27 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE ABD BAŞKANI BİDEN G20 ZİRVESİ’NDE GÖRÜŞTÜLER, BİDEN BOMBALI SALDIRI İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Ana Sayfa » DÜNYA » CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE ABD BAŞKANI BİDEN G20 ZİRVESİ’NDE GÖRÜŞTÜLER, BİDEN BOMBALI SALDIRI İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Eklenme : 15.11.2022 - 12:30

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE ABD BAŞKANI BİDEN G20 ZİRVESİ’NDE GÖRÜŞTÜLER, BİDEN BOMBALI SALDIRI İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden G20 Zirvesi’nde bir araya geldi

erdogan biden

BBC Türkçe’de yer alan haber göre Endonezya’nın Bali adasında bugün başlayan G20 Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden bir araya geldi.

İki liderin zirve öncesinde planlanmış bir görüşmesi yoktu. Erdoğan ve Biden son olarak 29 Haziran’da Madrid’de yapılan NATO zirvesinde 1 saatten uzun görüşmüştü.

Eylülde yapılan BM Genel Kurulu’nda ise iki liderin görüşmesi ancak ayak üstü olarak yüz yüze gerçekleşmişti.

Bu defa yaklaşık 15 dakika süren görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada (1), Biden’ın İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırı için Erdoğan’a ve Türkiye halkına başsağlığı dilediği belirtildi. Buna göre Biden, ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray açıklamasına göre Biden, Erdoğan’a Karadeniz tahıl anlaşmasının süresinin 19 Kasım’da dolmasından sonra yenilenmesi için ortaya koyduğu çabalardan ötürü teşekkür etti. Erdoğan ve Biden’ın, savaş sırasında küresel gıda güvenliğinin iyileştirilmesi ve tahıl anlaşmasının devam etmesi gerekliliğinde mutabık kaldığı belirtildi. İki liderin, NATO’yla ilgili meselelerin yanı sıra bölgesel ve küresel endişe konusu olan konularda yakın işbirliğini ele aldığı da aktarıldı.

Görüşmeye ilişkin Ankara’dan yapılan açıklamada ise Erdoğan ve Biden’ın ticaret ve güvenlik meseleleri dahil olmak üzere ikili ilişkileri ele aldığı belirtildi.

SOYLU ABD’NİN TAZİYESİNİ REDDETMİŞTİ

Söz konusu görüşme, Erdoğan’ın geçen hafta ABD’deki Kongre seçimlerinde Biden’ın rakibi Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu ele geçirmesini temenni ettiğini açıklamasından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da İstiklal Caddesi’ndeki saldırıdan ABD’yi sorumlu tutarak ‘taziye açıklamasını reddetmesinden’ sonra yapılıyor.

Erdoğan bu görüşmenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile bir araya geldi.

macron

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları