CUMHURİYET’TE SULAR DURULMUYOR. GAZETENİN GÜÇLÜ KALEMİ ÇİĞDEM TOKER’DE İSTİFA ETTİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » CUMHURİYET’TE SULAR DURULMUYOR. GAZETENİN GÜÇLÜ KALEMİ ÇİĞDEM TOKER’DE İSTİFA ETTİ.

09.09.2018 - 10:47

CUMHURİYET’TE SULAR DURULMUYOR. GAZETENİN GÜÇLÜ KALEMİ ÇİĞDEM TOKER’DE İSTİFA ETTİ.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yönetimin el değiştirmesinin ardından tartışmalar ve istifalar de devam ediyor.

Alev Coşkun’un başkanlığına geldiği yeni yönetim ilk açıklamasında Atatürkçülük vurgusu yaparken, onları farklı cephelerden eleştirenler de bu değişimin perde arkasına ilişkin iddialarda bulunuyorlar.

Diken.com’dan Murat Sevinç eleştirenler safında yer alan bir isim olarak konuyu şöyle özetlemiş:

”Takip eden herkes, Cumhuriyet Vakfı’nın 2014’teki seçimlerinden, o seçimin bağımsız yargı tarafından iptalinden, bağımsız yargının iptal kararının bağımsız yargının tepesindeki Yargıtay tarafından onanmasından haberdardır. 7 Eylül’de, seçim yapıldı ve yeni Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu oluştu.

Yargı sürecinde, daha doğrusu Cumhuriyet içindeki kavgada, yıllar sonrasında ‘utanç’ başlığıyla yazılıp anılacak işlere tanık olundu. ‘Günahım kadar sevmeme özgürlüğümü’ doyasıya kullanmak istediğim kimi isimler, ‘ihbarcılık’ yaptı. Saray’a gönderilen malum ‘isimsiz’ mektubu (seçimin usulsüz, vakıf senedine aykırı yapıldığına dair) Alev Coşkun’un yazmadığı, iftira olduğu iddia edildi. Ahmet Şık, ‘İtham Ediyorum’ adlı kitapta (savunma) konuya, mektuba ve Cumhuriyet’te olup bitene ilişkin gayet açık bilgi veriyor. Sakıncası yoksa burada da, Ahmet Şık’a iç huzuruyla güvenme hakkımı kullanmak isterim.

Lafı uzatmaya gerek yok. Cumhuriyet gazetesini ele geçirmek isteyenler, ele geçirdi. Yeni yönetim, beklenebileceği üzere ‘acilen’ Atatürkçülük açıklaması yaptı. O ihbar ve yargı süreci sonrasında façayı düzeltmek gerekiyor haliyle! Açıklamayı yapanların ‘Atatürkçülüğü’ ile iktidar çevresini ‘dindarlığı’arasında pek fark olmadığı kanısındayım. Aynı samimiyet düzeyi. Atatürk’ü yeni yönetimden daha iyi kim bilebilir ki, daha iyi kim anlayabilir ki! Öyle ya…”

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına gelen Alev Coçkun’la ilgili, Saray’a mektup yazarak ihbarda bulundu iddiası o dönemde de çok tartışılmıştı.

Bu arada dipten dibe süren karşılıklı çekişmenin sonucunda gazetedeki yönetim değişikliği istifaları da beraberinde getirdi.

Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’ndaki yönetim değişikliği sonrasında Çiğdem Toker köşesindeki yazılarına son verdi. Cumhuriyet’in deneyimli ekonomi yazarı olan Toker, ‘Hoşçakalın’ başlıklı yazısıyla istifasını duyurdu.

Toker, veda yazısında “Yönetim değişikliğinin ardından ‘Atatürk’ün Cumhuriyet’i’ başlığını taşıyan dünkü açıklamanın, her duruşmasını izlemeye çalıştığım ağır ceza yargılamasında, Cumhuriyet davası iddianamesindeki çizgi değişikliği suçlamasını hatırlatması üzüntümün nedenlerinden biri” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yazılarına son veren diğer isim Melih Alphan oldu. Alphan, kararını Twitter üzerinden duyurdu.

Hakan Kara ise “Önce Cumhuriyet!” başlıklı yazısıyla ayrılığını açıklayan yazarlardan oldu. Kara, “Yaşanan onca şeyden sonra, gazetede kalmam artık mümkün değil” ifadelerini kullanırken okuyuculardan Cumhuriyet’e sahip çıkmalarını istedi.

Aydın Engin, Güray Öz, Hikmet Çetinkaya, Aslı Aydıntaşbaş, Kemal Can ve Özgür Mumcu değişikliğin ardından Cumhuriyet’ten ayrıldıklarını açıklayan diğer isimler olmuştu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :