CUMHURBAŞKANI’NIN KARARI İLE ERTELENEN İZBAN GREVİNİN VE CİNAYETE DÖNÜŞEN TREN KAZALARININ BİR SUSANI VAR. BİLİN BAKALIM KİM?

Ana Sayfa » GÜNCEL » CUMHURBAŞKANI’NIN KARARI İLE ERTELENEN İZBAN GREVİNİN VE CİNAYETE DÖNÜŞEN TREN KAZALARININ BİR SUSANI VAR. BİLİN BAKALIM KİM?

08.01.2019 - 18:18

CUMHURBAŞKANI’NIN KARARI İLE ERTELENEN İZBAN GREVİNİN VE CİNAYETE DÖNÜŞEN TREN KAZALARININ BİR SUSANI VAR. BİLİN BAKALIM KİM?

O ülkenin en büyük işçi konfederasyonu Türk İş’in Genel Başkanı.

İktidarın arka bahçesi haline getirdiği koskoca işçi örgütünü yaşanan onca olumsuzluğa karşın suskun bırakmayı öyle güzel başardı ki, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durum çıktı ortaya.  İşsizliğin yüzde 20’lere tırmandığı bir aşamada ürkütücü boyutlara ulaşan bu durumla ilgili tek kelime etmedi. 17 yıl boyunca iş kazalarında 20 bine yakın işçi hayatını kaybetti. Savaştan daha beter bir tabloya dönüşen iş cinayetleri ile ilgili de suskunluğunu bozmadı, yine tek kelime etmedi.

Şimdi iki sıcak gelişme yaşanıyor başında bulunduğu konfederasyonu yakından bağlayan.

Ama o yine suskunluğunu bozmuyor.

İzmir’de raylı ulaşımın önemli ayaklarından biri olan İZBAN’da 10 Aralık’ta başlatılan grev, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yasaklandı.

Türk-İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Eryüz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yetkisi ile grevin durdurulması kararını şöyle değerlendirdi:

“Bu yaşatılan çok kötü bir durum. Madem erteleyecektiniz, neden 30 gün boyunca bekleyip arkadaşlarımızın 30 günlük yevmiye kaybetmesine sebep oldunuz? Bana göre bu grev, Türkiye’de direnişin yeniden uyanış trendini yarattı. Direnmeden kazanmanın mümkün olmadığını ortaya koydu. Türkiye’de size verilmiş hakları ve selayeti, izin verildiği ölçüde kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında kullanma şansınız yok. İşçiler çok üzgün ve öfkeli. Ancak her şey bir yana, direnişin ne olduğunu bütün Türkiye’ye gösterdikleri için kutluyorum kendilerini. İZBAN direnişimiz, aynı zamanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği için de çok ayrı bir öneme sahip. Bu grev ile birlikte ilk defa, üyelerin sendikaya değil, sendikanın üyelere tabii olduğu unutulmamalı.”

Bunları diyen kim: Türk-İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Eryüz.

Peki Demiryol İş Sendikası Genel Başkanı kim: Aynı zamanda Türk İş Genel Başkanı da olan Ergun Atalay.

İzmir şube başkanının ortalığı ayağa kaldırdığı bir günde sendikanın genel başkanı yine suskunluğunu sürdürüyor.

Ergun Atalay’ın bir büyük suskunluğu daha var: Onca tren kazası oldu, onca insan ihmal nedeniyle öldü. Ankara’daki son kazada 9 insanımızın sinyalizasyon eksikliği nedeniyle adeta bir cinayete kurban gittiği yazıldı, çizildi, söylendi.

Demiryol İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Atalay’dan bu kazalarla ilgili tek bir kelime duyan var mı?

Bunca suskunluk neyle açıklanır?

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :