odaya getirdi.

Bazı deneylerde öğrencilerin sırt çantaları veya akıllı cihazları ellerinden alındı ve düşünceleriyle başbaşa kalmaları istendi. Bazı deneylerde ise öğrenciler kitapları veya telefonlarıyla odalara kapandı.

Akademisyen, “Sadece 15 dakika yalnız kaldıktan sonra, katılımcıların hissetmiş olabilecekleri endişe veya heyecan gibi güçlü duyguların azaldığını gördüm” ifadelerini kullandı.

Ona göre araştırmacılar, bu deneylerle yalnızlığın, insanların duygusal uyarılma düzeylerini düşürebildiği sonucuna vardı.

Bu da aslında bireylerin, hayal kırıklığına uğradığı, çok üzgün veya kızgın hissettiği zamanlarda yalnız kalmasının yararlı olabileceği anlamına geliyor.

“Pek çok insan, yalnızca içe dönük kişilerin yalnızlıktan hoşlanacağını varsayabilir” diyen Nguyen, yalnızlığın faydalarını görecek tek kesimin aslında onlar olmadığını söylüyor.

Dünya çapında 18 bin yetişkinle yapılan bir anketin sonuçlarını aktaran akademisyen, “Katılımcıların yarısından fazlası dinlenmek için yalnızlığı seçti” ifadelerini kullanıyor:

Yani dışa dönük biriyseniz, bunun sakinleşmek için yalnızlığınıza zaman ayırmanıza engel olmasına izin vermeyin.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları