DAHA ÇOK DEMOKRASİ Mİ? 16 YILDIR ELİNİ TUTAN MI VARDI?

Ana Sayfa » GÜNCEL » DAHA ÇOK DEMOKRASİ Mİ? 16 YILDIR ELİNİ TUTAN MI VARDI?

01.05.2018 - 6:57

DAHA ÇOK DEMOKRASİ Mİ? 16 YILDIR ELİNİ TUTAN MI VARDI?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Mayıs’ta İstanbul il kongresinde açıklayacağı ”manifesto” tartışmalara neden oldu.

AKP kurmaylarının ”Manifesto sadece Türkiye’ye değil, dünyaya dönük bir söylem olacak.” yönündeki açıklamaları dikkatleri ”Acaba yeni, farklı, tutarlı bir tavır mı sergilenecek?” noktasına yöneltti.

Hürriyet Gazetesi’nden Abdülkadir Selvi, AKP’nin kilit isimleriyle bu konuda yaptığı görüşmelerden edindiği izlenimleri şöyle sıralamış:

”Manifesto yeni sistemin ruhu ve söylemi olacak. Yeni sistemin hangi değerler üzerine inşa edileceği açıklanacak. Seçim beyannamesi ise bunun nasıl gerçekleştirileceğine dönük yapılacakları anlatacak. Daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok refah olacak. Türkiye’ye daha çok demokrasiyi, daha çok özgürlüğü, refahı ve huzuru AK Parti getirecek. AK Parti’den başka bunları sağlayacak bir güç yoktur. Muhalefetin Türkiye’ye daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve daha çok huzur, refah getirmek gibi bir projesi var mı? Muhalefetin bu haliyle bunları sağlaması olanaksız.”

Kuşkusuz burada hemen göze çarpan nokta daha çok demokrasinin, daha çok özgürlüğün vadediliyor olması.

İşte AKP’nin yalnız Türkiye’ye değil, dünyaya seslenmek üzere hazırlanan manifestosu ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi’nden Orhan Bursalı konuya farklı bir açıdan yaklaşmış.

”Reis, adalet de, özgürlük de, insan hakları da vaat ediyor ya! 
Adalet, özgürlük, demokrasi mi.. 17 yıldır elinizi tutan mı vardı.. 
17 yıldır sanki iktidarda değillermiş, adaletsizliklere, özgürsüzlüğe, temel hakların budanmasına sanki “başka iktidar” yol açmış gibi.. 
Yoksa gerçekten de iktidarda başka birileri oturuyor olabilir mi.. Eğer öyleyse vitrindekileri kötü şeyler için kullanıyor demektir.. 
Şimdi yandaşları Reis adına Bozulan ekonomiyi de o düzeltecek, zaten başka seçenek de yok, kim yapacak, muhalefet mi diyor ekranlarda..” 

Yakın zamanda seçim meydanlarını kızıştıracağa benzeyen AKP’nin ”Daha çok demokrasi, daha çok özgürlük.” odaklı manifestosuna karşılık CHP cephesinde farklı bir çalışma sürdürülüyor.

CHP MYK’nın dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı olarak yapılan toplantısında seçim süreci ile beraber 5 maddeden oluşacak bir manifestonun ayrıntıları da görüşüldü. Yaklaşık 1.5 saat süren MYK’da Türkiye’nin beş temel sorunu olan ‘’dış politika, ekonomi, eğitim, toplumsal barış ve demokrasi’’nin ön planda olacağı kesinleşti. Ekonomi ve eğitime en geniş yer ayrılacak bildirgede, seçmenin karşısına ciddi bir büyüme programı ile çıkılacağı kararı alındı. MYK’da, CHP’nin cumhurbaşkanı adayının seçim bildirgesiyle paralel bir manifesto ile halkın karşısına çıkması kararı alındı.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :