27 Kasım 2021 - Hoş geldiniz

DAĞ GORİLİ NDAKASİ UZUN BİR HASTALIĞIN ARDINDAN DERİN BİR SEVGİYLE BAĞLANDIĞI BAKICISININ KOLLARINDA ÖLDÜ

Ana Sayfa » GÜNCEL » DAĞ GORİLİ NDAKASİ UZUN BİR HASTALIĞIN ARDINDAN DERİN BİR SEVGİYLE BAĞLANDIĞI BAKICISININ KOLLARINDA ÖLDÜ

Eklenme : 10.10.2021 - 8:49

DAĞ GORİLİ NDAKASİ UZUN BİR HASTALIĞIN ARDINDAN DERİN BİR SEVGİYLE BAĞLANDIĞI BAKICISININ KOLLARINDA ÖLDÜ

Dağ gorili Ndakasi,Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ulusal park muhafızlarının çektiği selfiede verdiği insan taklidi pozuyla bütün dünyanın ilgisini çekmiş, hakkında birçok haber ve fotoğraf yayınlanmıştı.

Bir süredir hasta olan Ndakasi, Afrika’nın en eski goril yetimhanesi Virunga Ulusal Parkı’nda, küçücük bir yavruyken kendisini kurtaran doğa koruma görevlisi Andre Bauma’nın kollarında 14 yaşında son nefesini verdi.

Andre Bauma, Ndakasi’yi, 2007 yılında henüz iki aylık bebekken bulup kurtarmıştı. Ndakasi, onu bulduklarında, şok içinde yasadışı goril avcılarının öldürdüğü annesinin cansız bedenine sarılmıştı. Avcılar bütün ailesini öldürmüştü, kimsesizdi.

Muhafızlar bu durumda onu doğaya bırakmanın çok riskli olduğunu görerek, ömrünü geçireceği Bauma’nın yönetimindeki Virunga’ya götürdüler.

Soyu tehlikedeki dağ gorillerini avcılardan korumaya çalışan muhafızlar ile kurtardıkları goriller arasında çok yakın bir ilişki kuruluyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Andre Bausa 2014 yılında verdiği bir mülakatta Ndakasi’yi kızı gibi sevdiğini söylemişti.

“Beraber yatıyoruz. Onunla oynuyorum, besliyorum. Annesi olduğumu söyleyebilirim” diyordu.

Dağ gorilleri çoğunlukla Uganda, Ruanda ve Kongo’daki ormanlar ve ulusal parklarda yaşıyorlar. Fakat iklim değişikliği, yasadışı avlanma ve yaşam alanlarının adım adım insanlar tarafından işgal edilmesi, türün geleceğini tehdit ediyor.

Virunga goril yetimhanesinin de içinde bulunduğu Demokratik Kongo’nun doğusundaki Ulusal Park bölgesinde hükümete bağlı güçlerle çeşitli silahlı milis grupları arasında çatışmalar yaşanıyor. Bu silahlı milislerin bir kısmı da ulusal park sınırları içinde yaşıyor ve sık sık hayvanları avlıyorlar.

Perşembe günü en sevdiği gorilin ölümünü dünyaya duyuran muhafız Andre Bauma “Ndakasi’yi tanımak benim, insanlarla büyük maymunlar arasındaki bağı ve onları korumak için niçin elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini anlamama yardımcı oldu” dedi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları