23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY CANLI YAYINDA AÇIKLADI: 1710 BİNA YIKILDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY CANLI YAYINDA AÇIKLADI: 1710 BİNA YIKILDI

Eklenme : 06.02.2023 - 11:55

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY CANLI YAYINDA AÇIKLADI: 1710 BİNA YIKILDI

Maraş merkezli 7.4’lük depremle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, deprem bölgesinde toplam 284 can kaybının yaşandığını, 2 bin 323 kişinin yaralandığını, 1712 binanın yıkıldığını açıkladı.

Hatay Havalimanı’nın uçuşlara tamamen kapatılırken, Maraş Antep havalimanlarının ise sivil uçuşlara kapatıldığını kaydetti.

Oktay, “Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş illeri ile Pazarcık, Narlı, Besni, Nurdağı, Gölbaşı, İslahiye, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine doğalgaz akışı durdurulmuştur” bilgisini verdi.

“Cumhurbaşkanımız Ankara’ya intikal etmek üzere” diyen Oktay, “Maraş’a bakanlarımızdan Süleyman Soylu’yu gönderdik. Hatay’da Vahit Kirişçi, Hulusi Akar, Fahrettin Koca; Osmaniye’de Muharrem Kasapoğlu; Adıyaman’da Adil Karaismailoğlu; Diyarbakır’da Bekir Bozdağ; Şanlıurfa’da Nureddin Nebati; Antep ve Kilis’te Murat Kurum, Adana’da Derya Yanık ve Fatih Dönmez; Malatya’da Mehmet Nuri Ersoy ve Mahmut Özer görevlendirilmiş durumdalar” dedi.

Oktay’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SAYILARIN ARTACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ: İlk etapta vefat, yaralı ve yıkılan binalarla ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Maraş’ta 70 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz an itibarıyla Bu sayıların artacağını tahmin ediyoruz ne yazık ki, Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Maraş’ta an itibarıyla 200 yaralı, yıkılan bina olarak da 300. Farklı açıklamalara buradan yapılmayan hiçbir açıklamaya itimat edilmemesiyle alakalı tüm medya ve basın kuruluşlarımızı özellikle bilgi kirliliğine sebep olmama adına da açıklama yapmamaya buradan davet ediyorum.

284 CAN KAYI 2 BİN 323 YARALI: Hatay’da 4 can kaybı, 7 yaralı ve 200 yıkılan binamız var. Osmaniye’de 20 kaybımız var, 200 yaralımız ve 83 yıkılan binamız var. Adıyaman’da 13 kaybımız var, 22 yaralımız var, 100 yıkılan binamız var. Diyarbakır’da 14 kaybımız, 226 yaralımız ve 20 yıkılan binamız var. Urfa 18 kaybımız, 200 yaralımız ve 60 yıkılan binamız var. Antep’te 80 kaybımız var, 600 yaralımız ve 581 yıkılan binamız var. Kilis’te 8 kaybımız, 200 yaralımız ve 50 yıkılan binamız mevcut. Adana’da 10 kaybımız, 118 yaralımız ve 16 yıkılan binamız var. Malatya’da da 47 kaybımız, 550 yaralımız ve 300 yıkılan binamız var. Toplam an itibariyle 284 can kaybımız, 2 bin 323 yaralımız ve bin 710 binamız var yıkılan.

AFAD’IN 2 BİN 588 ARAMA KURTARMA EKİBİ VAR; ŞU ANDA DIŞARIDAN 917’Sİ FİİLEN ULAŞMIŞ: Burada arama kurtarma ekipleri ilk andan itibaren olaya müdahil oldular. İllerimizde bulunan arama kurtarma ekipleri anında müdahil oldular, depremden etkilenmeyenler. Dışarıdan da AFAD’ın 2 bin 588 arama kurtarma ekibi var. Bunların şu anda dışarıdan 917’si fiilen ulaşmış durumda deprem bölgelerine. Yereldekilerle birlikte şu anda fiilen bin 157’si arama kurtarma çalışmalarını devam ettiriyor.

İSKENDERUN’DAKİ HASTANEMİZDE BİR YIKIM SÖZ KONUSU: Ne yazık ki hastanelerimiz ile alakalı İskenderun’da, eski bir bina idi. Yeni binalarımızda hamdolsun hepsi sağlam. Hiçbir şey yok ve hizmet veriyor. İskenderun’daki hastanemizde bir yıkım söz konusu. Burası eski bir binaydı. Burada çalışan ve hastalarımızla alakalı şu anda çalışmalar devam ediyor. Adıyaman’da yine Gölbaşı hastanemizde ağır hasar var. Orada da hastalar tamamen taburcu edilmiş durumda. Orada herhangi bir sıkıntımız olmayacak inşallah.

5’TEN BÜYÜK 8 ARTÇI DEPREMİMİZ VAR: Artçı deprem konusunda da an itibarıyla 78 artçı deprem söz konusu. Bunların en büyüğü 6,6. 6’dan büyük 3 artçı deprem. 5’ten büyük 8 artçı depremimiz var. Buradan bölgedeki 10 ilimizdeki vatandaşlarımıza ısrarla şunu hatırlatmak istiyorum; artçı depremler asıl büyük depremlerden sonra tehlikeli olanlardır. Çünkü binalar hasar görmüş ve henüz yıkılmamışsa küçük ölçekli artçı depremin binayı yıkma riski çok yüksektir. Bizim hasar tespit çalışma grubumuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalarda bu binalarımız tamamen ilgili mühendislerimizle tek tek kontrol edilecektir.

FATURA, BORÇ VE BENZERİ NEDENLERLE HATLARI KAPATILMIŞ OLAN VATANDAŞLARIMIZIN HATLARI AÇILMIŞTIR: Haberleşmeyle ilgili ilk etapta bazı sıkıntılar olabiliyor. İhtiyaç olmadığı, sadece iletişim boyutunda telefonları kullanmakta fayda var. Uzun görüşmelerin olmaması veya internet bazlı görüşmelerin olması baz istasyonlarını rahatlatacaktır. Haberleşmede ciddi bir sorun yaşamıyoruz. Devrem bölgelerine 102 adet mobil baz istasyonumuz fiilen bölgeye gönderilmiştir. 2 acil iletişim aracı, 504 adet de jeneratör ile 175 personel haberleşme ile alakalı bölgeye sevk edilmiştir. Haberleşme hizmetlerine acil ihtiyacı olabilecek vatandaşlarımızın için fatura, borç ve benzeri nedenlerle hatları kapatılmış olanların da tüm ilgili operatörlerle görüşülmüş ve bu vatandaşlarımızın tamamının hatları açılmıştır. TURKSAT da yeteri kadar uydu istasyonunu bölgeye sevk etmiştir.

DOĞAL GAZ HATTINDA HASAR: Maraş- Antep Doğalgaz İletim Hattı’nda oluşan hasar neticesinde Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş illeriyle Pazarcık, Narlı, Besni, Gölbaşı, Nurdağı, İslâhiye, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine doğal gaz akışı durdurulmuştur. Bununla ilgili çok hızlı bir şekilde Bakanlığımız onarım çalışmalarına başlamak üzeredir. Kilis ili doğalgaz hattı hasardan etkilenmiş durumda, ancak hattın içerisindeki gazdan besleme devam etmektedir. Yetecek miktarda hattın içerisinde gaz bulunmaktadır. Doğal gaz dağıtım şirketleriyle gerekli koordinasyon kurulmuştur. Hastane, fırın ve benzeri kritik tesislere sıkılaştırılmış bu doğalgazların tedarik edilmesi suretiyle bu gaz arzı sağlanmaya devam edilmektedir.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları